Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:26 am

Articole Nikonisti.ro

CURSURI FOTO

Diverse despre Nikon

CURSURI FOTO

Mesajde Robert_timisoara » Lun Oct 12, 2009 10:40 pm

Saluti,

m-as adresa in special celor din Timisoara sau celor care sunt in cunostinta de cauza... As dori sa fac un curs foto si am 2 optiuni: una ar fi la Fundatia Rubin la care primesc o diploma acreditata in Ro si UE (800 RON, deureaza 5 saptamani) iar ce-a de-a doua ar fi la Casa Studentilor unde primesc o diploma neacreditata (500 RON, dureaza 2 luni)... Sincer nu stiu pe care sa aleg...In momentul de fata m`as gandi la bani dar totodata o diploma acreditata este mult mai buna decat una care nu este...

Daca poate cineva sa dea mai multe detalii sau daca cineva a facut cursurile intr-unul din aceste locuri as fi recunoscator.

Mersi,


P.S stiu ca la Casa Studentilor se face si curs de photoshop si tehnica foto iar la Fundatia Rubin cursul este predat de un lector....
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: CURSURI FOTO

Mesajde cosminprund » Mar Oct 13, 2009 7:08 am

Sugestiile mele de sibian: incearca sa identifici profesorii care tin respectivele cursuri, poate gasesti on-line un portofoliu, sau orice alta urma de prezenta. Alege in functie de profesori, pina la urma tu te duci acolo sa inveti ceva; La ce crezi ca te ajuta diploma aia acreditata? Cine crezi ca angajeaza fotograf si cere sa vada diploma? Pina la urma asta ar fi singurul moment in care ai avea nevoie de diploma.

Si intrebare personala: Ce-i aia "Diploma acreditata UE"?
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: CURSURI FOTO

Mesajde Dan Pop » Mar Oct 13, 2009 8:14 am

cosminprund scrie:Si intrebare personala: Ce-i aia "Diploma acreditata UE"?

O vraja inventata de departamentul de marketing pentru atras iepurasii la curs. Cine isi imagineaza ca un fotograf poate fi format in cinci saptamini a pierdut demult contactul cu realitatea.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: CURSURI FOTO

Mesajde marcel » Sâm Oct 31, 2009 8:11 pm

1. Pentru a devenii un bun fotograf amator (ptr. mine cel profesionist este cel ce traieste numai din veniturile obtinute din
efectuarea si vanzarea fotografiilor) trebuie indeplinite urmatoarele conditii:

a. Cunoasterea tuturor principilor teoretice aplicate in arta fotografica. (exemplu: propritatile luminii. timp expunere, diafragma, ISO, legatura dintre ele, balans de culoare, etc. eu unul am efectuat fotografii numai cu Smena si apoi foarte multe cu Zenitul, developand filmul urmand apoi transpunerea lor pe hartie).

b. Cunoasterea cat mai perfecta a aparatului si accesorile acestuia ce le folosesti, (eu unul inca imi mai bat capul ca D80 al meu) pentru a realiza fotografii de cat mai buna calitate.

c. Pentru fotografii artistice pe langa multa munca (experienta) iti trebuie si putina inclinatie in aceasta arta.

P.S. Un mare avantaj acum il reprezinta costul invatarii si verificarii cunostintelor cu ajutorul aparaturii digitale.
Diferenta este imensa, deoarece atunci pretutile erau piperare, iar acum ptr. filme sunt acceptabile.

Un singur exemplu sa poti aprecia diafragma aparatului cand folosesti un blit cu nr director 20,, timp 1/30s, sensibilitatea filmului ISO 100 ori ISO 200, in functie de lunina ambientala: camera mai mult sau mai putin iluminata, sala de spectacol, afara ziua, pe inserat noaptea, si sa nu uitam obiectivul folosit si distanta pana la subiectul ce ne intereseaza.

2. Diploma. ( Atentie exagerand poti conduce o masina fara permis? Depinde de tipul masinii)
Depinde la ce iti trebuie. Eu unul habar nu am daca trebuie diploma oentru deschiderea unui laborator foto. Daca musai iti foloseste la ceva, inscrie-te la un curs. La care? Alege pe cel care iti convine cel mai mult nu functie de pret ci de continutul cursului dupa ce te-ai dat peste cap sa faci rostul de notitele celor ce au urmat aceste cursuri.

Daca nu ai nevoie de diploma incearce sa faci rostul de lectiile de la cursurile respective.
Eu unul am beneficat imens detinand nu diploma unui curs ci legitimatia de fotoreporter la revista studenteasca, apoi la un ziar local, putand avea acces destul de usor la diverse intruniri, manifestatii, spectacole etc in conditii cat mai bune.
marcel
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 30, 2009 2:08 pm
Localitate: fetesti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori