Acum este Sâm Apr 27, 2024 12:35 pm

Articole Nikonisti.ro

Nume fisier: untitled ?!

Diverse despre Nikon

Nume fisier: untitled ?!

Mesajde MySideOfWorld » Vin Oct 16, 2009 10:56 pm

Vreau sa deschid, sa fac prima mutare intr-o discutie pe care eu o am apriga pe un site dedicat unui concurs foto cu tema Romania esti frumoasa. Concursul este 100% RO, adica participanti romani, si poze din Romania. Pana aici totul este simplu. Culmea mi s-a parut cand am avut ocazia sa vad poze inscrise in concurs cu titlul in engleza. Nu sunt eu patriotu' lu' peste insa mi s-a facut lehamite. Adica in singurul loc unde niste oameni ne-au dat ocazia de-a ne ilustra singuri tara pe cat de frumoasa o vedem, noi o "ardem" in engleza.

Autorul pozei mi-a replicat ca este absurd sa critic si sa comentez titlul unei imagini intr-un concurs foto. Am ramas masca. Stiu ca sunt enorm de multe persoane care nu dau titlu pozelor si mi se pare un mare pacat, din punctul meu de vedere o imagine merita un titlu sub forma unui nume care s-o reprezinte, daca este insotita si de un scurt comentariu devine superba.

Tatal meu de-a lungul anilor '70 si '80 a facut parte din echipa organizatoare de evenimente foto nationale si internationale de pe teritoriul Romaniei. Se ocupa de toata aparatura ce implica prezentarea de imagini si filme si de la el am aflat ca numele, denumirea unei fotografii putea face in unele cazuri diferenta intre o fotografie premiata si o fotografie de duzina.

Va rog sa ma corectati daca nu am dreptate, insa eu consider ca imagine fara titlu este o imagine fara identitate. Eu vad fotografia care peste maiestria si tehnica fotografului trebuie sa te calauzeasca spre anumite trairi, sa iti inspire ceva sau sa te faca sa simti ceva atunci cand o privesti.

Astept cu deosebit interes parerile voastre si eventual daca nu am dreptate sa imi si explicati de ce.

Multam fain! 8-)
Fişiere ataşate
16.oct 010.jpg
Atentie! Munca e periculoasa.
Munca innobileaza, iar atunci cand pui suflet in ceea ce faci, lucrurile prind viata!
Avatar utilizator
MySideOfWorld
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Aug 02, 2009 9:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nume fisier: untitled ?!

Mesajde Mikhail » Sâm Oct 17, 2009 10:04 am

Sunt total de acord cu tine.

o poza trebe sa aib aun titlu explicit. Daca nu are un titlu explicit cel putin un comentariu sa fie.

Eu prefer a doua verianta.
In titlu pun locul data pozei si adaug comentarii cu diverse programe la pozele ce vreau sa spun ceva despre ele.
Imagine
NIKON D7000 18-105VR, 55-200VR, 50mm f/1.8D AF, lensbaby muse
Avatar utilizator
Mikhail
 
Mesaje: 127
Membru din: Vin Ian 16, 2009 2:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nume fisier: untitled ?!

Mesajde Maniac » Sâm Oct 17, 2009 11:16 am

Un titlu merita o imagine ce se vrea a fi arta. Din pacate majoritatea facem imagini ce s-ar incadra la "stock", imagini care au fost facute, intr-o forma sau alta de multi altii inaintea noastra. Nu ca acest lucru este rau in sine, invatand tehnica ne va fi mai usor sa ne exprimam.
Dar, din punctul meu de vedere, o imagine care necesita text aditional pentru a explica ce a dorit autorul sa transmita, este o imagine nereusita!
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori