Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:04 pm

Articole Nikonisti.ro

Diafragma la Makro

Diverse despre Nikon

Diafragma la Makro

Mesajde voicu_sorin » Joi Oct 22, 2009 9:54 pm

Ma adresez celor avizati.
Sunt nelamurit cu diafragma la un obiectiv macro de la Nikon (distanta focala fixa).
Daca pun aparatul pe prioritate de diafragma, aleg diafragma cea mai deschisa, dar la raportul de 1:1, aceasta se schimba, sa zicem, de la 3.5 la 5.
Am si alte sisteme, cu obiective macro de la acelasi producator cu camera, dar daca este obiectiv de 2.8, diaframga ramane 2.8 indiferent de raportul de marime (distanta fata de subiect).
Unii spun ca ceilalti producatori "triseaza". Imi vine greu sa cred.
Atunci ce rost mai are diafragma constanta?
Poate suna aiurea, dar nu stiu ce sa mai cred si ce nu.
voicu_sorin
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Sep 18, 2009 8:29 pm

Re: Diafragma la Makro

Mesajde Dan Pop » Joi Oct 22, 2009 10:26 pm

voicu_sorin scrie:Sunt nelamurit cu diafragma la un obiectiv macro de la Nikon (distanta focala fixa).
Daca pun aparatul pe prioritate de diafragma, aleg diafragma cea mai deschisa, dar la raportul de 1:1, aceasta se schimba, sa zicem, de la 3.5 la 5.

Scaderea luminozitatii la distante mici de focalizare este un fenomen normal la obiectivele macro Nikon moderne, cu focalizare interna. Este documentata si in manualul obiectivului. La 105/2.8 VR, luminozitatea scade la 1:4.8 la distanta minima de focalizare. Luminozitatea de 1:2.8 se atinge la distante de focalizare de peste 1.5 m.
voicu_sorin scrie:Atunci ce rost mai are diafragma constanta?

La macro, nu se prea folosesc diafragme sub 1:8, din motive legate de profunzimea de cimp aproape intotdeauna insuficienta. De 1:2.8 este nevoie la portret, iar la distantele de focalizare uzual folosite la fotografia de portret, aceasta diafragma este disponibila.
voicu_sorin scrie:Poate suna aiurea, dar nu stiu ce sa mai cred si ce nu.

La inceput poate parea ciudat, intr-adevar, dar daca te gindesti putin, iti dai seama ca nu ai nimic de pierdut in realitate. Personal, prefer acest comportament celui "clasic", unde obiectivul se lungeste semnificativ la distante mici de focalizare, elementul frontal apropiindu-se excesiv de subiect (si absorbind ceva praf atunci cind se retrage inapoi in corpul obiectivului, mai ales daca nu-i pui filtru de protectie).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Diafragma la Makro

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Oct 22, 2009 10:49 pm

voicu_sorin scrie:Unii spun ca ceilalti producatori "triseaza". Imi vine greu sa cred.


Triseaza :-)

Diafragma reala a unui obiectiv care pune la punct prin indepartarea blocului optic de film/captor se modifica cu distanta de punere la punct. La 1:1 scade cu doua trepte.

In cazul celor cu lentile flotante (majoritatea obiectivelor macro moderne) scaderea este ceva mai putin accentuata, in schimb scade distanta focala :-)

Test: pune pe un Nikon un 85/2.8 PC, pe diafragma 8 (sau orice diafragma diferita de 2.8) si incepe sa focalizezi in timp ce urmaresti afisajul aparatului.

Faptul ca Nikon afiseaza diafragma reala la macro e extrem de important si folositor in viata de toate zilele, mai ales cand fotografiezi in studio cu flash-uri :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Diafragma la Makro

Mesajde sorinsava » Vin Oct 23, 2009 10:16 am

O sa mai vezi si alta smecherie. Scrie Macro pe o multime de obiective 3rd party si cind te uiti la specificatii vezi ceva de genul 1:3
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

cron