Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:51 pm

Articole Nikonisti.ro

Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Diverse despre Nikon

Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Noi 10, 2009 1:34 pm

Pentru ca tot se apropie sfarsitul lui 2009 si implicit perioada bilanturilor pe care si le face fiecare, m-am gandit sa deschid acest topic.

As spune aici ca toata tehnologia pe care am achizitionat-o impreuna cu informatiile si cunostintele acumulate ar trebui sa aiba un rezultat firesc si anume: fotografia tiparita. La o dimenisune relativ mare (macar A3).
Altfel la ce bun atatea cadre trase, discutii interminabile pe forumuri, nopti scurte, ochi lipiti de programe de editare foto, obiective, focale, diafragme, etc.
As vrea sa nu uitam ca rezultatul fotografiatului este chiar fotografia asa cum o stim dintotdeauna, in varianta tiparita.

Cate fotografii avem fiecare la sfarsitul lui 2009 pe care suntem dispusi sa le tiparim si sa le aratam si altora?
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Dan Pop » Mar Noi 10, 2009 2:20 pm

bogdan_dumitru scrie:As vrea sa nu uitam ca rezultatul fotografiatului este chiar fotografia asa cum o stim dintotdeauna, in varianta tiparita.

Chestia asta n-a fost valabila nici pe vremea filmului, cind multa lume prefera sa fotografieze pe film reversibil (diapozitiv) si cu atit mai putin in ziua de azi, cind exista atitea modalitati de afisare a fotografiei digitale, imprimarea fiind doar una din ele.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde glumetu » Mar Noi 10, 2009 2:56 pm

on topic: nici una.

Inca nu mi-am definitivat workflow-ul si nu stapanesc bine o procesare complexa (desi nu prea ar fi nevoie), daramite gestiunea corecta a culorilor. Trebuie sa-mi schimb calculatorul in primul rand si abia pe urma ma gandesc si la o imprimanta foto si completez workflow-ul.

Nu am nicio presiune, deoarece la mine fotografia este doar o pasiune. Deocamdata consumul de imagini pe monitor este suficient.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Noi 10, 2009 3:00 pm

@Dan Pop

Da, ma asteptam la un asemenea raspuns si la un citat extras din context.
Sigur ca multa lume tragea pe "dia", dar probabil ca foarte putina relativ la cei ce foloseau negativul, dar asta este o alta discutie.
Sigur ca sunt multe modalitati de prezentare a fotografiei digitale, dar am pus intrebarea din topic in astfel incat raspunsurile sa reprezinte autocenzura fiecaruia si o masura a activitatii de un an de zile.
Eu cred ca mediile digitale sunt pline de poze. Foarte multe poze.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Maniac » Mar Noi 10, 2009 4:01 pm

Imprimarea fotografiei chiar mi se pare o masura a increderii pe care o ai in calitatile tale de fotograf. Si de ce nu, o metoda de autocritica, inainte de a urca o poza pe net sau de a o arata cuiva: "este atat de buna fotografia aceasta incat sa cheltuiesc banii pentru a o imprima si sa o agat undeva intr-o camera a casei sau intr-un birou?"

Eu zic ca pe 2009 am 3 cadre cu care ma mandresc si care le-as imprima numai de dragul de a le vedea pe hartie. O recolta acceptabila.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde bogdan_dumitru » Mar Noi 10, 2009 8:24 pm

Da.
Acesta este si sensul in care mi-am dorit sa decurga discutia pe acest topic.
Tehnologia digitala a crescut simtitor sansa de a face o fotografie tehnic buna, avem posibilitatea de a verifica rezultatul la fata locului si de a ajusta eventualele setari.
Totodata a crescut si cantitatea de poze fara valoare. Nu sunt impotriva instantaneelor sau a fotografiilor de familie, dar relaxarea pe care ti-o da un card de 32 de giga si ecranul mare al aparatului au dus la o crestere considerabila de gunoi digital.
Personal lupt impotriva fenomenului din rasputeri, insa pot spune ca nu e o lupta usoara.
A avea cateva fotografii foarte bune, printabile la dimensiune mare la sfarsitul unui an mi se pare o realizare.
Portofoliul unui fotograf, fie el amator, hobist sau profesionist nu se compune neaparat din mii de imagini.
3 anul asta, 5 anul viitor si in 10-20 de ani de activitate se poate forma un portofoliu puternic.
Asta inseamna munca, disciplina si deschidere.
Eu cred ca un fotograf e o persoana modesta, aproape de neobservat, dar in primul rand modesta pentru ca fara modestie nu poti auzi si in primul rand vedea povestea din fata camerei.
Felicitari celor ce se pot lauda cu cateva imagini demne de print la sfarsitul unui an.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Maniac » Mar Noi 10, 2009 9:15 pm

Atunci rectific si zic ca cea mai mare reusita a mea pe acest an e ca am invatat cat de util este butonul de "Delete".
Nu am scris decat un singur DVD cu poze, restul, la cosul de gunoi digital cu ele.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Sabina » Mie Noi 11, 2009 2:22 pm

Eh, eu am descoperit că nişte cadre mai vechi, salvate pe un hdd de back-up s-au dovedit a fi suficient de interesante acum, după ceva vreme. E drept că am adjustat cadrul, l-am crop-uit şi m-am mai jucat pe ici pe colo, dar am descoperit că avea oareşce potenţial.

Acum sigur, nu spun da la "backup-ul tuturor pozelor" până când bulkurile de dvd-uri şi hdd-uri de back-up mă dau afară din casă, dar întotdeauna e posibil să mai găseşti ceva, să vezi ceva ce n-ai văzut atunci.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 11, 2009 3:04 pm

Sabina scrie:Acum sigur, nu spun da la "backup-ul tuturor pozelor" până când bulkurile de dvd-uri şi hdd-uri de back-up mă dau afară din casă, dar întotdeauna e posibil să mai găseşti ceva, să vezi ceva ce n-ai văzut atunci.

Se pot salva enorm de multe fotografii in format jpeg pe un hdd de ordinul sutelor de GB, daca nu se copiaza fisierele scoase de aparat direct pe disc. DSLR-urile comprima mult mai prost decit programele uzuale de post-procesare. Deci, secretul este ca imaginile care nu mai sint supuse post-procesarii sa fie trecute printr-un asemenea program doar in scopul recompresiei.

Eu salvez imaginile pe cardul aparatului in mod normal ca raw + jpeg. Ajuns la momentul descarcarii imaginilor de pe card pe calculator, folosesc irfanview pentru examinarea fiecarei imagini in parte. Pe cele pe care le consider suficient de bune ca atare, le salvez din irfanview pe calculator, chestie care se lasa cu o recompresie. Pentru cele care consider ca necesita post-procesare, lansez direct din irfanview programul de post-procesare dorit (irfanview poate fi configurat sa lanseze pina la 3 editoare alese de utilizator) pe imaginea respectiva. Pentru cele care consider ca nu prezinta interes, nu fac nimic. Cind am terminat, scot cardul din reader, il bag in aparat si il reformatez. In acest mod, nici un jpeg nu ajunge direct de pe card pe hdd.

Cum o imagine astfel salvata rareori ajunge sa depaseasca 2 MB, 200 GB permit stocarea a cel putin 200 de mii de imagini, chestie care te scuteste de recurgerea la dvd-uri. E suficient un hdd extern pe care sa faci periodic backup celui intern.

Sigur, lucrurile sint mai putin roz pentru profesionistii care insista sa pastreze totul in format raw, in vederea unor eventuale reprocesari ulterioare...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Maniac » Mie Noi 11, 2009 3:10 pm

Singura problema pe care o vad cu a pastra doar jpg-uri e ca uneori mai gasesti cate un cadru, din arhiva care crezi ca are potential, asa cum a spus si Sabina. Si singura data cand am patit asa ceva am regretat ca nu am tras RAW...
In rest, dl Dan Pop a oferit o metoda foarte usoara pentru a sorta si arhiva cadre.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori