Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:58 am

Articole Nikonisti.ro

Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Diverse despre Nikon

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde MihaiZ » Mie Noi 11, 2009 4:13 pm

Domnule Pop, daca inteleg bine, dumneavoastra verificati JPEG-ul tras de aparat, si daca merita atunci transformati RAW-ul in JPEG pe calculator, nu?

Mi se pare f interesant sistemul, si aveti dreptate cu compresia din aparat.

Eu unul trag RAW, mut totul pe calulator. Ma pot uita cu ViewNX ( free si foarte rapid pt ca citeste de fapt un preview JPEG care se gaseste in fisierul RAW ) si cand vine vremea arhivarii, cadrele supravietuitoare le transform in JPEG cu batch process din Capture NX ( proces care ia timp imens :? )

On topic: am o imprimanta Canon Selphy 6x4. 108 poze ma costa aprox 2 milioane. Anul acesta am scos vreo 20 de poze si e mai mare dragul sa le vezi printate!
50AFD, 70-300AFS, 105AFS
MihaiZ
 
Mesaje: 52
Membru din: Mie Iul 01, 2009 6:05 pm

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 11, 2009 5:17 pm

MihaiZ scrie:Domnule Pop, daca inteleg bine, dumneavoastra verificati JPEG-ul tras de aparat, si daca merita atunci transformati RAW-ul in JPEG pe calculator, nu?

Nu. Daca jpeg-ul scos de aparat la care ma uit in acel moment cu irfanview merita pastrat, atunci folosesc comanda Save a lui irfanview pentru a-l salva pe discul calculatorului. irfanview nu face o simpla copiere de fisiere ci ia reprezentarea imaginii pe care o are in memorie si o salveaza in format jpeg pe disc.

Evident, inainte de a recurge la acest procedeu, am verificat ca jpeg-ul original si cel generat de irfanview arata identic, pixel la pixel, atunci cind sint afisate pe ecranul monitorului. Imaginea cu care am participat la ultima expozitie a grupului de la orasul.ro a fost imprimata de pe un asemenea jpeg (fisierele originale nu mai existau, oricum).

Recurg la conversia raw-ului doar la acele imagini care consider ca merita imbunatatite prin post-procesare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 11, 2009 5:24 pm

MihaiZ scrie:On topic: am o imprimanta Canon Selphy 6x4. 108 poze ma costa aprox 2 milioane.

E cam mult. Setul de consumabile pentru 108 poze format 6x4 (15x10 cm) este sub 130 lei la F64: link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde MihaiZ » Mie Noi 11, 2009 5:47 pm

Dan Pop scrie:
MihaiZ scrie:Domnule Pop, daca inteleg bine, dumneavoastra verificati JPEG-ul tras de aparat, si daca merita atunci transformati RAW-ul in JPEG pe calculator, nu?

Nu. Daca jpeg-ul scos de aparat la care ma uit in acel moment cu irfanview merita pastrat, atunci folosesc comanda Save a lui irfanview pentru a-l salva pe discul calculatorului. irfanview nu face o simpla copiere de fisiere ci ia reprezentarea imaginii pe care o are in memorie si o salveaza in format jpeg pe disc.

Evident, inainte de a recurge la acest procedeu, am verificat ca jpeg-ul original si cel generat de irfanview arata identic, pixel la pixel, atunci cind sint afisate pe ecranul monitorului. Imaginea cu care am participat la ultima expozitie a grupului de la orasul.ro a fost imprimata de pe un asemenea jpeg (fisierele originale nu mai existau, oricum).

Recurg la conversia raw-ului doar la acele imagini care consider ca merita imbunatatite prin post-procesare.


Pai in cazul asta, nu vad ce anume se castiga: daca aparatul a folosit o compresie mai slaba, detaliile initiale s-au pierdut pe veci, de aceea JPEG e un mod de compresie "lossy". Nu vad ce se poate castiga din resalvarea lui, ba dimpotriva se mai poate pierde cate ceva. Ideea este ca JPEG nu este de loc un format pretabil la editari multiple ( deschizi, mai aranjezi ceva, salvezi, repeti ) pentru ca de fiecare data cand se face compresia se arunca detalii. ( process similar cu mp3 la sunet )
50AFD, 70-300AFS, 105AFS
MihaiZ
 
Mesaje: 52
Membru din: Mie Iul 01, 2009 6:05 pm

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde MihaiZ » Mie Noi 11, 2009 5:48 pm

Dan Pop scrie:
MihaiZ scrie:On topic: am o imprimanta Canon Selphy 6x4. 108 poze ma costa aprox 2 milioane.

E cam mult. Setul de consumabile pentru 108 poze format 6x4 (15x10 cm) este sub 130 lei la F64: link magazin online.


My bad, memorie proasta :(. Le-am luat de la f64 si eu. Deci 150RON pt mine cu transport. Oricum, mi se pare foarte util sa iti poti scoate singur poze.
50AFD, 70-300AFS, 105AFS
MihaiZ
 
Mesaje: 52
Membru din: Mie Iul 01, 2009 6:05 pm

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 11, 2009 9:33 pm

MihaiZ scrie:Pai in cazul asta, nu vad ce anume se castiga: daca aparatul a folosit o compresie mai slaba, detaliile initiale s-au pierdut pe veci, de aceea JPEG e un mod de compresie "lossy".

Daca aparatul a folosit o compresie mai slaba a avut nevoie de mai multa memorie pentru a retine aceeasi cantitate de detaliu.
MihaiZ scrie:Nu vad ce se poate castiga din resalvarea lui, ba dimpotriva se mai poate pierde cate ceva.

Un program de calculator, care nu are constringeri de timp, poate comprima aceeasi imagine mult mai bine fara pierderi de detaliu vizibile. Daca nu ma crezi, n-ai decit sa repeti experimentele mele.
MihaiZ scrie:Ideea este ca JPEG nu este de loc un format pretabil la editari multiple ( deschizi, mai aranjezi ceva, salvezi, repeti ) pentru ca de fiecare data cand se face compresia se arunca detalii.

Nu zice nimeni sa faci editari multiple pe jpeg, desi o editare ocazionala se poate face, cu rezultate foarte bune si fara pierderi de detaliu observabile. Am facut asta si stiu foarte bine despre ce vorbesc.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Noi 11, 2009 10:33 pm

Domnilor, fara suparare, dar incepand cu prima postare a domnului Dan Pop discutia este complet off topic.
Sigur, discutiile sunt libere insa nu se potrivesc deloc cu ceea ce am incercat sa initiem aici.
Poate s-ar incadra mai bine in sectiunea "probleme tehnice".
Am dorit aici sa scoatem la lumina rezultatele unei activitati creative.
Va multumesc pentru intelegere.
Sabina, poate reusesti tu sa muti postarile in sectiunea adecvata.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 11, 2009 10:55 pm

bogdan_dumitru scrie:Sigur, discutiile sunt libere insa nu se potrivesc deloc cu ceea ce am incercat sa initiem aici.
...
Am dorit aici sa scoatem la lumina rezultatele unei activitati creative.

Dl Dumitru sau are personalitati multiple sau este un fan al pluralului seniorial :lol:
bogdan_dumitru scrie:Va multumesc pentru intelegere.

Cum?!? A ramas numai una din personalitatile dlui Dumitru la tastatura asa ca s-a trecut la singular? :twisted:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Noi 11, 2009 11:01 pm

Cred ca v-ati ratat vocatia de profesor de limba romana in care va exprimati mult mai bine decat in fotografie.
Sunteti redundant, enervant, orgolios si razbunator.
Tineti cu orice pret sa aveti ultimul cuvant si aveti o aversiune care se manifesta prin critica distructiva asupra postarilor subsemnatului pe acest forum.
Daca ati folosi energia negativa de care dati dovada in alte scopuri ati avea rezultate remarcabile.
Dar nu reprezentati o problema majora, "noi" va toleram.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Dan Pop » Mie Noi 11, 2009 11:16 pm

bogdan_dumitru scrie:Cred ca v-ati ratat vocatia de profesor de limba romana in care va exprimati mult mai bine decat in fotografie.

Nu ma exprim prin fotografie. Ma multumesc sa inregistrez. Deh, nu tot omul e nascut sa fie artist...
bogdan_dumitru scrie:Sunteti redundant, enervant, orgolios si razbunator.

Chestia aia din copilarie cu "cine zice ala este" nu s-a potrivit niciodata mai bine :)
bogdan_dumitru scrie:Tineti cu orice pret sa aveti ultimul cuvant si aveti o aversiune care se manifesta prin critica distructiva asupra postarilor subsemnatului pe acest forum.

Daca nu ma insel, asta se cheama paranoia. Chestia ailalta era schizofrenie...
bogdan_dumitru scrie:Daca ati folosi energia negativa de care dati dovada in alte scopuri ati avea rezultate remarcabile.

Deh, fac si eu ce pot...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori