Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:49 am

Articole Nikonisti.ro

Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Diverse despre Nikon

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Skytalker » Joi Noi 12, 2009 12:29 am

Am avut un an bun, efortul mi-a fost rasplatit, lucru care ma motiveaza in continuare.
8 dintre fotografiile mele au fost acceptate si expuse la salonul national, dintre care 2 au luat argint si bronz, si altele vreo 20 care au aparut fie in diferite publicatii sau site-uri de internet.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Noi 12, 2009 9:55 am

Salut Maniac, 3 imagini la sfarsitul unui an nu sunt o recolta rea deloc.
BTW, si eu am descoperit utilitatea butonului "delete", face minuni, iti elibereaza mintea :)

Sabina, eliberarea emotionala din momentul fotgrafierii, trece in timp si este inlocuita de analiza ulterioara, "la rece".
Am auzit ca sunt fotografi care isi vad fotografiile si la un an dupa ce le-au facut, tocmai pentru a nu altera aceasta analiza.

Skytalker, esti tare. Un an intr-adevar plin si cu rezultate frumoase. Felicitari.
Eu pot spune despre mine ca am absolvit un curs de fotografie de un an de zile, am invatat niste lucruri care acum se sedimenteaza si am participat la 3 expozitii colective.
Acum incerc sa imi formez un stil, iar asta este partea cea mai grea a activitatii.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde Sabina » Joi Noi 12, 2009 1:24 pm

bogdan_dumitru scrie:
Sabina, eliberarea emotionala din momentul fotgrafierii, trece in timp si este inlocuita de analiza ulterioara, "la rece".
Am auzit ca sunt fotografi care isi vad fotografiile si la un an dupa ce le-au facut, tocmai pentru a nu altera aceasta analiza.


Desigur, e acelaşi principiu care se aplică şi în cazul lecturilor. Şi fac o paranteză aici, zicând că pentru a înţelege cât mai multe dintr-o carte/eseu/text (de orice fel) se recomandă un număr de re-citiri fiecare având scopul ei, prin prima e înfăţişarea generală a aspectelor, urmată de descrierea în amănunt a subiectelor după prima re-lectură şamd.

Valabil şi pentru fotografie, majoritatea celor aflaţi la început de drum, sau chiar şi mai târziu tind să arunce o privire în detaliu doar pe acele fotografii care le sar în ochi direct, fără a mai da o şansă celorlalte. Se schimbă şi asta cu timpul şi experienţa :D

Şi că veni vorba de printuri - eu fac un print cumulativ pe doi ani săptămâna viitoare, şi anume cam 15 cadre.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Cate fotografii tiparite avem la sfarsitul anului 2009?

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Noi 12, 2009 1:40 pm

Unde printezi si la ce dimensiune?
E o informatie utila.
Eu, de exemplu am gasit un centru foto unde am printat inclusiv expozitia Anul 2009 de la Carturesti si toata lumea a fost multumita. Hartie Kodak Endura, semimata.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori