Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:27 pm

Articole Nikonisti.ro

Pot sa ma exprim liber? - Mail deschis catre moderator

Diverse despre Nikon

Pot sa ma exprim liber? - Mail deschis catre moderator

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Noi 23, 2009 1:26 pm

In urma stergerii mesajelor subsemnatului din anumite topicuri ale acestui forum am scris un mail deschis ce contine cateva intrebari ale caror raspunsuri consider ca ar putea imbunatati putin activitatea pe acest forum.


"Buna Sabina,

-Pot sa ma exprim liber pe acest forum fara sa ma tem ca voi fi banat sau ca mesajele mele vor fi sterse?
-Pot sa am alte opinii in afara de cele ale lui Dan Pop?
-Pot sa ii solicit portofoliul acestui domn, ca unitate de masura a competentei sale?
-Pot sa atrag atentia asupra situatiei atunci cand Dan Pop impreuna cu alti cativa useri pe care ii cunosc au tendinta sa ii jigneasca pe cei pe care ii considera mai putin pregatiti?
-Ca utilizator de Nikon, pot sa imi exprim aici si nemultumirile sau numai satisfactia rezultata in urma utilizarii echipamentului?

Multumesc anticipat pentru raspunsul tau.

Bogdan Dumitru."
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pot sa ma exprim liber? - Mail deschis catre moderator

Mesajde glumetu » Lun Noi 23, 2009 1:42 pm

bai nene, cat scandal... :roll:

cum crezi tu ca imbunatatesti "activitatea pe forum", pozitionandu-te agresiv fata de ceilalti useri, cerand portofolii si alte minuni cu care sa masori tu competente...
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Pot sa ma exprim liber? - Mail deschis catre moderator

Mesajde Sabina » Lun Noi 23, 2009 5:34 pm

Presupun că dl Dumitru ştie că dacă eu îi răspundeam pe pm, avea dreptul să publice conţinutul doar dacă eu îmi dădeam acordul, şi scriam explicit asta, nu :D?

Ia să vedem chestionarul, pe rând.

-Pot sa ma exprim liber pe acest forum fara sa ma tem ca voi fi banat sau ca mesajele mele vor fi sterse?


Normal, posturile nu sunt şterse ci plasate în categoria căreia corespund. Posturile despre obiective merg la categoria Obiective, cele despre DSLR-uri la DSLR-uri, şi gunoaiele merg la gunoi.

Conceptul de teamă pe un forum e cel puţin stupid. La fel de stupid mi se pare să se creeze şi aceste disensiuni pe viaţă şi pe moarte între useri. Ştiu un caz amuzant în care un user vroia să dea în judecată un admin pentru că i-a dat warn pentru o tâmpenie. Mirobolant.

Pe scurt, ban-ul intervine în cazul acelor nereguli care trec cu mult limita bunului simţ. Întrebarea asta e echivalentă cu "pot să merg cu orice viteză pe orice şosea fără să mă tem că mi se va ridica permisul". Răspunsul se ştie deja. Avem un regulament, se aplică flexibil pentru că nu există situaţii bătute în cuie, banul intervine odată cu nesimţirea crasă.

-Pot sa am alte opinii in afara de cele ale lui Dan Pop?


Chiar te rog. Asta e o comunitate eterogenă dpdv al ideilor, nu un loc de mimesis.

-Pot sa ii solicit portofoliul acestui domn, ca unitate de masura a competentei sale?


Da, şi dânsul poate să refuze. Nu e obligat nimeni aici să prezinte nimic, nici date de contact, nici seria buletinului, nici numele real în fond. Dacă doreşti expres asta, PM-ul îţi stă la dispoziţie, dacă dl Dan Pop e de acord, îl va înmâna şi aşa mai departe.

Găsesc că a avea un user care decide competenţele altui user este doar o unealtă a disensiunii. Cât timp userul x dă sfaturi bune, e problema userului x cum şi le-a însuşit. Valabil şi pentru fotografii. Sunt destui fotografi cu handicap dpdv al tehnicii, şi viceversa. Fiecare are un mod intuitiv sau raţional de a parcurge fotografia, şi fiecare îşi rezervă dreptul de a avea păreri de o anumită natură fără a fi nevoit să şi le justifice cu tot felul de mărci ale calităţii de la diplome în domeniu până la atestate internaţionale sau un banal portofoliu. Nu e valabil doar pentru Dan Pop ci pentru toţi userii care aveau curiozităţi de genul.

-Pot sa atrag atentia asupra situatiei atunci cand Dan Pop impreuna cu alti cativa useri pe care ii cunosc au tendinta sa ii jigneasca pe cei pe care ii considera mai putin pregatiti?


Warn post sau pm. A nu se folosi în exces niciuna.

-Ca utilizator de Nikon, pot sa imi exprim aici si nemultumirile sau numai satisfactia rezultata in urma utilizarii echipamentului?


Ca membrul al forumului care a mai pus întrebarea asta de cel puţin două ori, ea acum ar trebui să lipsească. Repet, se apreciază orice fel de critică constructivă nu flame-urile acelea sforăitoare care vor să zică ceva de rău, nu conturează prea bine, dar se menţionează că firma e naşpa, şi tot aşa. Ori se postează o problemă reală, şi cursul său până la rezolvare, ori abstinenţa e soluţia că de posturi gen "nikon rulz" "nikon suckz" n-are nimeni nevoie (a se observa că există şi pozitiva, şi negativa, nu avem nevoie de măguliri inutile :) )
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Pot sa ma exprim liber? - Mail deschis catre moderator

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Noi 23, 2009 8:24 pm

Ok, Sabina.
Multam de raspunsuri.
Sigur ca nu imi era teama ca o sa imi iau ban sau o sa patesc ceva rau :-), dar e bine ca s-au clarificat niste lucruri.
Pe de alta parte imi voi rezerva in continuare dreptul de a aprecia oamenii in fuctie de rezultatele pe care acestia le au in domeniul in care activeaza.

In ceea ce priveste "critica constructiva" cred ca Dan Pop este de departe campion absolut si l-as mai adauga, cu riscul de a-mi mai face un "prieten" si pe Sorin Sava.
Consider ca aprecierile critice asupra altor utilizatori mai putin instruiti se pot face cu argumente, pe un ton elegant si mai putin agresiv. Prea multa aroganta.

Pana la urma utilizatorii de Nikon care intra pe acest site au ales o marca, au investit intr-un echipament si nu cred ca merita jigniri, persiflari si mistocareli la schimb.

A nu fi inteles gresit, nu contest activitatea lui Dan Pop sau a lui Sorin Sava, dar cred ca nici imaginii Nikon nu ii face bine aceasta atitudine superioara. Gasca baietilor de la intalnirile nikonistilor e misto, dar cred ca forum-ul inseamna ceva mai mult decat atat. Sau, ma rog, ar trebui sa insemne.

PS.
Stii ca eu tac mai greu din gura si ca am mai avut o experienta pe forum. Cea legata de politica de onorare a garantiei incorect specificate pe site-ul vostru.
Lucrurile s-au lasat si atunci cu scandal din partea nucleului vostru tare, cu posturi sterse si cu topic-uri inchise.
As vrea, pe cat posibil, aceste lucruri sa nu se mai repete in viitor.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pot sa ma exprim liber? - Mail deschis catre moderator

Mesajde RRS » Lun Noi 23, 2009 10:05 pm

Si parerea mea legata de distinsul domn DP defineste un vanitos expert teoretician din Liga I, care are timp nonstop de forum si ca sa te citez: persifleaza, mistocareste etc.
In loc sa atraga, indeparteaza de pe forum.
https://raresion.com/ro/
ma gasiti via email. multumesc
Avatar utilizator
RRS
 
Mesaje: 788
Membru din: Dum Sep 20, 2009 2:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pot sa ma exprim liber? - Mail deschis catre moderator

Mesajde mandea » Mie Noi 25, 2009 3:46 pm

Domnul Dumitru, eu personal asteptam o clarificare aici:
viewtopic.php?f=27&t=205&start=40#p16396
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori