Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:38 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D5300 + Fisheye Samyang 8mm F3.5 Nikon AE CSII

Diverse despre Nikon

Nikon D5300 + Fisheye Samyang 8mm F3.5 Nikon AE CSII

Mesajde Incrosnatu » Mar Mar 29, 2016 5:56 pm

Salutare nikonistilor. Am si eu niste nelamuriri in privinta primului meu DSLR. Am achizitionat un D5300 si un obiectiv fisheye, insa nu inteleg unele lucruri cum ar de ce atunci cand incerc sa focalizez imi apare chenarul rosu in vizor si nu face bip si chenarul verde sa ma anunte ca a focalizat. El pozeaza oricum dar ma gandesc ca nu fac eu ceva bine. Iar inca o chestie, atunci cand utilizez obiectivul fisheye si fac poze in interior cu blitz, jos pe poza apare umbra de la obiectiv, cred ca am nevoie de un blitz separat, mai mare. In caz de nu se poate rezolva, ce blitz-uri imi recomandati? Intreb ca nu stiu daca trebuie vreun blitz special pentru obiectivul fisheye samyang sau nu. Ma gandesc ca daca e mai inalt blitzul si mai in fata, atunci o sa lumineze complet.
Incrosnatu
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 29, 2016 5:49 pm

Re: Nikon D5300 + Fisheye Samyang 8mm F3.5 Nikon AE CSII

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Mar 29, 2016 8:18 pm

Obiectivul nu are motor de focalizare, aparatul nu are motor de focalizare ... deci va trebui sa focalizezi manual si prin vizor si in LV; atunci se va înverzi chenarul.
Ref. la blitz: orice blitz extern va putea fi folosit in patina, dar va trebui sa faci ceva bounce vertical cu capul pina dispare umbra.
Pentru Nikon eu recomand SB700. Exista si variante de la alti producători.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5300 + Fisheye Samyang 8mm F3.5 Nikon AE CSII

Mesajde Incrosnatu » Mar Mar 29, 2016 11:18 pm

bounce vertical? mai exact?
Focus manual? cum sa fac si asta? am incercat sa fac din inel si degeaba. tot rosu sta.
Si blitz-ul e cam scump si cred ca peste nevoile mele, ceva mai ieftin?
Incrosnatu
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 29, 2016 5:49 pm

Re: Nikon D5300 + Fisheye Samyang 8mm F3.5 Nikon AE CSII

Mesajde Plesoianu Marius » Mie Mar 30, 2016 1:04 am

Este usor sa faci focus manual cu lentila aia, depth of fieldul e urias.
Cat despre blit, te poti orienta catre un SB300, e circa 580 lei la oferta la f64, insa din pacate nu se apropie de SB700, care este best bang for buck ~1000 la oferta.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5300 + Fisheye Samyang 8mm F3.5 Nikon AE CSII

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Mar 30, 2016 7:45 am

Incrosnatu scrie:bounce vertical? mai exact?
Focus manual? cum sa fac si asta? am incercat sa fac din inel si degeaba. tot rosu sta.
Si blitz-ul e cam scump si cred ca peste nevoile mele, ceva mai ieftin?


Adica capul blitzului se ridica in plan vertical (eventual si in plan orizontal) pina cand umbra obiectivului dispare din cadru.

Ca sa poti face focus manual, trebuie trecut si aparatul pe focalizare manuala ... vezi cum se face in manualul aparatului.

Nici tu nu prea stii care sunt "nevoile" tale, dar e cert faptul ca ai nevoie de un blitz extern ca sa elimini umbra din cadru la utilizarea blitului integrat; cum nu ai specificat un buget adaptat nevoilor tale, eu am recomandat cea mai ieftina optiune de la Nikon in momentul actual. Am specificat si ca exista si alti producatori, dar pe care eu nu-i recomand; poti cauta un blitz care sa fie la nivelul nevoilor si bugetului tau.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5300 + Fisheye Samyang 8mm F3.5 Nikon AE CSII

Mesajde Incrosnatu » Mie Mar 30, 2016 8:39 pm

Tot nu reusesc sa focalizez. Din cate am citit eu, varianta asta vine cu cip din fabrica, nu am acces la inelul cu diafragma, merge doar pe 22, restul setarilor le faci din aparat. El trece automat in Manual Focus vad. Pozele le face bine cred, dar cu blitz, in interior 1/60 3.5 la 800 ISO fara blitz cu lumina din camera normala, nu ies stralucite, nici lumina nu e buna, trebuie sa scad pe la 1/5 iar asta inseamna ca imi ies putin miscate. Nu are nimeni acest obiectiv sa ma lamureasca?
Si am mai observat ceva, pe modul macro face pozele mai bine decat pe M sau alte moduri, vreo explicatie?
Multumesc pentru sfaturile in legatura cu blitz-ul, e in regula daca o sa cumpar un SB700 second hand? Aparatul l-am cumparat in primul rand sa invat si al 2-lea pentru hobby.
Fişiere ataşate
 2016-03-30 21.14.23.jpg
Incrosnatu
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 29, 2016 5:49 pm

Re: Nikon D5300 + Fisheye Samyang 8mm F3.5 Nikon AE CSII

Mesajde mumus » Joi Mar 31, 2016 5:22 am

Pune mana si citeste manualul. Serios!
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Nikon D5300 + Fisheye Samyang 8mm F3.5 Nikon AE CSII

Mesajde mumus » Joi Mar 31, 2016 5:23 am

Daca ies miscate, foloseste trepied sau blitz....
Si iesi din modul M adica Mediocru... Foloseste P ca esti Profesionist.
Sa vezi ca scoti poze mai bune.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Nikon D5300 + Fisheye Samyang 8mm F3.5 Nikon AE CSII

Mesajde Plesoianu Marius » Joi Mar 31, 2016 12:50 pm

Du-te in photo shooting menu la ISO SENSITIVITY SETTINGS si pune astea pana termini de citit manualul.

http://postimg.org/image/z08fdfphn/

Apoi pune aparatul pe modul A, si nu ar mai trebui sa ai probleme cu expunerea.

Uite-te pe vizor ca de asta ai selereu, live-view nu e la fel de precis ca vizoru.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5300 + Fisheye Samyang 8mm F3.5 Nikon AE CSII

Mesajde Incrosnatu » Joi Mar 31, 2016 1:53 pm

Folosesc vizorul, live view l-am folosit doar ca sa va pot pune aici un demo sa vedeti despre ce este vorba. O sa incerc imediat ce ajung acasa. Am vazut si eu ca pe A umbra neagra cauzata de blitz dispare, dar pozele ies mult prea luminoase. O sa citesc si manualul iar cu mai multa atentie, doar ca pentru inceput e cam greu sa memorezi toate cele. Multumesc pentru sfaturi si raspunsuri, chiar daca unele au fost mai rautacioase. :roll:
Daca mai este cineva care detine acest obiectiv si poate sa-mi dea mai multe sfaturi, as fi recunoscator. Multumesc
Incrosnatu
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 29, 2016 5:49 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron