Acum este Joi Apr 25, 2024 2:30 am

Articole Nikonisti.ro

Setare pentru a castiga timp de expunere

Diverse despre Nikon

Setare pentru a castiga timp de expunere

Mesajde sfedu » Vin Mai 06, 2016 7:26 pm

Salutare, maine fotografiez um botez si m-am gândit la o setare a aparatului pentru a obtine un timp de expunere mai scurt, iar pentru ca nu am experiementat încă vreau sa va cer parerea sa imi spuneti daca e o idee buna, sau sunt unele dezavantaje, pierderi de detalii, claritate sau orice alt inconvenient. Ceea ce vreau sa fac este sa setez luminozitate lcd-ului la maxim si voi fotografia cu o expunere in asa fel încât pe lcd sa le vad la o expunere corecta, ele in realitate fiind subexpuse astfel obțin un timp de expunere mai scurt. Iar la editare le măresc la toate fotografiile expunerea pana la nivelul dorit. Fotografiez raw, iar apararul este D750.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Setare pentru a castiga timp de expunere

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Mai 07, 2016 1:07 pm

Lasa expunerea default, matriciala nu incerca sa subexpui ca o sa iasa mai zgomotoasa decat in mod normal.
Also, dezactiveaza si ADL, daca il ai activat iti subexpune usor.
Nu castigi nimic daca subexpui, decat in cazuri speciale unde chiar totul e mai intunecat.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setare pentru a castiga timp de expunere

Mesajde DannyMC » Sâm Mai 07, 2016 6:28 pm

sfedu scrie:Ceea ce vreau sa fac este sa setez luminozitate lcd-ului la maxim si voi fotografia cu o expunere in asa fel încât pe lcd sa le vad la o expunere corecta, ele in realitate fiind subexpuse astfel obțin un timp de expunere mai scurt. Iar la editare le măresc la toate fotografiile expunerea pana la nivelul dorit. Fotografiez raw, iar apararul este D750.

Ce legatura are luminozitatea LCD-ului cu expunerea cadrului?! :?
Daca vrei sa subexpui si sa ridici in postprocesare (desi asta e o idee proasta, asa cum ti s-a spus deja) ai nevoie sa controlezi mult mai exact expunerea. Daca tii neaparat s-o faci foloseste histograma pentru controlul expunerii, ochiul poate fi usor inselat de diferentele de lumina ambianta.
Alta solutie ar fi sa folosesti AutoISO si in felul asta sa pastrezi constante atat t.ex cat si diafragma, pe care le consideri corecte.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setare pentru a castiga timp de expunere

Mesajde Plesoianu Marius » Sâm Mai 07, 2016 8:54 pm

Omu cred ca se refera ca atunci cand creste luminozitatea ecranului e la fel cum ai umbla la exposure in lightroom, dar din ce stiam ce vezi pe ecran e un jpeg preview.
Cred ca o idee buna ar fi sa folosesti SPOT METERING pentru a avea o expunere corecta unde te intereseaza ma gandesc ca pe matrix s-ar putea sa ai zone luminoase pe fundal.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setare pentru a castiga timp de expunere

Mesajde DannyMC » Sâm Mai 07, 2016 9:02 pm

Plesoianu Marius scrie:Omu cred ca se refera ca atunci cand creste luminozitatea ecranului e la fel cum ai umbla la exposure in lightroom, dar din ce stiam ce vezi pe ecran e un jpeg preview.

Asta poate crede ca face,dar nu e deloc la fel! In primul rand pentru ca ajustarea luminozitatii ecranului nu e conceputa ca instrument de control a expunerii! Punct!
Pentru asta are un instrument foarte simplu, histograma.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setare pentru a castiga timp de expunere

Mesajde sfedu » Dum Mai 08, 2016 4:29 am

Intentia mea era sa subexpun pentru a obtine un timp de expunere mai scurt in anumite conditii in care am nevoie. Luminozitate lcd-ului o cresc pentru a vedea acea fotografie subexpusa la o expunere corecta. Apoi in postprocesare cresc expunerea, la toate fotografiile sau pe grupuri, atat cat e nevoie.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Setare pentru a castiga timp de expunere

Mesajde DannyMC » Dum Mai 08, 2016 7:08 am

Inca o data! Luminozitatea ecranului nu are nici o legatura cu expunerea cadrului!!!! Foloseste HISTOGRAMA daca vrei sa subexpui!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Setare pentru a castiga timp de expunere

Mesajde moaartea » Lun Mai 09, 2016 2:49 am

decat sa subexpui si sa aduci expunerea corecta in post la prelucrare, mai bine urci iso si expui corect, la final o sa ai un zgomot mai mic decat daca subexpui....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Setare pentru a castiga timp de expunere

Mesajde sfedu » Mar Mai 10, 2016 5:20 pm

Deci daca urc expunerea pe raw apare mai mult zgomot decat daca urc iso?
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Setare pentru a castiga timp de expunere

Mesajde Plesoianu Marius » Mar Mai 10, 2016 6:34 pm

E mai rau daca cresti exposure decat daca urci iso, in special la shadows.
Ce valori prinde iso-ul de iti e teama asa de mare de purici?
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron