Acum este Vin Mar 29, 2024 1:01 am

Articole Nikonisti.ro

Fotografie la cununie

Diverse despre Nikon

Fotografie la cununie

Mesajde OrosanuAlex » Joi Mai 12, 2016 9:46 pm

Va salut,am fost chemat de catre o ruda in sprijin cu niste fotografii la o cununie civila si mai apoi cateva poze intr-un parc de langa. Eu unul pana acum am lucrat numai in domeniul auto,deci nu prea stiu cum ar arata niste incadrari ok. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Unde ar trebui sa stau,ce ar trebui sa urmaresc,cum ar trebui sa incadrez. Flash? Este nevoie de el? Mentionez ca la aparatura beneficiez de un Nikon d5100 cu obiectivul de kit 18.55 dar si un nikkor 35mm f/1.8g . Multumesc anticipat
OrosanuAlex
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iul 11, 2014 10:50 pm

Re: Fotografie la cununie

Mesajde r.s. » Dum Mai 15, 2016 6:54 pm

salut. nu am mai lucrat in domeniul auto si am nevoie de niste sfaturi. am o trusa de chei din ikea dar nu ma prea pricep. m-a rugat un prieten sa-i schimb o planetara la un oltcit. cu ce ar trebui sa incep? crezi ca am nevoie de un cric sa ridic masina sau sa incerc sa demontez planetara fara sa dau roata jos?
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: Fotografie la cununie

Mesajde DannyMC » Dum Mai 15, 2016 8:41 pm

:D +1!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Fotografie la cununie

Mesajde OrosanuAlex » Lun Mai 16, 2016 9:34 pm

r.s. scrie:salut. nu am mai lucrat in domeniul auto si am nevoie de niste sfaturi. am o trusa de chei din ikea dar nu ma prea pricep. m-a rugat un prieten sa-i schimb o planetara la un oltcit. cu ce ar trebui sa incep? crezi ca am nevoie de un cric sa ridic masina sau sa incerc sa demontez planetara fara sa dau roata jos?

Nu vad rostul glumei. Din domeniul auto se subintelege ca e vorba de fotografia auto,ca doar nu avea vreun sens sa vorbesc despre altceva. In locul glumei ai fi putut posta ceva ce s-a cerut,nu toti ne-am nascut invatati ca voi,mai marii fotografi ai romaniei. Seara buna.
OrosanuAlex
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iul 11, 2014 10:50 pm

Re: Fotografie la cununie

Mesajde r.s. » Mar Mai 17, 2016 4:47 pm

ca sa posteze cineva ce ai cerut tu, e ca si cum te-as pune sa-mi explici aici in cateva cuvinte exact ce am spus mai sus. cum schimb o planetara cu o trusa de chei din ikea si fara sa am habar daca trebuie sau nu sa desfac roata. e vorba de sute sau poate de mii de ore de studiu pe net, in manuale, cursuri foto. sa mai zic si experienta? ce inveti din esecuri? echipament? repet: cu ce ai tu, dar hai ca nu asta ar fi marea problema, dar mai exact cu ce nu ai, adica nici macar nu stii unde sa te asezi, in niciun caz nu poate fi explicat in cateva fraze aici.
rasfoieste pe aici pe forum sute de pagini, o sa-ti ia cateva zeci de ore ca s-a mai postat pe tema asta. si poate, zic poate, ai un punct de plecare
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: Fotografie la cununie

Mesajde r.s. » Mar Mai 17, 2016 4:53 pm

p.s. nu am pretentii ca stapanesc la perfectie limba roamana, sunt si eu agramat ca 90% dintre romani si am si deficiente de exprimare, dar sa fiu al dracu' daca se subintelege de undeva din exprimarea ta ca a lucra in domeniul auto inseamna sa faci poze la masini.
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: Fotografie la cununie

Mesajde OrosanuAlex » Mar Mai 17, 2016 5:09 pm

r.s. scrie:p.s. nu am pretentii ca stapanesc la perfectie limba roamana, sunt si eu agramat ca 90% dintre romani si am si deficiente de exprimare, dar sa fiu al dracu' daca se subintelege de undeva din exprimarea ta ca a lucra in domeniul auto inseamna sa faci poze la masini.

Nu am zis nimic de felul in care stapaniti limba romana,dar din moment ce e un forum de fotografie era cam logic ca e vorba de fotografie in domeniul auto,zic eu. Topicul era strict legat de fotografie,deci gluma aceea nu isi avea rostul. Stiu ca evenimentele de genul asta nu le poti surprinde dupa 2 ore de citit pe net,ci numai prin experienta,dar cum am zis,e ceva ce m-a rugat un membru al familiei,banuiesc ca pe langa mine,va mai fi un fotograf,doi,insa eu am cerut doar lucruri elementare printre care se numara si momentele pe care ar trebui sa le suprind mai in detaliu. In fine,regret ca am postat aici :) O zi buna
OrosanuAlex
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iul 11, 2014 10:50 pm

Re: Fotografie la cununie

Mesajde gabyte00 » Mie Mai 18, 2016 3:37 pm

Spune-i adevarul rudei tale si nu ii strica evenimentul. Nu esti pregatit si nu ai aparatura necesara. Nu e nici o rusine. Se gasesc fotografi de eveniment la preturi pentru toate gusturile.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Fotografie la cununie

Mesajde emil » Mie Mai 18, 2016 4:33 pm

Iar daca vei fi fotograf "secundar" vorbeste cu fotograful principal inainte de eveniment unde si cum poti fotografia fara a-l deranja, pentru ca ultimul lucru care vrei sa-l faci cand nu esti fotograful angajat este sa te bagi in fata celui care e platit sa faca poze.

P.S. daca este si o persoana care filmeaza, asigura-te ca nu te bagi nici in fata camerei de filmat :)
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron