Acum este Vin Apr 19, 2024 3:52 am

Articole Nikonisti.ro

Nikonist mic :)

Diverse despre Nikon

Nikonist mic :)

Mesajde Bartaiomu » Sâm Iun 18, 2016 10:39 pm

Salut si bine v-am gasit. Sunt nou atat pe forum cat si ca proprietar de nikon. Pana acum am avut numai aparate mici (de buzunar) sau compacte de la samsung si sony. Acum 3 saptamani mi-am luat primul meu dslr, un nikon d40 la mana a doua. Aparatul a venit cu un obiectiv af-s nikkor 55-200mm dx vr. Ulterior am mai cumparat un obiectiv nikkor 18-55 tot sh si tot sh, 2 baterii pentru ca as vrea sa ii iau un grip. As vrea sa fac un curs de fotografie si ma gandesc sa mai iau un obiectiv 70-300. Am citit ca d40 are cam 10 ani de cand a fost scos pe piata, dar face poze mult superioare fata de aparatele pe care le-am avut, chiar daca are doar 6mp iar aparatele mele au avut si 12mp.
As avea 2 intrebari.
1. Obiectivele astea merg si pe alt tip de aparat? Se merita sa ii mai iau si alte obiective si/sau blitz, filtre etc, sau il schimb pe unul mai nou si mai performant?
2. Se merita sa cumpar un d3300? sau sa fac scoala pe acest d40 si pe viitor sa il schimb?

Astept parerile voastre.
Multumesc,
Bogdan.
Nikon D40
Bartaiomu
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Iun 18, 2016 10:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonist mic :)

Mesajde gabyte00 » Dum Iun 19, 2016 2:11 am

Fa scoala pe d40. E suficient cât sa înveți bazele. Daca te vei descurca cu el sigur te vei descurca cu orice dslr. Toate obiectivele nikon se pot folosi pe orice dslr nikon. Singura problema este ca pe format fx, obiectivele dx vor arăta o vignetare in colturile imaginii uneori foarte deranjant. E cazul lui 55-200 si 18-55. Cu 70-300 nu ai problema asta ca e obiectiv pentru fx.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Nikonist mic :)

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Iun 19, 2016 2:21 am

Mai stai ceva pe D40 apoi ia la vinerea neagra ceva gen 7100 dupa ce devii mai bun.
D40 este semi-decent si ca incepator nu prea poti strica multe la el.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonist mic :)

Mesajde Bartaiomu » Dum Iun 19, 2016 8:56 am

Perfect. Multumesc pentru raspunsuri. Ma bag sa achizitionez si celalalt obiectiv si filtre pentru ele.
Am aruncat un ochi la d7100, n-am ce zice, e super, si am inteles de ce ziceai de black friday :).
Aveti idee de ce nu ma lasa sa ii pun card mai mare de 4GB? Am bagat in el un card de 8GB si imi apare pe lcd un mesaj de genul "acest card nu este acceptat".
Nikon D40
Bartaiomu
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Iun 18, 2016 10:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonist mic :)

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Iun 19, 2016 3:07 pm

https://support.nikonusa.com/app/answers/detail/a_id/14145/~/approved-sd-cards-for-d40
Unii zic ca ar merge si de 32, altii ca nu.
Incearca un update de firmware.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonist mic :)

Mesajde Bartaiomu » Dum Iun 19, 2016 8:39 pm

Plesoianu Marius scrie:https://support.nikonusa.com/app/answers/detail/a_id/14145/~/approved-sd-cards-for-d40
Unii zic ca ar merge si de 32, altii ca nu.
Incearca un update de firmware.


O sa incerc sa fac update, chiar daca nu am cd-ul aparatului o sa intru pe site si sper sa gasesc ceva acolo. M-am uitat pe link-ul tau, vad ca e un maxim de 4GB pe sandisk.
Nikon D40
Bartaiomu
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Iun 18, 2016 10:14 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonist mic :)

Mesajde moaartea » Dum Iun 19, 2016 9:18 pm

acum vreo 6-7-8 ani am folosit eu card de 16gb pe d40, deci 8gb trebuie sa fie ok.
daca incerci sa folosesti un microsd cu adaptor poate sa iti dea eroarea asta in anumite cazuri cand nu face contact cardul microsd in adaptor.
si inca un lucru banal...vezi acel intrerupator, switch, de pe marginea cardului(de obicei de culoare alba) sa nu fie in pozitia lock ca daca e poate sa iti dea eroarea asta sau alta nu mai stiu la d40 cum e(adica sa fie inpins spre fata cardului,partea unde se afla pinii,daca e spre spatele cardului atunci e lock si nu mai poate fi scris nici o informatie pe card si unele aparate apare ca eroare card blocat altele apar ca si card imposibil de folosit sau eroare de card sau ceva asemanator.)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Nikonist mic :)

Mesajde Bartaiomu » Vin Iun 24, 2016 9:06 pm

moaartea scrie:acum vreo 6-7-8 ani am folosit eu card de 16gb pe d40, deci 8gb trebuie sa fie ok.
daca incerci sa folosesti un microsd cu adaptor poate sa iti dea eroarea asta in anumite cazuri cand nu face contact cardul microsd in adaptor.
si inca un lucru banal...vezi acel intrerupator, switch, de pe marginea cardului(de obicei de culoare alba) sa nu fie in pozitia lock ca daca e poate sa iti dea eroarea asta sau alta nu mai stiu la d40 cum e(adica sa fie inpins spre fata cardului,partea unde se afla pinii,daca e spre spatele cardului atunci e lock si nu mai poate fi scris nici o informatie pe card si unele aparate apare ca eroare card blocat altele apar ca si card imposibil de folosit sau eroare de card sau ceva asemanator.)



Am rezolvat problema, mi-am luat 2 carduri de 4GB. :), da eroare si pe cardurile de 8GB la mine. La cele de 4 GB merge perfect.
Nikon D40
Bartaiomu
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Iun 18, 2016 10:14 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron