Acum este Mar Apr 16, 2024 11:43 am

Articole Nikonisti.ro

Motor intern focus d7100

Diverse despre Nikon

Motor intern focus d7100

Mesajde razvism » Lun Iul 18, 2016 11:20 pm

Buna vin poate cu o intrebare foarte stupida doar ca nu stiu cum sta treaba cu acel motor intern de focalizare al aparatului.
Spre exemplu acel motor de focalizare poate sa faca focus automat cu un obiectiv care nu are autofocus, gen samyang 14mm f2.8 AE ? As vrea ca cineva sa imi explice daca are rabdarea necesara in ce conditii functioneaza acel motor intern de focus al aparatului.
Imblanzitor de D7100+ D3000 +18-55/ VR
https://www.facebook.com/RazvanChisPhotography
Avatar utilizator
razvism
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 02, 2012 6:29 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Motor intern focus d7100

Mesajde moaartea » Mar Iul 19, 2016 12:41 am

samy de 14 nuuuu are focalizare automata deci nu,nu va focaliza. acel motor intern al aparatului va focaliza obiectivele care AU AUTOFOCUS dar nu au motor intern. daca in specificatile la un obiectiv scrie ca NU are focalizare automata(autofocus) atunci clar ca obiectivul NUUUUU are focalizare automata si are DOARRRRR focalizare manuala.

obiectivele cu focalizare automata, dar fara motor de focalizare intern au acest surub
Imagine
cele care au doar un loc liber in locul la acel surub sunt toate celelalte obiective - adica cele care au numai focus manual si cele care au motor de focus in obiectiv. mai mult e foarte simplu sa cauti pe goooooooogle raspunsul si sa gasesti chestii mai detaliate. eu ti-am spus esentialul cat mai pe scurt.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Motor intern focus d7100

Mesajde razvism » Mie Iul 20, 2016 6:45 pm

Acum am inteles, multumesc !
Imblanzitor de D7100+ D3000 +18-55/ VR
https://www.facebook.com/RazvanChisPhotography
Avatar utilizator
razvism
 
Mesaje: 143
Membru din: Lun Apr 02, 2012 6:29 pm
Localitate: Satu Mare


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori