Acum este Mie Apr 24, 2024 12:05 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce Obiectiv Wide Sa Aleg pt Nikon D7100

Diverse despre Nikon

Ce Obiectiv Wide Sa Aleg pt Nikon D7100

Mesajde Iuliu333 » Mie Aug 03, 2016 5:13 pm

Salutare . Am un Nikon D7100 cu obiectivul de kit 18-105 si un 35 mm 1.8G . As vrea sa adaug un obiectiv wide dar mult mai sharp si mai calitativ atat photo cat si video. Vreau ceva sa scoata untu din D7100 daca este posibil, cu o calitate video superioara obiectivului de kit, cat si a celui de 35 mm , asta in caz ca este posibil pt un DX. Am facut tot cautat pe forumuri si pe youtube clipuri si am gasit urmatoarele:
* Nikkor 20mm 1.8 (imi place foarte mult calitatea, dar clipurile sunt facute cu FF si din cate am inteles pe DX nu-si pune in valoare toata capacitatea, dar ca si calitate video e superior.)
* Tokina 11-16 mm 2.8 (am vazut ca l lauda multa lume, dar sincer din ce clipuri am vazut, nu stiu ce sa zic despre calitate)
* Samyang 16mm 2.0 (la fel este destul de luadat , dar in schimb ca si calitate video cat si foto parca se apropie usor usor de 20mm nikkor. Si din cate am inteles ca trebuie lasat pe f22 si sa-ti faci reglajele doar din aparat nu din inel)
* Sigma 18-35 mm 1.8 (laudat la randul lui de multi, este calitativ dar nu se apropie de 20mm nikkor, filamrile care le-am vauzt p youtube plus ca am inteles ca are niste probleme de focusare si trebuie reglat cu Doc-ul)
Vreau sa precizez ca sunt pareri personale si nu ma consider un avizat ci doar un simplu incepator , care vrea calitate maxima daca se poate dintr-un D7100 cu un wide.
Daca aveti alte propuneri, chiar va rog , sau macar un sfat in vederea unui wide de mai sus sau altul:)
Multumesc frumos !
Iuliu333
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 13, 2016 5:01 pm

Re: Ce Obiectiv Wide Sa Aleg pt Nikon D7100

Mesajde DanyelC » Vin Aug 26, 2016 10:19 am

Eu sunt f. multumit de un Tokina 11-20 mm f2.8 pe un D7200.

Este f. sharp si acceptabil de luminos (ca pret ok deasemenea). Nu ma da pe spate inelul de trecere de pe auto pe manual (dar nici nu prea il folosesc des). Il recomand (tokina 11-16 a fost ''inlocuit'' de mai noul 11-20)!

Deasemenea daca tot ati amintit de nikkor 20mm f1.8 de ce nu si nikkor 12-24mm f4 (dx)? Tot pe-acolo la bani! Am avut ocazia sa il testez si e excelent ptr landscape.
DanyelC
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Apr 28, 2016 11:28 am


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron