Acum este Vin Mar 29, 2024 5:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Timp de expunere in filmarea cu dslr

Diverse despre Nikon

Timp de expunere in filmarea cu dslr

Mesajde sfedu » Joi Sep 29, 2016 8:34 am

Salutare, intrebarea mea este daca in cazul fimarii cu dslr timpul de expunere influenteaza in vreun fel filmare.
Daca da, in ce fel, ce timpi de expunere trebuie folositi spre exemplu la o petrecere in cazul in care oamenii se misca foarte repede?
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Timp de expunere in filmarea cu dslr

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 29, 2016 1:52 pm

Timpul de expunere la filmare in general este legat de numarul de frame pe secunda utilizat: daca folosesti 24/25 fps, atunci timpul de expunere ar fi 1/50, la 30 fps devine 1/60, iar la 60 fps devine "1/120" (adica ori 1/100, ori 1/125) (adica se dubleaza fps-urile).

Pe Youtube FRO si Tod Wolfe au un video explicativ in privinta asta: https://www.youtube.com/watch?v=lNwli7GjMRg; sigur, se pot alege diferiti timpi de expunere la filmare, functie de preferintele fiecaruia si echipamentul folosit (aparat, obiectiv, ISO, calitate a imaginii vs. zgomot, codecul folosit, viteza cardului, etc.) ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Timp de expunere in filmarea cu dslr

Mesajde Panoramic » Dum Oct 23, 2016 9:23 am

Timpul de expunere poate fi mai mic decit cel dat de cadența de filmare.
Panoramic
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Mai 17, 2014 10:53 am

Re: Timp de expunere in filmarea cu dslr

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Oct 23, 2016 12:55 pm

Panoramic scrie:Timpul de expunere poate fi mai mic decit cel dat de cadența de filmare.


Foarte corect, dar e greu sa ne inchipuim cum va arata un clip filmat la 1/4000 cu 24 fps ... ;) [ hai si cu 1/500 ca sa nu fie exagerata extrapolarea]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Timp de expunere in filmarea cu dslr

Mesajde Panoramic » Dum Oct 23, 2016 2:00 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
Panoramic scrie:Timpul de expunere poate fi mai mic decit cel dat de cadența de filmare.


Foarte corect, dar e greu sa ne inchipuim cum va arata un clip filmat la 1/4000 cu 24 fps ... ;) [ hai si cu 1/500 ca sa nu fie exagerata extrapolarea]


In clipul de pe Youtube se explica acest aspect tehnic. Mie imi place efectul de film analog, o succesiune de imagini inghețate la 1/4000 devine epileptică și greu de urmărit. A fost un campionat mondial de fotbal la care tocmai se introdusese o super tehmologie de filmare, panoramarile tribunei erau sacadate si foarte obositoare, folosindu-se teleobiective distanta intre cadre depașea capacitatea creierului de a integra cadrele intr-o secvența cu ilizia de miscare.
Panoramic
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Mai 17, 2014 10:53 am

Re: Timp de expunere in filmarea cu dslr

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Oct 23, 2016 7:36 pm

Panoramic scrie:... distanta intre cadre depașea capacitatea creierului de a integra cadrele intr-o secvența cu ilizia de miscare.


Nu cred ca tocmai creierul/ochiul uman e veriga slaba in exemplul tau ... mult mai probabil aparatul de vizionare nu putea sau era vorba de o largime de banda a semnalului sub cea necesara. Nervul optic, ochiul si creierul uman sunt deocamdata cele mai rapide "masini" capabile sa perceapa orice, in spectrul vizibil.

Din acest motiv a fost "inventata" regula t=1(2xfps) ... iar regula are influente din filmul analogic, unde exista si variabila viteza de derulare a filmului (care lipseste in digital sau e inclusa in fps, ca sa poata fi standardizata).

In general daca te abati de la "regula" cu un 10-15% e posibil sa obtii rezultate nederanjante ochiului/creierului (folosind si compensarea), dar daca exagerezi ca in exemplele mele, in mod sigur rezultatul va fi dezastruos; trebuie tinut cont si de lantul ulterior de prelucrare a imaginii, dar chiar clipul brut, inregistrat de aparat, va avea de suferit chiar si numai in privinta zgomotului de imagine ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron