Acum este Vin Mar 29, 2024 3:50 am

Articole Nikonisti.ro

RAW to JPEG Lightroom vs Nikon NX-D

Diverse despre Nikon

RAW to JPEG Lightroom vs Nikon NX-D

Mesajde voltmetru » Dum Oct 02, 2016 7:54 pm

Salutare,

Am facut niste teste cu poze prin parc cu o frunza de artar de toamna(nikon d750 _tamron 24-70) si dupa ce am importat-o in lightroom si i-am dat export as jpeg la cea mai buna calitate vad ca... surpriza culorile din raw erau mai vii si mai ok per total... pare ca se pierde din temperatura culorilor la conversia in jpeg... m-am uitat si la jpeg-ul procesat din camera (am pus sa salveze si raw si jpeg) si acesta este fff ok... aceleasi culori placute ca si in raw...
Am incercat de test si converia raw-ului in nx-d... si imi scoate un jpeg foarte ok... la fel ca cel pe care il scoate camera...

Sa se piarda din calitatea culorilor la exportul in lightroom sau photoshop ? pt ca mi-as dori sa lucrez cu aceste unelte deoarece ai mult mai multe functii pe care le poti folosi in editare dar daca pierd din calitatea culorilor... la ce bun ?

Precizez ca in lightroom nu am facut nici cea mai mica editare... doar import in catalog ->export la calitate 100% si sRGB care era si default... lightroom CC 2015.1 Relase si Camera Raw 9.1 ca versiuni


Am gasit pe un site:

https://wypictures.wordpress.com/2015/08/07/comparison-of-raw-converters-for-nikon/

"Make no mistake. Despite all its shortcomings, NX-D really produces the best results in the RAW conversion stage. It outputs colours that are closest to the actual real-life colours you saw when you took that picture. Detail extraction is surprisingly good when you examine the image at 1-1, and is actually superior to some of the other raw converters in some examples I tried. Shadow and highlight details recovery is pretty decent as well and competitive with other alternatives. It also has a ‘smart’ exposure system in the form of ADL, which works very well. It comes with distortion correction profiles for all Nikon lenses. Noise reduction is shockingly good when you can get around its slow performance and crash-prone tendencies – it produces a splendid balance of details extraction and noise reduction and I consider it second only to DXO OP’s PRIME in this list (Update: After more experience with NX-D, as of 2016 I feel that NX-D’s noise reduction is superior to DXO PRIME if you spend enough time on it!). The exposure tools are decent enough to get a well-exposed image for further processing by other imaging applications."
voltmetru
 
Mesaje: 117
Membru din: Joi Ian 29, 2015 9:41 am

Re: RAW to JPEG Lightroom vs Nikon NX-D

Mesajde Merlin » Dum Oct 02, 2016 11:39 pm

Doar Capture NX-D iti va tine cont si de celelalte setari pe care le ai in camera, alte convertoare RAW aplica niste parametri standard si ignora setarile tale de culoare, contrast, hue, sharp si alte alea .. ;) adica trebuie sa o iei de la zero cu editarea!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: RAW to JPEG Lightroom vs Nikon NX-D

Mesajde voltmetru » Mar Oct 04, 2016 9:28 am

Faza e ca nu am pus nimic din camera in plus fata de default... nici WB, nici culorile mai saturate... Doar ca jpegul din Lightroom iese mai sarac in culori si umbre decat raw-ul sau jpegul procesat din camera sau nx-d. I-am dat unui coleg care a lucrat mai multi ani pe lightroom si photoshop si tot nu a putut sa scoata aceleasi culori naturale si aceasi profunzime ca cele din jpeg-ul dat de nx-d... eu am impresia ca la conversia din raw in jpeg in lightroom se pierde ceva din calitate... daca pana si raw-ul initial are mult mai multa profunzime decat jpegul procesat...
voltmetru
 
Mesaje: 117
Membru din: Joi Ian 29, 2015 9:41 am

Re: RAW to JPEG Lightroom vs Nikon NX-D

Mesajde emil » Mar Oct 04, 2016 11:04 am

N-ai inteles, NX-D foloseste setarile din camera, chiar daca tu nu ai facut setari custom asta nu inseamna ca nu sunt niste setari facute si salvate in fisierul NEF.

Produsele facute de alte firme (de ex Adobe) nu pot citi acele setari pentru ca Nikon nu vrea sa publice formatul, asa ca programele care nu sunt facute de Nikon pun niste setari care considera ele ca ar fi apropiate de setarile default ale camerei.

De asemenea uita-te cand faci export in Jpeg ce setari ai, posibil sa nu fie setata calitatea jpeg-ului sau sa nu exporti in SRGB ci in AdobeRGB care in multe programe nu e afisat corect.
Ca fapt divers, AdobeRGB apare cu culori spalacite in multe programe (cele care nu stiu sa interpreteze corect "color space"-ul).
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: RAW to JPEG Lightroom vs Nikon NX-D

Mesajde voltmetru » Mar Oct 04, 2016 11:11 am

Merci pt explicatii, am inteles ideea.

Export sRGB dar culorile tot spalacite par...
Oricum la ce post-procesare fac eu adica doar corectie de rotate, expunere, poate putin saturarea culorilor este ok sa ma joc si cu NX-D doar... chiar daca rotate-ul ala cu parghia lor mi se pare cretin tare si muuuult ingreunat fata de lightroom... dar presupun ca pot sa fac conversia in jpeg din nx-d si sa aplic de acolo corectie de expunere,saturare etc... si dupa sa import jpeg-urile procesate in lightroom doar pt rotate de exemplu.
Bine ca lightroom-ul are si tool-uri pt corectie de "cosuri si acnee" le zic eu :)))) dar poate si nx-d are asa ceva
voltmetru
 
Mesaje: 117
Membru din: Joi Ian 29, 2015 9:41 am

Re: RAW to JPEG Lightroom vs Nikon NX-D

Mesajde gabyte00 » Mar Oct 04, 2016 10:33 pm

Uite cum am facut eu. Am tras din camera raw+jpg după care m-am jucat cu lightroom pana cand exportul in jpg a fost identic cu jpgul din camera. Am făcut un preset si gata. Dacă ai putina experiență si răbdare e imposibil sa nu iti iasa. Hint: schimba la calibration din adobe rgb in camera standard si deja pleci de la alta baza.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: RAW to JPEG Lightroom vs Nikon NX-D

Mesajde puiucristian » Mie Oct 05, 2016 8:43 am

In Develop mode, la camera calibration cand importi raw-urile starea implicita este Adobe Standard.
Poti sa schimbi acolo cu modul pe care ai facut poza in aparat (Camera Landscape, Camera Vivid, Camera Portrait, etc) sa fie mai aproape de ceea ce vezi pe aparat.
puiucristian
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Dec 26, 2015 10:45 am

Re: RAW to JPEG Lightroom vs Nikon NX-D

Mesajde voltmetru » Mie Oct 05, 2016 9:57 am

Multumesc pentru sfaturi. O sa schimb din Adobe Standard in Camera Standard sa vad ce iese.
Ce am mai observat... bine asta cu Adobe Standard... e ca la acelasi nivel de corectare expunere, sa zicem +1/3 sau +1/2EV
poza procesata in lightroom cu Adobe Standard are mai mult noise de parca e facuta la un ISO mai mare decat cea din NX-D. (aici se vede mai mult la poze care le-am facut la ISO mare: 4000-6400 dar care pe NX-D arata foarte bine iar in lightroom mai ales la zoom-in 100% se vede noise-ul si precizez fara alte setari suplimentare de sharpness sau altceva)

Dar clar as prefera sa folosesc lightroom... am stat aseara sa editez 500 poze in NX-D... si pe langa faptul ca merge super greu sa trec de la o poza la alta... cand aplic o corectie de expunere sta de 2-3 ori mai mult ca in lightroom... uneltele sunt mai putine si mai greu de utilizat... iar procesarea finala in JPEG a durat cred ca de 5 ori mai mult ca in lightroom... si am un desktop bun...
voltmetru
 
Mesaje: 117
Membru din: Joi Ian 29, 2015 9:41 am

Re: RAW to JPEG Lightroom vs Nikon NX-D

Mesajde moaartea » Mie Oct 05, 2016 1:59 pm

voltmetru scrie:poza procesata in lightroom cu Adobe Standard are mai mult noise de parca e facuta la un ISO mai mare decat cea din NX-D.


pai e si normal asta...nx-ul pastreaza cele mai multe detalii din toate convertoarele raw...si mai e faptul ca poate tu pe aparat ai lasat noise reduction iar in LR acele setari nu le stie...deci trebuie sa le faci tu pt ca LR-ul nu stie NICI un parametru...nici macar balansul de alb..si pe ala il aproximeaza...iar restul setarilor facute in aparat gen profile de culoare,setari la NR, etc etc, nu tine cont deloc de ele.

in general daca ai un volum mic de poze de procesat sau vrei sa "scoti" maximul de detalii fine(ca sa le printezi cat mai mari) cnx-ul e de preferat. daca ai un volum mai mare de lucru atunci LR-ul e de preferat pt ca poti lucra muuult mai repede, si daca sti ce faci te poti apropia destul de mult de ce poti scoate din cnx
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron