Acum este Joi Mar 28, 2024 11:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Recomandare echipament studio

Diverse despre Nikon

Recomandare echipament studio

Mesajde Incrosnatu » Mie Oct 12, 2016 8:31 pm

Salutare, de curand am dat de o oportunitate de a lucra cu niste oameni ce doresc sa inchirieze o casa pentru videochat, iar living-ul care e destul de spatios il pot transforma intr-un studio. Vreau sa ma apuc si de portrete si de a face poze la fete, fie cu background fie naturale cu design-ul interiorului, cat si poze pentru produs, mai exact ceva bun la toate. Partea nasoala este ca nu dispun din prima de o suma mare de bani, maxim 30 milioane pentru inceput si trebuie sa tineti cont de suma ca sa stiti ce produse imi recomandati. Eu am inceput fotografia de curand, 6-7 luni, detin un D5300, 18-55 nikkor (stock), Sigma Art 18-35 1.8, Fisheye Samyang 8mm 3.5, Speedlight SB-700 iar ca accesorii: Pawn Wireless Flash Trigger, 1 trepied pentru aparat si ceva filtre. Am nevoie de sfaturi ce echipament de studio as avea nevoie, si ce produse sunt ciompatibile cu aparatul nikon d5300 pana ajung sa cumpar un fullframe, cum ar fi trepiede, umbrele, blitz-uri de studio, etc.
Incrosnatu
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 29, 2016 5:49 pm

Re: Recomandare echipament studio

Mesajde moaartea » Joi Oct 13, 2016 8:48 am

in primul rand iti recomand.....SA TE APUCI SA INVETI !!!
serios vorbind, pune mana si invata despre fotografia de studio, despre fotografia de produs, portrete si altele, citeste carti sau uite-te la diferite seminarii online si ai sa vezi ca sunt cam diferite cele 2 domenii...
daca sti engleza si intelegi engleza vorbita atunci un punct de plecare poate fi cursul lui zack arias de pe creativelive, de ex. acolo iti explica unele chestii care e bine sa le sti.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Recomandare echipament studio

Mesajde mircea812 » Joi Oct 13, 2016 10:17 am

Ai o camera foarte buna si un obiectiv excelent (Sigma). Cum spune si colegul de mai sus, trebuie sa stii sa folosesti la maxim ce ai. Daca poti sa pui blitul ala pe trepied iti mai trebuie un softbox si o blenda(sau set de diferite culori pentru creativitate). Daca nu, un suport pentru blit si softbox. O varianta mai potrivita dar nu obligatorie ar fi inca un blit (cu suport si umbrela sau softbox)


Nu ai nevoie de full frame pentru ce vrei tu.

Uite ce apare pe youtube la ''one light portrait photography''.
https://www.youtube.com/results?search_query=one+light+portrait+photography

PS. Invata, testeaza si apoi cheltuie cele 30 de milioane.
mircea812
 
Mesaje: 462
Membru din: Mar Apr 24, 2012 2:48 pm

Re: Recomandare echipament studio

Mesajde Incrosnatu » Vin Oct 14, 2016 12:47 am

M-am uitat la toate videoclipurile, am citit si cate ceva, insa nu am aplicat nimic ca nu am avut echipamente, d-aia vreau sa si cumpar, sa am pe ce experimenta. Ar fi potrivit urmatorul kit pentru ce imi trebuie mie, ca mai este si la reducere si ma gandeam maine dimineata sa-mi dau comanda: link magazin online

Iar aici puteti gasi cate ceva din primele poze ale mele, tineti cont ca nu am mai mult de jumatate de an de cand am inceput asta, insa invat foarte repede cat timp exista practica.
https://500px.com/incrosnatudanut
Incrosnatu
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 29, 2016 5:49 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori