Acum este Joi Mar 28, 2024 5:48 pm

Articole Nikonisti.ro

Protectie ecran spate / sus

Diverse despre Nikon

Protectie ecran spate / sus

Mesajde evilboarder » Mie Oct 19, 2016 11:43 am

Am un D7200 nou si inca il tin cu folia pe ecranul din spate cu care a venit. La vechiul D90 am avut protectia de plastic pe lcd-ul din spate, e drept ca era cumva rezistenta, dar odata ce a inceput sa se zgarie nu se mai vedea nimic, plus cand batea lumina pe plastic, iar nu se vedea nimic. Am vazut mai multe variante .. folie pentru telefon taiata la dimensiune, folii diverse pt aparat gandit .. Am gasit si pe amazon cateva variante cu review-uri bune gen (https://www.amazon.com/Expert-Shield-Lifetime-Guarantee-Protector/dp/B00I5P6LOG) ( "Expert-Shield Protector" - in caza ca se sterge linkul.) care vine pentru ambele ecrane.

Voi ce aveti ? Ce folositi ? Ce recomandati ?
evilboarder
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Noi 13, 2013 4:01 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Protectie ecran spate / sus

Mesajde emil » Mie Oct 19, 2016 2:05 pm

Eu personal prefer geamurile de protectie (am folosit pe toate camerele foto care le-am avut), sunt mai bune la protectie ca si foliile si nu se zgarie asa usor. Protectia aceea de care zici la d90 dupa cateva ture foto nu mai era deloc transparenta, ca sa vad orice pe ecran trebuia sa o dau jos.

Fiindca atunci cand mi-am luat d7100 nu am gasit in stoc geamuri de protectie pentru el, am luat unul pentru D4 care are ecran de dimensiuni asemanatoare (mai exact "Giottos SP8322 - geam protectie LCD pentru D4") se potriveste perfect pe LCD, protectie pe ecranul mic de deasupra nu am folosit-o (cred ca D4 are ecranul secundar mai mare ca d7100).

Daca ai posibilitatea, dute la un magazin mare de aparatura foto si vezi care dintre geamurile de protectie se potrivesc (asta in caz ca nu gasesti un model exact pentru camera ta).

P.S. am avut cu d90 doua accidente unde mi-a crapat geamul de protectie, in ambele cazuri ecranul LCD a scapat fara a fi zgariat, asa ca eu zic ca merita investitia intrun ecran de protectie

Edit : daca tin bine minte, D7200, D7100, D800 si D4 toate au ecran LCD de 3.2" deci protectiile lor s-ar putea sa se potriveasca pe camera ta.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Protectie ecran spate / sus

Mesajde Plesoianu Marius » Mie Oct 19, 2016 2:19 pm

Am D750 de mai bine de un an, fara folie pe ecran, absolut nici o zgarietura.
La fel si pe D5200 care e mult mai ieftin ca 750-ul nu am avut nimic si nu mi s-a zgariat ecranu.
Mentionez insa ca tin sculele doar in compartimentul lor, nu le pun cu altceva.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Protectie ecran spate / sus

Mesajde CosminD » Mie Oct 19, 2016 4:05 pm

pe D7200 am avut un ecran de sticla protector Commlite LCD-D7100 de la userul ishoot de pe okazii.ro cu 40ron(avea si Fotga cu 45ron) . Exceptional, incomparabil fata de cele de plastic. Se vede perfect prin el si ziua si noaptea, parca nici nu ar fii

PS: tot de la ishoot am luat si o JJC NSQ1 Curea de umar ergonomica quick-release . Extraordinara fata de una stoc! Moale si nu te mai doare gatul daca ai body si obiective grele. Nu o sa mai folosesc una standard vreodata! Poti da o privire prin produsele sale de la vanzare. Nu am nici o legatura cu el si nici nu ma intereseaza sa-i fac vanzare, doar vreau sa ajut :)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Protectie ecran spate / sus

Mesajde evilboarder » Mie Oct 19, 2016 10:35 pm

Multumesc de sfaturi. M-am uitat pe ishoot si au fotga, cred ca voi lua dinaia. De plastic nu am gasit nicaieri. La aia m-am gandit is eu ca ar fi cea mai rezistenta.
Si la mine sta to timpul in geanta in compartimentul fiecaruia, dar se pot intampla multe pe dealuri si pe afara.
Alte sugestii sunt binevenite
evilboarder
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Noi 13, 2013 4:01 pm
Localitate: Baia Mare

Re: Protectie ecran spate / sus

Mesajde emil » Joi Oct 20, 2016 8:03 pm

Plesoianu Marius scrie:Am D750 de mai bine de un an, fara folie pe ecran, absolut nici o zgarietura.
La fel si pe D5200 care e mult mai ieftin ca 750-ul nu am avut nimic si nu mi s-a zgariat ecranu.
Mentionez insa ca tin sculele doar in compartimentul lor, nu le pun cu altceva.


Dupa cum ziceam la mine cele 2 ecrane de protectie au fost stricate de accidentari, nu sunt genul care sa "joc fotbal" cu echipamentul, dar accidente se pot intampla indiferent cat de atent esti.
Cu D7100 inca nu am avut accidente, dar are ecran de protectie montat din prima zi, nu vreau sa risc.
Probabil LCD-ul nu se zgarie usor, dar eu consider ca mai bine sa mai am un strat de protectie peste el, e mai usor (si mai ales mai ieftin) sa schimb un ecran de protectie decat ecranul LCD al camerei ;)
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Protectie ecran spate / sus

Mesajde gabyte00 » Dum Oct 23, 2016 11:25 am

24gsm.ro pe Alunisului . Eu mi-Am pus la ei folie pe ambele ecrane la D7100 si rezista de 3 ani de căldură, frig, transpirație tot ce vreti. Folia 3M e cea mai buna. Tot ce am pus alta marca s-a dus dupa 2 luni.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron