Acum este Joi Mar 28, 2024 12:21 pm

Articole Nikonisti.ro

Setari Picture Control + ADL

Diverse despre Nikon

Setari Picture Control + ADL

Mesajde dutuciupac » Mie Noi 16, 2016 6:26 pm

Salut, stie cineva daca pot sa vad pe calculator ce setari au fost folosite la o poza facuta anterior? Folosesc un D7200, fotografiez numai jpeg si pentru vizualizare am FS Image Viewer si Photome. M-ar interesa ce setari am folosit la o anumita poza: setare ADL si setarile detaliate picture control (ce nivel de sharpness, culoare, etc). Momentan aceste detalii nu pot sa le vad decat pe aparatul foto. Softurile de baza pentru citit exif nu ajuta. Multumesc anticipat.
dutuciupac
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Noi 16, 2016 6:14 pm

Re: Setari Picture Control + ADL

Mesajde moaartea » Mie Noi 16, 2016 9:48 pm

un program care stiu SIGUR ca iti arata aceste lucruri si multe altele e viewnx-i de la nikon, e gratis... sunt si altele dar asta e unu din ele. daca ai exif-ul pozei,adica de ex nu ai editat poza intr-un program de editare atunci sigur iti arata tot ce vrei sa sti.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Setari Picture Control + ADL

Mesajde dutuciupac » Joi Noi 17, 2016 8:39 pm

Mersi ptr. raspuns, am instalat dar tot nu vad aceste informatii. In ViewNX2 am gasit doar in meniu optiunea ,,copy file and camera information,, pe care l-am copiat intr-un fisier text, asa am gasit multe date exif (pe care le vedeam si cu alte programe) dar tot nu vad cat am setat sharpness-ul, contrastul,etc. recunosc ca sunt nou pe Nikon, am avut numai Sony:)
dutuciupac
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Noi 16, 2016 6:14 pm

Re: Setari Picture Control + ADL

Mesajde dutuciupac » Joi Noi 17, 2016 9:09 pm

Momentan vad doar cu Photome ca am setat sharpness-ul pe soft/standard/hard dar nu vad la ce valori, pe Sony era simplu pentru ca era ori standard ori cateodata puneam pe +1 (deci hard in Photome); pe Nikon insa daca ma duc intre +4 si +9 tot aia e (hard).
dutuciupac
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Noi 16, 2016 6:14 pm

Re: Setari Picture Control + ADL

Mesajde moaartea » Joi Noi 17, 2016 9:22 pm

ce e chiar asa de greu...ca la aproape toate programele unde vezi datele exif,la fel le vezi si aici...(in viewnx-i)


asigura-te ca meniul WINDOW-> ADJUSTMENTS/METADATA este bifat.

dupa ce il bifezi,in partea dreapta la ecran ai (a 2-a de sus in jos, dupa asjustments) FILE & CAMERA INFORMATION, vezi sa ai selectat acolo ALL.

dupa ce ai selectat all ai sa vezi toate informatile, inclusiv exact ce adl ai sau ce sharpness contrast etc ai, fix cu ce valori.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Setari Picture Control + ADL

Mesajde dutuciupac » Joi Noi 17, 2016 9:50 pm

Nu sunt, tot aceleasi date le vad ca si cu orice alt program (de ex.Jeffrey's Image Metadata Viewer care mi se pare cel mai complet); pardon, ADL-ul se vede dar dupa aia nimic (de ex. Sharpening: ). Poate pentru ca e jpeg?
dutuciupac
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Noi 16, 2016 6:14 pm

Re: Setari Picture Control + ADL

Mesajde dutuciupac » Joi Noi 17, 2016 10:05 pm

am atasat un print screen
Fişiere ataşate
 Capture.jpg
capture
dutuciupac
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Noi 16, 2016 6:14 pm

Re: Setari Picture Control + ADL

Mesajde moaartea » Joi Noi 17, 2016 10:12 pm

am spus viewnx-i nu viewnx 2....poate pt ca nu ai ultima versiune nu iti apar toate datele...nu mai retin cum e in viewnx 2 pt ca nu l-am prea folosit aproape deloc, dar in viewnx-i e asa:
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Setari Picture Control + ADL

Mesajde dutuciupac » Joi Noi 17, 2016 10:28 pm

da, asta e altceva, mersi!
dutuciupac
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Noi 16, 2016 6:14 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori