Acum este Vin Mar 29, 2024 9:52 am

Articole Nikonisti.ro

Obiectiv de eveniment

Diverse despre Nikon

Obiectiv de eveniment

Mesajde Casian Mitu » Mar Noi 22, 2016 11:54 pm

As vrea un obiectiv pentru evenimente. Care ar fi cel mai ok ? 35mm 1,8; 24-70 mm. Alte propuneri,pareri ?
Casian Mitu
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 06, 2016 10:20 am

Re: Obiectiv de eveniment

Mesajde Plesoianu Marius » Mie Noi 23, 2016 3:41 am

Eu as lua un 28 1.8 cu un 50 1.8, primul a fost 2200 lei la oferta al doilea 700 lei vs 24-70 care a fost ~7000 lei.
Daca vrei un singur obiectiv overall 35-ul e cea mai buna combinatie, e mai sharp ca 24-70, mai deschis si mai ieftin, doar ca nu are aceeasi flexibilitate.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv de eveniment

Mesajde moaartea » Mie Noi 23, 2016 6:50 am

Casian Mitu scrie:As vrea un obiectiv pentru evenimente. .... Alte propuneri... ?

da...."achizitioneaza" in primul rand niste CUNOSTIINTE. du-te la asemenea evenimente care vrei le pozezi ca un ajutor pe langa un fotograf, apoi dupa ce ai fost la cateva incepi sa faci si tu poze pe acolo si pe urma dupa ce capeti experienta sti si ce sa iti cumperi si ce sa faci cand o sa mergi singur. asta DUPA ce ai fost la cateva cursuri de fotografie unde sa intelegi macar lucrurile de baza si pe urma la seminarii ca sa ai macar niste cunostinte mai mult decat ce e aia iso,focala,diafragma...


Casian Mitu scrie:As vrea un obiectiv pentru evenimente. Care ar fi cel mai ok ? 35mm 1,8; 24-70 mm.

in primul rand presupun ca ai ff, daca ai senzor crop atunci vorbim degeaba.
in al 2-lea rand, ce inseamna evenimente...evenimente pot fi nunti/botezuri(caz in care DACA STI CE FACI poti sa ai rezultate mai bune cu ob fixe,adica mirii pot sa aprecieze pozele ce le poti face cu ob fixe ca fiind mai bune decat ce iti iese cu 24-70) dar la fel de bine pot fi si conferinte/petreceri private, etc etc(caz in care 24-70 e o necesitate,si e mai ok decat ob fixe)...
daca vb despre nunti in principal,atunci da, ar fi mai ok sa ai vreo 3 obiective fixe gen 28mm + un 50mm + un 85mm in loc decat un 24-70, ASTA DACA STI CE FACI, SI AI EXPERIENTA ca sa sti ce/cum/can/unde sa folosesti
deci am ajuns tot la experienta...experienta pe care tu nu o ai, as zice ca ai zero cunostinte legate de fotografie, sau mai corect spus, cred ca experienta ta "tinde catre zero"...daca ai ceva experienta si ai intelege niste chestii fundamentale in fotografie, atunci nu ai intreba care e mai bun pt evenimente - un singur obiectiv fix pt sau un zoom standard - pt ca ai sti din start dece aceasta intrebare e fundamental gresita
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Obiectiv de eveniment

Mesajde Casian Mitu » Mie Noi 23, 2016 3:54 pm

Am cateva cunostiinte. Pana acuma am facut fotografie de peisaj (mergand pe munte). Si nu am chiar cunostiinte zero, chiar daca intrebarea pare mai ciudata, doar am intrebat, am cerut o parere. Pe langa fotografia de peisaj, vreau sa ma apuc de cea de eveniment; de asta am intrebat de obiective, sa stiu ce sa iau si nu imi para rau.
Am Nikon D7000+ Sigma 18-200. Am mai facut si cu 50-ul. Am incercat si 35-ul 1,8. 35 mi se pare mult mai larg si mai luminos decat 50, dar si 50-ul este ok (bun la toate si mai ieftin).
Vara asta am mers la 2 sedinte foto, cu mirii, cu fotograf, ca asistent si am invatat multe de pe baza acestor sedinte.
Casian Mitu
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 06, 2016 10:20 am

Re: Obiectiv de eveniment

Mesajde moaartea » Vin Noi 25, 2016 12:30 am

Casian Mitu scrie:Vara asta am mers la 2 sedinte foto, cu mirii, cu fotograf, ca asistent si am invatat multe de pe baza acestor sedinte.

si mai ai muuult de invatat...trebuie sa te duci la macar cateva nunti cap-coada, ca sa iti faci o idee de ce se intampla pe acolo, cat mult/putin haos este, si cat de buna/proasta si multa/putina lumina este la o nunta, si s-ar putea sa te surprinda faptul ca sunt destule cazuri cand d7000 nu focalizeaza bine sau chiar deloc in anumite situatii(asta daca ai af assist oprit,lumina aia rosie care te ajuta sa focalizeze cand e lumina putina) si chiar daca focalizeaza corect e foarte probabil ca in unele cazuri pana se focalizeaza si declanseaza, subiectul sa se fi miscat si sa fi iesit din dof daca tragi cu o diafragma suficient de deschisa si de la apropiere sau cu o focala mai lunga si vrei sa surprinzi reactyile oamenilor sau oamenii cand se distreaza/danseaza, si sunt multe alte situatii similare...

Casian Mitu scrie:vreau sa ma apuc de cea de eveniment; de asta am intrebat de obiective, sa stiu ce sa iau si nu imi para rau.

daca vrei sa faci evenimente, orice obiectiv iti iei ar fi bine sa fie compatibil cu full frame, pt ca mai devreme sau mai tarziu iti vei da seama ca ai nevoie de full frame, si ca sunt destule situatii cand un aparat crop te va limita si nu vei putea realiza ce vrei si cum vrei sa iti iasa poza in acea situatie, iar cand ajungi la acel nivel ar fi bine sa ai cat mai multe obiective compatibile cu full frame

Casian Mitu scrie:35 mi se pare mult mai larg si mai luminos decat 50

mai luminos nu este, sunt ambele la fel de luminoase, daca te referi ca 35-ul este ceva mai sharp la f1.8 decat 50-ul la f1.8 si la 50mm trebuie sa inchizi diafragma ca sa fie ceva mai sharp,atunci ai putea zice ca e mai luminos 35-ul, altfel nu, cat despre faptul ca "e mai larg" asta e logic, pt ca e focala mai scurta...


du-te la cateva nunti cu obiectivul pe care il ai 18-200, si fa poze LA CATEVA NUNTI INTREGI,CAP-COADA, si dupa asta vii acasa si bagi pozele intr-un program care sa iti spuna cate poze ai facut si la ce focala(inclusiv in LR poti face asta), si iti vei da seama daca o sa vrei pt inceput o focala mai lunga sau mai scurta in functie de necesitati.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Obiectiv de eveniment

Mesajde Merlin » Vin Noi 25, 2016 8:09 am

Daca esti incepator, ai o singura alegere viabila: 24-70(daca esti pe FX)! Aproape 4 ani de zile am tras doar cu el evenimente, cap - coada! Este imbatabil si te scuteste de multe neplaceri! Apoi, in timp, daca doresti fixe, un 28 f/1,8 si un 85 f/1,8. 35-ul este mult prea ingust pentru eveniment, nu mai vorbesc de 50 mm. Spor la exersat!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron