Acum este Vin Apr 19, 2024 12:57 am

Articole Nikonisti.ro

Tentativa de frauda - Fred / Bobby Breslin

Diverse despre Nikon

Tentativa de frauda - Fred / Bobby Breslin

Mesajde Georgescu Vlad » Sâm Noi 26, 2016 8:21 pm

Tocmai ce am primit, pe Olx, un mesaj privat pentru anuntul meu de vanzare al unui Nikon D7100, de la un anumit 'fredbreslin'. Mesajul arata asa:



Scopul acestui post este doar de a avertiza ca astfel de mesaje sunt in general tentative de frauda, si sunt cel mai bine ignorate. Faptul ca individul cere sa fie contactat in afara site-ului, direct pe adresa de gmail este un prim semnal de alarma. Apoi ar mai fi romana stricata, mesaj tradus cel mai probabil cu google translate, desi omul probabil vrea sa crezi ca e american si de aia nu vorbeste bine.

Un alt indicator ar fi faptul ca nici macar nu am putut sa ii trimit raspunsul meu, deoarece cand am apasat send am primit un mesaj intr-un balonas rosu care spunea ca nici macar nu exista contul de pe care am primit mesajul si ca nu poate fi trimis. Pentru ca deja compusesem mesajul de raspuns, nu m-am putut abtine si i l-am trimis pe adresa de mail pe care mi-a dat-o.

Raspunsul meu a spus asa (i-am scris direct in engleza ca sa nu se chinuie din nou cu google translate):

"Oh hello there!

Let me know, you are an American expat who has been living in Romania for a while and who is probably a pastor at a local christian church; and you probably want to buy this camera for your Nigerian cousin, who is probably a pastor too, but in Nigeria, where I will have to ship the camera. And you will send me the money through Paypal or Raiffeisen Bank and I will get an email saying that the payment has been made, but the funds will only be released into my account after I've shipped the package, scanned the receipt from the post office and returned it to the sender of the aformentioned email.

Sounds good to me, let's do it! :) "


Bineinteles, asta ar fi doar una din gramada metode de inselatorie folosite, in general mai variaza, dar toate au cam aceeasi structura...strain, ceva cu biserica, o ruda prin Nigeria, Paypal/ Raiffeisen Bank, ti-am trimis banii dar iti intra numai dupa ce imi arati ca ai trimis pachetul...

Daca cineva a mai fost tintit de astfel de mesaje, nu ar fi o idee rea sa posteze aici despre experienta sa.
http://www.vladgphoto.com

Fuji X-T2 & X-E2, Fujinon 10-24mm f4 OIS, Fujinon 14mm 2.8 R, 35mm f2 WR, 90mm f2 WR
Avatar utilizator
Georgescu Vlad
 
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 1:57 pm
Localitate: Bucuresti

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron