Acum este Vin Mar 29, 2024 11:00 am

Articole Nikonisti.ro

Ajutor!!Pastrare contrast lightroom

Diverse despre Nikon

Ajutor!!Pastrare contrast lightroom

Mesajde BOSSSORIN » Dum Dec 25, 2016 10:34 pm

Buna ziua si la multi ani! Am facut zilele aceste cateva cadre in format raw si le-am importat in Lightroom...numai ca Lightroom-ul le-a schimbat contrastul,etc!As dori sa le pastrej asa cum le-am facut eu...contrastul ma refer..si celelalte modificari sa le fac ulterior!..Ma puteti ajuta?Multumesc!
BOSSSORIN
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Dec 04, 2010 9:10 pm

Re: Ajutor!!Pastrare contrast lightroom

Mesajde Dimitriyus » Dum Dec 25, 2016 11:33 pm

Ce vezi pe ecranul LCD al aparatului este un jpeg, ce se descarcă pe card este un raw (implicit ce imporți in Lr).
Dimitriyus
 
Mesaje: 107
Membru din: Dum Dec 28, 2014 10:41 am

Re: Ajutor!!Pastrare contrast lightroom

Mesajde moaartea » Lun Dec 26, 2016 5:21 am

LR NUUU pastreaza setarile camerei, asa ca va trebui sa le faci tu de la zero, incepand de la profilul de culoare si balans de alb si terminand cu contrast,sharpness,reducere zgomot,etc.

singurul program care stie setarile din aparat si cu care sa poti si edita raw-ul este cel de la nikon: capture nx-d. toate celelalte programe aproximeaza setarile camerei, unele reusesc sa redea setarile mai apropiat cu ce vezi pe ecranul camerei altele mai putin
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Ajutor!!Pastrare contrast lightroom

Mesajde BOSSSORIN » Lun Dec 26, 2016 9:43 pm

Multumesc frumos!...Deci orice as face ..le schimba!!..Multumesc inca odata!
BOSSSORIN
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Dec 04, 2010 9:10 pm

Re: Ajutor!!Pastrare contrast lightroom

Mesajde moaartea » Lun Dec 26, 2016 10:03 pm

daca iti place LR si o sa vrei sa il folosesti intens, ce poti sa faci e sa iti faci setarile care iti plac la culoare si altele, si sa le faci default, ceea ce inseamna ca de fiecare data cand importi orice poza facuta cu acea camera o sa ai setarile deja facute,si nu o sa le mai faci tu de la zero,ceea ce iti salveaza destul de mult timp.

daca vrei poti sa faci setarile default nu doar pt un model de camera (ex d7100,d4,d5500,etc) dar chiar pt o singura camera(in functie de serialul camerei, daca ai 2 camere identice ca si model, dar una poate reda usor diferit culorile sau cu una fotografiezi tu si cu celalta alta persoana care expune mai mult/putin ca tine aproape tot timpul,poti sa faci sa iti urce expunerea de ex pt toate pozele facute cu camera respectiva) sau chiar si in functie de iso(pozele facute cu iso100 sa ai anumite setari fata de pozele la iso 200, si asta merge bine cat timp cat nu folosesti auto iso)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Ajutor!!Pastrare contrast lightroom

Mesajde comy_m » Mar Dec 27, 2016 10:45 am

Salut, te rog poți să dai mai multe detalii vizavi de configurarea in funcție de serialul camerei?
comy_m
 
Mesaje: 300
Membru din: Joi Mai 27, 2010 2:26 pm

Re: Ajutor!!Pastrare contrast lightroom

Mesajde BOSSSORIN » Mar Dec 27, 2016 9:43 pm

am o singura camera ...un d7000 si pozele le fac pe *M*!..setarile le fac la fata locului!!Sunt foarte multumit de soft..(Lightroom)..dar atunci cand reusesc cateva poze cu o rezolutie foarte frumoasa ,imi pare rau sa o iau de la capat!!
BOSSSORIN
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Dec 04, 2010 9:10 pm

Re: Ajutor!!Pastrare contrast lightroom

Mesajde LiviuP » Mar Ian 03, 2017 1:36 pm

Sfatul meu daca vrei sa editezi fotografiile in LR este sa setezi picture control NL (neutral) in aparat si de asemenea sa dezactivezi ADL (active D-lighting). In felul acesta fotografiile vor arata cat mai aproape de versiunea "neprelucrata" inclusiv pe LCD-ul camerei. Apoi le importi in LR si le faci sa arate exact cum doresti prin modificarea setarilor de baza (contrast, expunere, balans de alb, noise reduction etc.).

Lightroom este un soft foarte bun pentru prelucrarea RAW-urilor si de cele mai multe ori este arhisuficient pentru a obtine cadrele finale dorite. In anumite cazuri s-ar putea sa iti trebuiasca Photoshop, in special daca ai de scos multe lucruri nedorite din cadru (in Lightroom exista optiunea spot removal dar daca o folosesti excesiv la un moment dat calculatorul o sa inceapa sa mearga foarte lent - asta e un dezavantaj al editarii non-distructive).
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori