Acum este Vin Mar 29, 2024 12:43 am

Articole Nikonisti.ro

Workshop fotografie de nunta

Diverse despre Nikon

Workshop fotografie de nunta

Mesajde sfedu » Dum Feb 05, 2017 3:55 pm

Salutare, as vrea sa merg la un workshop de fotografie de nunta, caut unul în perioada martie-mai, spuneti-mi va rog, din punctul vostru de vedere care ar fi un clasament cu primii 5 fotografi de nunta din România, sau ce fotograf sa urmăresc pentru workshop.
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Workshop fotografie de nunta

Mesajde sfedu » Dum Feb 19, 2017 4:06 pm

Am văzut ca va fi un workshop în Cluj cu doi fotografi de care eu nu știu nimic: Pedro Cabrera si Andrea Giraldo. Știi ceva de acești fotografi? Ar fi un workshop care s-ar merita?
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Workshop fotografie de nunta

Mesajde gabyte00 » Dum Feb 19, 2017 4:41 pm

Shoot like me - Marian Sterea
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Workshop fotografie de nunta

Mesajde sfedu » Dum Feb 19, 2017 8:23 pm

gabyte00 scrie:Shoot like me - Marian Sterea


De mult urmaresc un workshop cu Marian Sterea, dar "shoot like me" se tine in Constanta, iar eu sunt in celalalt capat al tarii :)
Avatar utilizator
sfedu
 
Mesaje: 563
Membru din: Lun Apr 02, 2012 1:26 pm

Re: Workshop fotografie de nunta

Mesajde elby_82 » Lun Mar 20, 2017 8:43 pm

wedding staff organizat de Daniel Chindea
elby_82
 
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Noi 28, 2009 9:03 pm

Re: Workshop fotografie de nunta

Mesajde cristijupinu » Joi Mar 23, 2017 8:11 pm

Sunt multe ws sustinute de fotografi romani sau straini. Sfatul meu este sa urmaresti portofoliile celor ce tin acele ws. Sunt stiluri diferite de la un fotograf la altul, trebuie sa-ti placa acel stil. Apoi sunt si ws de o calitate slaba, dar care au o promovare de zici ca vei avea parte de visul oricarui fotograf. Sunt ws pentru incepatori si ws pentru fotografi care au deja o experienta si vor sa-si upgradeze stilul/calitatea fotografiei/editarii.
Recomand ws care se desfasoara pe perioada a cel putin 2 zile, in care se pozeaza scenariile nuntii, punand accent pe posing, lumina, compozitie, dupa care se trece la editarea cadrelor trase. Cu siguranta vei ramane cu tehnici noi invatate. Personal urasc ws in care se pierde timpul cu multa vrajeala legata de cum abordezi clientii, cum iti vinzi marfa, cum sa-ti vinzi albumul, cum cresti pretul, etc. Am spus si repet: mai intai ridici calitatea produsului oferit, dupa care discuti si alte trasnai, dar ca sa pierzi timpul invatand cum sa vinzi un produs slab, este fix sa inveti a pacali clientii.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Workshop fotografie de nunta

Mesajde Merlin » Joi Mar 23, 2017 9:30 pm

Foarte bine punctat, Cristi! Scurt si la obiect!
Incerc sa te completez nitel .. eu, parerea mea personala, este ca, bagandu-ti in cap cum sa-ti cresti pretul sau sa-ti vinzi o marfa slabuta calitativ, cei care tin workshop-urile si chiar sunt buni, urmaresc de fapt sa ii mentina pe cei care "pun botul" la acelasi nivel astfel incat clientii sa faca usor diferenta intre ei, cei buni, si blegii care isi maresc preturile fara a ridica calitatea serviciilor oferite. Te salut cu drag!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Workshop fotografie de nunta

Mesajde cristijupinu » Vin Mar 24, 2017 12:28 pm

Ai completat bine Dorine! Oameni si oameni, mi-e jena sa dau nume, dar se stiu si ei...cum sa tii un ws prin tara, pacalind din vrajeala o sumedenie de fotografi aflati poate la inceput de drum, cand tu esti mediocru in ale fotografiei, iar de editare...la gradinita?! Pacat! Te dai de pamant ca esti grozav, ca le stii cam pe toate, ai in frunte nume de CEO al nuntilor, iar portofoliul tau e varza sau inexistent!
Sunt si fotografi in fata carora te inclini cu respect, au portofolii serioase, cu experienta vasta, dar care, din pacate pentru multi, nu tin ws.
Este trist sa vezi tot felul de ciuri-buri care au prins si ei cum e cu blitul off camera, sau cum aplici o textura sau o masca in ps, si gata nenicule...ws in toata tara!
Este o vorba..apa, aerul si fraierul! Se aplica de minune in lumea ws-foto.
p.s. Si in segmentul video, lucrurile stau fix la fel.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Workshop fotografie de nunta

Mesajde dantoropu » Dum Mar 26, 2017 3:10 pm

si pe mine ma intereseaza subiectul...

Dan
dantoropu
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 26, 2017 3:05 pm

Re: Workshop fotografie de nunta

Mesajde ajdajddlek123 » Mie Mai 31, 2023 3:44 am

What a great article, this is the most useful idea for me. However, there is something missing, but fortunatley, I have it, and you should find here 안전놀이터
ajdajddlek123
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 31, 2023 3:27 am


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron