Acum este Joi Apr 18, 2024 7:42 pm

Articole Nikonisti.ro

La revedere

Diverse despre Nikon

La revedere

Mesajde alinsaga » Mie Feb 22, 2017 1:13 pm

Dupa 4-5 ani cat am fost impreuna , acum va spun la revedere Nikonisti !
M-au determinat mai multe lucruri sa renunt la Nikon , in special faptul ca incet incet Nikon a picat in calitate , am platit preturi mari pe body profesional cu abatere aproape necorectabila in AF-tune , service Skin are o politica neprietenoasa , lentilele cele mai scumpe au abateri pe body-uri si culori necorespunzatoare in ambient fiind deficitar in balansul de alb in lumina necontrolata .
Acum am terminat cu AF-tune , permanentul balans de alb, cauciucurile si service-ul Skin !
Ma leaga insa si amintiri frumoase de Nikon , si de o parte dintre voi , linga care am invatat la inceput , de la care am cumparat aparatura , sau am vandut .
Va doresc numai bine !
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm

Re: La revedere

Mesajde gabyte00 » Mie Feb 22, 2017 11:04 pm

Felicitări pentru curaj. Sper sa fie o alegere buna!
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: La revedere

Mesajde Tachodiag » Mie Feb 22, 2017 11:58 pm

Eu nu cred ca e curaj. Consider ca e stiinta. Ne spui pe ce sistem ai trecut ? Tendinta de migrare e tot mai accentuata...
Profitul e moartea pasiunii...
Tachodiag
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Ian 26, 2017 7:09 pm

Re: La revedere

Mesajde StefanSC » Vin Feb 24, 2017 12:54 am

Bafta.

E de inteles ca, dat fiind ca fotografiezi platit, daca un sistem nu iti ofera consistenta si siguranta, sa schimbi pe unul care iti ofera.

Totusi, o curiozitate legata de balansul de alb... vorbesti cumva de RAW-uri editate cu LR?


Daca ai trecut pe Canon, sper sa nu ai de-a face niciodata cu profesionalismul celor de la Criss Professional. Si vezi ca aparatele lor nu iarta asa usor greselile de expunere ca Nikon-urile.

Daca ai trecut pe Fuji, sper sa nu ai de-a face cu angajatii directi ai importatorului.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: La revedere

Mesajde Plesoianu Marius » Vin Feb 24, 2017 2:11 pm

Cunosc multe lume pe canon care nu au avut probleme cu criss service, insa la skin e dezastru.
Nu doar ca serviceul e incompetent insa sunt si aroganti.
Ma gandesc sa trec pe mirrorlessurile de la sony fix ca sa scap de problemele de autofocus de la dslr-uri.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: La revedere

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Feb 25, 2017 9:09 am

Plesoianu Marius scrie:...
Ma gandesc sa trec pe mirrorlessurile de la sony fix ca sa scap de problemele de autofocus de la dslr-uri.


Ar fi bine ca mai intai sa te documentezi serios despre cine si unde se face service-ul la SONY, oficial si neoficial, in garantie sau in afara ei ... e posibil sa fie si mai "complicat" decat la Nikon sau Canon.
Ref. la AF: daca crezi ca focus-peek-ul este imbatabil, iar e bine sa documentezi bine si acest aspect ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: La revedere

Mesajde cristone » Lun Iun 05, 2017 12:07 pm

Plesoianu Marius scrie:Cunosc multe lume pe canon care nu au avut probleme cu criss service, insa la skin e dezastru.
Nu doar ca serviceul e incompetent insa sunt si aroganti.
Ma gandesc sa trec pe mirrorlessurile de la sony fix ca sa scap de problemele de autofocus de la dslr-uri.

M-am lovit de ei de multe ori. Chiarnu stiam cum sa ii descriu, insa "aroganti" li se potriveste cel mai bine. Le-am scris celor de la Nikon romania explicandu-le ca Skin/Restart profita de faptul ca au o pozitie unica in piata, pe care o definesc drept pozitie dominanta. Nu ma intereseaza cum sunt altii, insa aici imi e clar. Fac exact ce vor i, ca nu ai unde sa mergi in alta parte. Iar Nikon, desi camerele nu sunt in garantie, te trimit tot la ei, semn ca sunt singurii pe care ii recunosc.
Atasamentul este un mesaj primit astazi de la un customer servie. Asta ca sa vedeti tonul cu care trateaza clientii.
Fişiere ataşate
 Customer service.jpg
cristone
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 04, 2017 2:49 pm

Re: La revedere

Mesajde moaartea » Joi Iun 08, 2017 4:18 pm

Plesoianu Marius scrie:la skin e dezastru.
Nu doar ca serviceul e incompetent insa sunt si aroganti.


stai linistit ca din nefericire asa e cred peste tot....in torino daca nu ridici personal camera risti sa ai probleme cu autofocusul si cu praf pe senzor si sa iti spuna ca atunci cand a plecat de la ei era ok si ca e vina ta ca ai utilizat 2 zile camera si din cauza asta autofocusul s-a decalibrat si a aprarut praf pe senzor.

iar in barcelona a trebuit sa trimit de 3 ori inapoi un body ca sa imi calibreze cat de cat corect autofocusul...prima data cand au schimbat oglinda si shutter-ul nu au mai calibrat deloc autofocusul, a 2-a oara l-au calibrat dar punctul din mijloc era cat de cat ok, iar alte puncte de focus nu erau ok (cred ca senzorul de autofocus sau oglinda nu erau perfect paralele cu senzorul doarece cand focalizam cu punctele din partea dreapta era backfocus si in stanga era front focus, in mijloc era ok), iar a 3-a oara dupa ce am facut scndal l-au reglat cat de cat, acum si punctele de focalizare din stanga si cele din dreapta focalizeaza aproape in acelasi plan toate, dar acumtoate obiectivele care le am au nevoie de tuning intre +6 si +20 la focus deci trebuia sa il mai trimit odata inapoi,dar nu mai aveam timp sa il mai las in service,ca era in service deja de 2 luni....

Plesoianu Marius scrie:Ma gandesc sa trec pe mirrorlessurile de la sony fix ca sa scap de problemele de autofocus de la dslr-uri.

+1
si eu ma gandesc la fel, dar deodamdata probabil mai trebuie sa astept inca cativa ani ca se mai maturizeze mirrorlessurile...acum inca mai sunt unele neajunsuri in comparatie cu dslr-urile...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: La revedere

Mesajde bv01 » Joi Iun 08, 2017 5:29 pm

La ce neajunsuri te gândești?


Sent from my mobile phone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: La revedere

Mesajde cristone » Joi Iun 08, 2017 5:32 pm

[quote="bv01"]La ce neajunsuri te gândești?


Sunt urate si mici.
cristone
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Iun 04, 2017 2:49 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron