Acum este Mar Apr 16, 2024 1:16 pm

Articole Nikonisti.ro

Pro si contra ham pentru 2 camere.

Diverse despre Nikon

Pro si contra ham pentru 2 camere.

Mesajde Gheorghita Epureanu » Sâm Mar 11, 2017 3:08 pm

Salut.
Vreau sa achizitionez un ham pentru cele doua dslr-uri care le detin dar nu stiu cat de indicata ar fi investitia.
Va rog, daca ati avut hamuri sau aveti, cateva pareri pro sau contra.
Cat de utile sunt, cat de bine te misti cu ele sau care sunt minusurile.
Multumesc.
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Pro si contra ham pentru 2 camere.

Mesajde cox » Dum Mar 12, 2017 2:02 am

Originalul e Black Rapid, apoi o clona de calitate e SunSniper, insa sunt scumpe.Am achizitionat acum 4 ani o clona china sa probez sistemul si eventual daca e ok sa imi iau ulterior originalul.Am renuntat dupa cateva probe, motivele sunt : deplasarea trebuie făcută cu multă grija deoarece poti sa lovesti aparatul/lentila de scaune, mese, etc.Daca vrei totusi sa incerci ia mai intai clona chinezeasca.Sunt diferente de calitate a materialelor, finisaj si estetica, dar functionalitatea e aceeasi.Diferenta de pret intre original si clona China e 10x. E util dar depinde foarte mult de persoana, stiu fotografi care nu suporta nici macar centura de la body.Prefera o geanta deschisa pe umar unde are body de rezerva si cateva optici.Aici fiecare isi creeaza deprinderi, ce este comod pentru o persoana poate fi incomod pentru alta, nu sunt reguli.Cand e posibil e de preferat un asistent pe al doilea body. Probeaza ! PS. Ce body si optici vrei sa folosesti pe ham ?
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori