Acum este Vin Mar 29, 2024 9:10 am

Articole Nikonisti.ro

Expuneri lungi?

Diverse despre Nikon

Expuneri lungi?

Mesajde Laurentiu S » Mar Mai 02, 2017 3:56 pm

Buna ziua.
Sunt detinatorul a unui Nikon D5300 si nu de curand am încercat sa fac poze noaptea la expuneri destul de lungi, doar ca am observat ca dupa expunerea maxima in secunde si anume de 30'', apar inca 2 expuneri numite Bulb si Time. Am incercat expunerea Time dar aparatul nu mai termina fotografia.
Asadar, imi poate explica cineva va rog cum funcționează aceste 2 expuneri si cat de mult as putea tine in secunde la expunerea Time ?
Laurentiu S
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 10, 2017 8:51 am

Re: Expuneri lungi?

Mesajde DannyMC » Joi Mai 04, 2017 10:29 am

Pentru cele mai bune rezultate In ambele moduri ai nevoie de o telecomanda. Diferenta este ca in Bulb butonul de declansare trebuie tinut apasat pe toata durata expunerii, iar in Time vei apasa o data pentru inceperea expunerii si inca o data pentru incheierea ei. Exista telecomenzi cu fir la care butonul se poate bloca astfel incat sa nu stai cu degetul pe buton mai multe minute. Daca ai o telecomanda la care nu poate bloca butonul e mai util sa folosesti modul Time.
De retinut ca in ambele moduri va trebui sa masori tu timpul de expunere! Teoretic expunerea poate dura pana se termina bateria.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron