Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:35 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce aparat sa mi cumpar?

Diverse despre Nikon

Re: Ce aparat sa mi cumpar?

Mesajde parpa_tupac » Vin Iul 16, 2010 12:40 pm

ai berea cand e gata! ;)
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Ce aparat sa mi cumpar?

Mesajde sorinsava » Vin Iul 16, 2010 1:17 pm

Poti sa te joci daca vrei. Trebuie sa-ti spun ca va fi masurat incorect daca faci ca pe site-ul ala. Cind te joci cu +/- EV se aplica si curbe gamma diferite, calculate de producator si cunoscute doar softului propriu sau sdk-ului. Deci corect era sa foloseasca DPP, mai ales ca ACR scoate si noise urit pe Canon.

Ca sa masori corect cu +4EV (care e aberant oricum) ar trebui sa developezi in linear tiff, deci fara gamma, si sa te uiti la noise in timp ce maresti gain. Din ce am citit pe net acum, vad ca la Canon mai toate modelele prezinta valori 1/3 false, se pare ca exceptie fac mkIII. La Nikon pare ca nu exista discutia asta sau eu nu gasesc, am gasit pe un forum Canon comparat d300 care zic ei ca are 1/3 reale.

Asta ar explica de ce pare asa fantastic de greu sa implementeze autoiso si Canon si de ce dupa atit de multi ani tot le iese ceva complet aiurea si limitat. In orice caz, indiferent daca ai Canon sau nu, asta e o treaba lipsita de importanta in uzul real.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Ce aparat sa mi cumpar?

Mesajde KodiaK » Vin Iul 16, 2010 2:27 pm

Err, eu ma refeream ca o sa compar valorile ISO intermediare cu cele nominale, nu la testele acealea cu +4EV :P
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Ce aparat sa mi cumpar?

Mesajde parpa_tupac » Vin Iul 16, 2010 3:10 pm

pai e ok si testul acesta
doar sa fie pe zona mai intunecata(neagra sa se vada noise) si eventual crop 100%

bafta! ;)
Cu stima,
Radu Andreika
Avatar utilizator
parpa_tupac
 
Mesaje: 694
Membru din: Mie Iul 08, 2009 8:27 am
Localitate: Targu-Mures

Re: Ce aparat sa mi cumpar?

Mesajde sorinsava » Vin Iul 16, 2010 3:59 pm

Pai asta deja s-a facut pe net, trebuia doar sa dai pe google. Ochiometric se vede zgomot progresiv, nu pe sarite.

http://www.photoxels.com/nikon-d90-image-quality.html
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori