Acum este Joi Mar 28, 2024 10:42 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D5500 probleme front focus , ce rezolvare ?

Diverse despre Nikon

Nikon D5500 probleme front focus , ce rezolvare ?

Mesajde CosminD » Dum Noi 12, 2017 2:10 pm

Buna ziua. Am cumparat acum doua zile un Nikon D5500 pentru a-l folosi in vacante , iesiri in oras si aniversari. Nu am mai avut dslr de 1 an (am vandut toata trusa FX, zoom-uri 2.8, aparatura de studio etc fiindca trebuia sa emigrez cu familia, dar acest lucru nu s-a mai concretizat...) si am destula experienta (printre altele am detinut D300, D7000, D7200 , D600 si D810). Am vrut ceva mic si usor , dar sa aiba si o calitate buna a imaginii si sa aiba un "feeling" bun in mana , destule butoane si controale manuale. Asta vara am folosit in vacanta un D5000 imprumutat de la un prieten(e aparatul lui de back-up) pentru o saptamana si pot spune sa mi-a depasit astaptarile , asa ca am decis sa merg tot pe un seria 5 , dar mai nou. Testand diverse mirorless-uri prin magazine (chiar eram foarte, foarte aproape sa iau un Panasonic GX80 la o promotie acum 2 saptamani) , parca tot nu-mi placeau din punct de vedere ergonomic , modelele low-mid end erau mici si fara un grip substantial si calitatea imaginii la 4/3 sincer nu m-a impresionat cu nimic. Iar sa iau un Fuji sau Sony de la 5500 ron in sus , nu merci. Asa ca totul s-a redus la D5500 sau D5600 , iar cam am vazut acest D5500 la 2300 ron nou noutz in kit cu noul 18-55vr(respectivul fiind si din acelasi oras cu mine) , luat de pe ebay nu m-am putut abtine :) Chestia este ca atunci cand m-am dus sa-l iau am vrut sa-l testez un pic , dar dupa 10-15 cadre adio baterie. M-am riscat insa si l-am luat , fiindca e un aparat foarte mic si usor , grip-ul este excelent si pentru a fi tinut cu o mana, ecranul rabatabil si cu touch screen mi-a placut foarte,foarte mult. Nu stiu de ce nu fac toti producatorii ecrane cu touch la toate aparatele ! :) Parea aparatul perfect pentru ce am eu nevoie acum, ce sa mai. Nu am nevoie de functii gen hss, dual card etc pentru ce fac eu la momentul de fata.
Si acum problema . Ieri i-am incarcat acumulatorul si m-am dus direct cu el la o petrecere de copii . Nu am mai facut cadre de test inainte, decat mi-am setat butoanele fn si am vazut de unde se modifica toate setarile. Pe el am pus un 18-140 vr pe care inca nu apucasem sa-l vand si SB 910-le (apropo , arata ridicol pe D5500 , imi trebuie neaparat un Nissin i40 in curand , cu SB 910 este mai mare blitz-ul decat body-ul ! :lol: ) . Am observat imediat ca la multe cadre am front focus . Ceva de genul ca la unele focalizam pe o persoana si-mi iesea clara persoana din fata ! Pana la urma m-am enervat si am tras la F8-F9 restul petrecerii si au iesit ok.
Astazi am facut vreo 200 de cadre de test atat cu obiectivul de kit 18-55vr , cat si cu 18-140vr (pe acesta il foloseam mai demult in vacante cu D7200) . Problema este una foarte ciudata , in sensul ca ambele au front focus imens la capatul scurt la obiectivului (18-30mm) , apoi catre capatul lung isi revin. Cel mic la 55mm inca are un pic de front focus , iar cel mare la 140mm focalizeaza perfect. Ca front focus cel mic prezinta un pic mai mult front focus decat cel mare , in sensul ca la cel mare daca fotografiez la 18mm un subiect aflat la 5-10m are front focus cam jumatate de metru , iar cel mic 1m. Cel mic apoi la 55mm mai are un usor front focus (rezolvabil doar daca inchid diafragma la macar 7.1) , cel mare pe la 40-70mm este aproape ok , iar la 140mm nu are nevoie de nici o ajustare. Si acum marea intrebare, tinand cont ca body-ul nu are af fine tune , eu ce ma fac ??? Imi place ca totul sa fie brici , tack sharp. Faceam inainte mii de cadre reglandu-mi toate obiectivele in af fine tune. Toate aparatele din seriile astea inferioare fac asa(poate multi cu seriile 3 si 5 nici observa fiind incepatori) sau e ceva cu al meu ? Nu stiu daca sa-l trimit in service (si daca da care ? Fiindca cu Skin am avut numai neplaceri, sunt niste mari maimutoi) sau sa incerc sa-i fac singur ceva acasa , gen asa ceva , viewtopic.php?f=29&t=22564 , https://marvinchong.blogspot.ro/2009/05/diy-focus-fine-tuning-on-nikon-d70.html , https://www.youtube.com/watch?v=Pfxz-Z_uEfU , https://www.youtube.com/watch?v=7MYGM_OELTo . Mentionez ca pe D7200 aveam +4 in af fine tune cu 18-140vr-ul , dar mi se pare ciudata treaba cu capatul scurt si lung al obiectivului, stiu ei Canon de ce au functia asta de a regla separat cele doua capete ale obiectivelor, nu stiu de ce Nikon NU !
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon D5500 probleme front focus , ce rezolvare ?

Mesajde Plesoianu Marius » Dum Noi 12, 2017 7:03 pm

Nu ai ce face, decat sa schimbi montura, eu o sa trec pe mirrorless ca nu are atatea probleme ca selereurile.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5500 probleme front focus , ce rezolvare ?

Mesajde CosminD » Dum Noi 12, 2017 7:44 pm

Plesoianu Marius scrie:Nu ai ce face, decat sa schimbi montura, eu o sa trec pe mirrorless ca nu are atatea probleme ca selereurile.

:lol: M-am gandit si eu serios in ultimul an crede-ma , dar cele bune sunt cam scumpe, dupa cum ziceam. Un Fuji X-E3 sau T20 ori Sony A6500 de exemplu costa o gramada de bani , ca sa nu zic de Fuji T2 sau Sony seria A7. Cele 4/3 pur si simplu nu m-au impresionat la calitatea imaginii, fiindca asa imi placuse mult un Panasonic G80, dar parca e cam scump de ce ofera , iar calitatea imaginii e doar ok. Mi s-a parut o oferta buna acest D5500 la 2300 cu tot cu obiectiv (apropo,e cineva interesat de un 18-55vr nou noutz la 300 ron? :) ) tinand cont ca eu mai aveam deja un obiectiv , doua sb-uri si inca ceva maruntisuri pentru montura Nikon. Aparatul chiar este unul destul de reusit , imi place pentru home use , mic si usor , af-ul destul de bun(face fata fara probleme pt socker moms :) ) ergonomia e ok , ca iso sta foarte ok pt un DX (la iso 1600 noise-ul e infim si este ok pentru gustul meu pana la 6400 cu un pic de prelucrare) , touch-ul este foarte util. Poti umbla prin meniuri cu el , face poze direct cu degetul pe ecran (focus si declansare) sau sa schimbi punctul de focus cand te uiti in vizor :) . Daca avea si o extra rotita in fata , af fine tune , hss si sa mearga butonul ok precum la aparatele superioare era aparatul perfect. Nu ma deranja sa platesc sa zicem 500 ron in plus. Haide Nikon , poti s-o faci ! Un seria 5 cu functii de seria 7 ! :mrgreen: Ar bate multe mirrorless-uri la fund ! Si pana la urma n-ar concura aparatele lor pro fiindca nu ar avea dual card , vizor mare cu acoperire 100% si grip dedicat cu comenzi si toate cele.
PS : cred ca maine bag un imbus de 2 in el si incerc sa fac niste reglaje :) , oricum nu are garantie si decat sa-l trimit la Skin mai bine ma lipsesc , am mai trimis aparate cu o problema si au venit cu doua ... :? Sau poate stie cineva un service serios si care nu cere o avere? Merci .
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon D5500 probleme front focus , ce rezolvare ?

Mesajde bv01 » Dum Noi 12, 2017 9:44 pm

Kamerawerk?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Nikon D5500 probleme front focus , ce rezolvare ?

Mesajde CosminD » Lun Noi 13, 2017 4:27 pm

merci , le trimisei astazi un mesaj , astept raspuns. Poate maine-poimaine il trimit la ei.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon D5500 probleme front focus , ce rezolvare ?

Mesajde CosminD » Sâm Noi 25, 2017 3:14 pm

ok, runda a doua. Deci inainte sa trimit aparatul + obiectivul am facut niste teste cu un prieten cu al lui D7200 si doua obiective ale sale. Obiectivele lui au mers perfect pe body-ul meu , iar obiectivele mele au facut front focus pe al lui la fel cum faceau la mine (la capatul scurt front focus imens , iar apoi isi reveneau ) ! Concluzia , body-ul meu n-are nimic , amandoua obiectivele au nevoie de calibrare. Am vorbit cu cei de la Skin inainte(aveau preturi chiar un pic mai mici decat Kamerawerk) , dar atat de rau m-a ofticat o cucoana de la telefon plina de aere incat nici n-am mai stat la discutii cu ei(cond o intrebam de transport imi zicea chestii genul, "pai depinde unde stati,la oras sau la tara, daca e in aria de acoperire a curierului sau nu". Eu i-am zis ca in Craiova , la care ea "pai nu stiu, Craiova e oras ? :? La care eu "Craiova e municipiu doamna, e capitala Olteniei , da ce, Bucurestiul se vrea capitala? :lol: " .
Ok , deci cum cel mic nu ma intereseaza am trimis body-ul cu 18-140vr la calibrat la kamerawerk. Au fost mult mai amabili la telefon :) . M-a sunat acum doua zile tehicianul care l-a reparat , mi-a zis ce si cum le-a facut. Body-ul chiar nu avea nimic , i-a facut o diagnosticare si era "totul pe verde, abatere sub 1% de la 0 , in parametrii producatorului " , l-a facut el la 0 ca sa fie perfect cica :) Si ca o sa-mi ia bani doar pe diagnosticarea body-ului , nu si pe calibrarea lui :) La obiectiv insa a zis ca a avut ceva de furca , insa l-a facut sa mearga perfect pana la urma. Deci a mentionat cuvantul perfect de 3 ori in conversatia noastra , asa ca eram foarte curios cand o sa ajunga :) Cum astazi a ajuns in sfarsit l-am si bagat la teste intense desigur :mrgreen: Concluzia , respectivul s-a laudat cam degeaba , a rezolvat cam jumatate de problema doar . Inca mai face front focus la 18-30mm , nu chiar la fel de rau ca inainte , dar tot face 10-20cm de la cativa metri fata de subiect , suficient cat sa nu iasa fetzele oamenilor clare :roll: Tot trebuie sa inchid la 6.3-7.1 diafragma la capatul scurt ca sa fiu sigur ca subiectul e in focus. Deci nu stiu , astia de la kamerawerk au vreo garantie la lucrare ? Daca il trimit inapoi m-or mai pune sa platesc transport sau altceva ?
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon D5500 probleme front focus , ce rezolvare ?

Mesajde bv01 » Sâm Noi 25, 2017 3:30 pm

Cred că ai foarte mult ghinion. Pe FB au review-uri foarte bune. Acum sunt și eu intrigat, tocmai ce am trimis un body la ei pentru puțină mentenanță.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Nikon D5500 probleme front focus , ce rezolvare ?

Mesajde CosminD » Lun Noi 27, 2017 5:41 pm

bv01 scrie:Cred că ai foarte mult ghinion. Pe FB au review-uri foarte bune. Acum sunt și eu intrigat, tocmai ce am trimis un body la ei pentru puțină mentenanță.


Sent from my iPhone using Tapatalk


da, chiar am ghinion se pare. Am mai avut in trecut probleme de autofocus cu un D7000 (nu a fost perfect nici dupa calibrare) , cu autofocusul pe un D600(pe asta l-au facut bine la calibrare :) ) , cu un Tamron 70-200 vc 1 , care avea front focus la capatul lung (bine ca varianta noua G2 are consola usb acum, precum la noile Sigma) si cea mai grava problema a fost cu D810-le , care a fost in service de 4 ori si tot avea o problema cu culorile (cei de la restart chiar sunt incompetenti crede-ma). Era cat pe ce sa-i dau in judecata , deoarece refuzau sa-mi dea un aparat nou sau banii inapoi , dar pana la urma am vandut aparatul .... :mrgreen:
Cat despre 18-140 vr , am vorbit astazi la kamerawerk cu tehnicianul un sfert de ora cel putin si mi-a zis ca a facut tot posibilul ca sa-l faca si ca reglajul front focusului a fost dat la maxim. Se pare ca reglajul se face atat software (dar e un reglaj limitat) , cat si hardware, din niste suruburi. Iar mai mult decat a dat nu se poate . Cica s-ar mai putea face doar un reglaj a planului de focus la modul general , gen ca af fine tune in aparat si daca ar rezolva front focusul la 18mm obiectivul ar face apoi back focus la 140mm... sau se mai pot schimba nu stiu ce role prin obiectiv , care ar costa trei sferturi din valoarea sa ... Tehnicianul zicea ca este o problema destul de comuna la zoom-uri gen 18 - peste 100mm sa aiba astfel de probleme si ca ei(sau alte service-uri) nu pot face minuni. El a spus ca valoarea maxima a calibrarii pe care o pot face service-urile se pare ca este echivalentul a 7-8 unitati in meniul af fine tune , deci daca aveti mai mult de atat nu aveti noroc :) . Date fiind aceste variante am mai facut astazi niste poze de test si am observat ca, desi mai are un pic de front focus la 18mm si f3.5 , deja la f5.6 nu se mai vede ( este totul sharp), asa ca prefer sa-l folosesc asa cum este, avand grija doar la diafragma sa nu fie wide open. Acesta este norocul meu la obiective se pare, insa pentru ce folosesc eu aparatul acum este in regula . D5500 chiar mi se pare super aparat pentru amatori , il recomand cu cea mai mare incredere pentru vacante , drumetii etc , iar obiectivul la randul lui foarte sharp pentru un zoom cu asa plaja focala (daca nimeriti unul bun :) ) . Doar un Nissin i40 sau Metz M400 imi mai ramane de cumparat , ca sa mai usurez un pic geanta foto si sa ajung la 1,5kg (mi se pare mult prea mare si greu sb910 pe un seria 5) , insa tot nu m-am lamurit care dintre ele merge cu triggerele Yn 622.
Per total mi-au facut o impresie buna kamerawerk , pot sa-i recomand . Cu cei de la Restart nici nu poti sa vorbesti omeneste , sunt de o nesimtire si o incompetenta crasa.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Nikon D5500 probleme front focus , ce rezolvare ?

Mesajde bv01 » Lun Noi 27, 2017 7:39 pm

Mie mi-a ajuns cu DSLR. Am luat un mirrorless SONY, iar după ce se întoarce D610-le de la toaletat / calibrat îl vând. Sper doar ca Nikon să facă și ei ceva ML-uri competente, selecția de obiective mi se pare net superioară. Însă, până acum ILCE-7M2 mi se pare aparatul ideal.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar utilizator
bv01
 
Mesaje: 233
Membru din: Mar Ian 05, 2016 1:29 am

Re: Nikon D5500 probleme front focus , ce rezolvare ?

Mesajde CosminD » Lun Noi 27, 2017 8:12 pm

bv01 scrie:Mie mi-a ajuns cu DSLR. Am luat un mirrorless SONY, iar după ce se întoarce D610-le de la toaletat / calibrat îl vând. Sper doar ca Nikon să facă și ei ceva ML-uri competente, selecția de obiective mi se pare net superioară. Însă, până acum ILCE-7M2 mi se pare aparatul ideal.


Sent from my iPhone using Tapatalk


pai de ce ai dat bani pe revizie daca tot il vinzi ? :mrgreen: Cat despre A7 MII , nu stiu cum este (apropo, l-ai luat cumva cu 4800 lei de black friday pro? ) , dar noul A7 R III chiar pare aparatul ideal (dar si ce pret are ... :twisted: ) . Nasol este ca nu ai obiective third party pe Sony , cele originale costa cat o mana si un picior.
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori