Acum este Mar Mai 07, 2024 4:35 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum fotografiem iarna?

Diverse despre Nikon

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde Robert77 » Lun Ian 18, 2010 5:59 pm

noi traim in prezent :)

nu cand era bunica fata si exisistau doar aparate pe film...nu acum 5 ani cand nu era D700 s.a.m.d e si normal ca X care a inceput cu D70 cand acum sa aibe altceva...

Oricum pana la D300 sunt praf toate la iso 800 in conditii de ilumare slaba...si D90-ul care fara grip e ca o minge de tenis aparatul ce sa faci cu el? sau cu D40 nu mai zic...marketing e foarte mult in orce inseamna comert sa iti fure ochii, cei care nu stiu dau fuga repede sa isi cumpere, dar granulatia la iso mare a lui D700 vs D300 spune multe, iar senzorul si calitatea pozelor spune multe cu D700

Si ca sa faci poze bune ai nevoie de lentile ok care sunt scumpe sau f scumpe....fara sa mai stai pe post procesare.

fotografia per ansamblu este o pasiune scumpa la care multi ravnesc dar am vazut si multi prosti si copii de bani gata care trag cu D3s pe zi cu ISO 6400 asa ca....el daca va da un ban poate sa ajunga oricand pe prima pagina la Nikon. Banul dicteaza. Daca ii ai stai in fata daca nu ai de muncit sa ajungi pe locul 2

Cam asta e realitatea si nu intereseaza pe nimeni....eu zic din experienta nu din mana unui fotograf care o sa il vad ca trage cu D40 orizonturi de munti cu trepied la 1 mil cu un filtru Cp-l ieftin si cand isi pune pozele pe un site...se gasesc dobitoci sa rada...

Asta e ograda in care suntem toti si din cand o mana mai apare sa te ridice in sus...vision of life....

Daca vreau D3x mi-l cumpar maine, stau o sapt pe ceahlau si fac niste poze de ramai "glumetz" pe viata....si dupa aceea ai sa incepi sa ma lauzi etc etc...O sa fac in aceleasi conditii cu un D40 si un ob 18-55. Le fac seara ca vb aceea D40 "lucreaza bine la iso mare" si o sa vedem diferente....

Am sau nu dreptate? :)

Ne abatem de la subiect "cum fotografiem iarna" sa mai lasam lumea sa citeasca articolul daca vrei discutii deschide un nou topic care sa se numeasca "fotograful vs aparatul foto"
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde Sajuuk » Lun Ian 18, 2010 6:29 pm

Pentru fotografia la temperaturi scazute se fac urmatoarele:
1. Se echipeaza fotograful cu haine si alte accesorii necesare mentinerii unui confort termic optim;
2. Se verifica acumulatorul aparatului sa fie incarcat;
3. Se verifica prezenta cardului de memorie in aparat [nu radeti, am patit-o odata];
4. Se ia cardul de rezerva [pentru ca nu stii niciodata....];
5. Se ia si aparatul impreuna cu ce alte accesorii sunt necesare/dorite;
6. ca preferinta personala: imi montez pe aparat un obiectiv pe care il voi folosi mai mult... schimbarea obiectivelor la 0 grade e foarte nasoala ... degete inghetate... etc.;
7. Se merge in locatia aleasa;
8. Se realizeaza cadrele dorite;
9. Se intoarce fotograful acasa unde se serveste o cana de vin fiert, ceai sau alta bautura calda si se incepe vizualizarea, sortarea si editarea imaginilor dorite. Aparatul se lasa in geanta in care a fost adus intr-un loc nici foarte cald nici rece pentru a reveni la o temperatura mai "normala" in mod lent pentru a preveni aparitia condensului.
10. Se publica imaginile undeva [preferabil sa le vedem si noi] sa ne putem delecta si/sau da cu parerea :)

Desigur, e doar o mica lista cu ce ar trebui sa se faca in mare... sunt binevenite observatiile sau completarile :)

Andrei

Off-topic: Da' ce are D40 ? Pentru un incepator mi se pare un aparat foarte bun, un aparat-scoala... Ce-i drept i-am gasit niste limite destul de repede, pe de alta parte la mine fotografia e un hobby, un mod de destindere, inca un motiv de a iesi din casa.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde glumetu » Lun Ian 18, 2010 7:34 pm

Robert77 scrie:el daca va da un ban poate sa ajunga oricand pe prima pagina la Nikon. Banul dicteaza.

nu-i adevarat ca orice poza cu D3x ajunge pe prima pagina la Nikon. cunosc multi fotografi de peisaj extrem de talentati care trag cu D200, cu 5D, ba stiu un fotograf de peisaj extraordinar care a ajuns sa fie publicat in timp ce tragea cu un bridge, abia de curand si-a luat un DSLR entry-level.

Daca vreau D3x mi-l cumpar maine, stau o sapt pe ceahlau si fac niste poze de ramai "glumetz" pe viata....si dupa aceea ai sa incepi sa ma lauzi etc etc...

Am sau nu dreptate? :)

n-ai dreptate, eu nu ma uit niciodata la exif atunci cand studiez o fotografie. La fel impart si laudele, si criticile, atat cat imi permit la nivelul meu. Ma indoiesc ca D3x-ul tau va face o diferenta, poate o sa ma impresioneze rezolutia, dar ma indoiesc ca talentul iti da ghies numai de la seria Dxxx in sus.

uite si contraexemplul la teoria ta: rasfoiesc ultimul nr din "Chasseur d'Images" si-ti citesc aparatele cu care sunt facute pozele: Bruno Mercier are un portofolio de peisaje splendid facut cu... 350D + 18-55mm si 1Ds Mk2 + 17-40 (set-up-uri la indemana oricui astazi), Olivier Chauvignat este singurul cu un aparat scump (Hassie H3DII-22), dar el are acolo un portofoliu de moda, iar alti fotografi apar acolo cu poze facute cu (ti le zic pe toate in ordinea in care apar): 40D, 400D, Olympus OM-2 SP, Nikkormat FT2, D300 (cateva), 20D, Fuji S5600, D700 (vreo 2), 30D (cateva), D3 (una), D2X (una). N-am mai citat si obiectivele, dar crede-ma ca sunt la fel de obisnuite ca si aparatele in cauza.

Unde vezi tu explozia de aparate/obiective de fitze...? Sau poate te indoiesti de calitatea alegerilor facute de revista in cauza...

Ne abatem de la subiect "cum fotografiem iarna" sa mai lasam lumea sa citeasca articolul daca vrei discutii deschide un nou topic care sa se numeasca "fotograful vs aparatul foto"

da, mai bine sa ne oprim :)
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde Merlin » Lun Ian 18, 2010 10:05 pm

OffT... "Daca vreau D3x mi-l cumpar maine, stau o sapt pe ceahlau si fac niste poze de ramai "glumetz" pe viata....si dupa aceea ai sa incepi sa ma lauzi etc etc...O sa fac in aceleasi conditii cu un D40 si un ob 18-55. Le fac seara ca vb aceea D40 "lucreaza bine la iso mare" si o sa vedem diferente...."
... pai fratele meu! Daca esti un fotograf cu adevarat, si pasionat pe deasupra poti face si cu D 40 si obiectiv de kit seara. Se presupune ca fotograful priceput care va "poza" in situatii de astea nu va folosi decat fortat un iso mare. Mai degraba un trepied si autodeclansatorul, ca presupun ca daca are doar un " amarat" de D40 nu are bani de o telecomanda! Si, pe deasupra, daca nu te ajuta sansa (vremea, peisajul, momentul) poti avea 100 de D3x ori D3s si sta o luna in Ceahlau. Si, ca sa ma dau rotund, ca tot trebuie dat un exemplu personal, cele doua premii in fotografie, le-am castigat cu pozici facute cu doua "sapuniere" si asta desi am un D 700 + 24-70. Daca in clipele alea nu am avut monstrul cu mine ce eram sa fac: sa ma lamentez??

P.S. - imi cer scuze pt lauda personala.

Onn Topic: de acord cu Sajuuk. Asa procedez si eu. Mai putin cu punctul 10. Nu prea reusesc sa bifez si la el :(
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde VALER » Mar Ian 19, 2010 1:55 pm

La cele spuse (scrise) de Sajuuk eu mai am in dotare: manusi, trepied.
Aseara am iesit sa fac o prima sesiune foto in Pitesti. Ningea. Cand am iesit afara am sesizat ca imi lipsea ceva pt. protectia ap. foto contra fulgilor de zapada. Asa ca am improvizat o punga.
Iata ce am gasit la repezeala:
http://alpinet.org/main/foto/showfoto_r ... 95899.html
http://alpinet.org/main/foto/showfoto_r ... ion_8.html
Subiectul topicului poate fi abordat pe cele doua mari sectiuni:
I) Fotografia iarna pe timp de zi;
II) Fotografia iarna noaptea.
Ziua eu trag cam 90% pe prioritate de diafragma. Daca ninge si fulgii sunt mari pot trage si pe prioritate de timp la timpi lungi.
Noaptea evident ca trag doar pe manual.
Iarna e de dorit sa fotografiem atunci cand zapada este proaspata si pufoasa. Si foarte curata, sclipitoare. Spre exemplu azi de dimineatza zapada era asa de frumoasa. Dar ma grabeam spre serviciu. Am amanat sesiunea foto dupa orele 16. Big mistake. Zapada s-a flescait si nu mai e frumoasa.
Poate data viitoare. Oricum am invatat (daca mai era cazul) ca trebuie fotografiezi atunci cand ai ocazia pt. ca sunt evenimente irepetabile.

PS: Vad ca se cam discuta offtopic.
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde Sajuuk » Mar Ian 19, 2010 4:21 pm

Revin cu o intrebare... tot legata de fotografiatul pe iarna

link magazin online
Acest produs [presupunand ca il mai gasesc] izoleaza impotriva umezelii ?
Daca nu, ceva similar exista ? Am vazut acele huse de ploaie care au tot felul de metode de prindere, dar imi par foarte impractice...

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde glumetu » Mar Ian 19, 2010 6:35 pm

Sajuuk scrie:Acest produs [presupunand ca il mai gasesc] izoleaza impotriva umezelii ?

nu, doar impotriva socurilor (ma indoiesc) si zgarieturilor.

n-ai nevoie de izolatie contra umezelii, nu intra, nici macar la entry-level.

uite cum arata un ansamblu, dupa cateva ore de stat in lapovita. Dupa care a stat asa ud in rucsac (n-am avut nimic cu care sa sterg) inca vreo 2 ore pana am ajuns la pensiune.

functioneaza si acum perfect totul, doar ca pe urma a fost nasol de curatat urmele uscate lasate de picaturi pe inelul de zoom.
Fişiere ataşate
 IMAGE_044_res.jpg
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde Sajuuk » Mar Ian 19, 2010 8:37 pm

Wow... i-ai tras o spalare buna.:lol:

dar eu am 40D si imi puneam problema daca nu cumva e mai vulnerabil la intemperii... de asemenea, obiectivul nu este mai vulnerabil ? Am un 18-55 de kit si un 55-200 ... [mai bine aveam un prime :D:)) ]

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde mandea » Joi Ian 21, 2010 10:42 am

glumetu, daca nu ma insel in poza e un D300 care nu e tocmai entry-level si dupa cate stiu e "weather sealed" (cum probabil e si obiectivul profesional de pe el). Sa nu fii inteles gresit si sa primesti niste ocari de la colegii forumisti care au iesit in lapovita cu D40..
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum fotografiem iarna?

Mesajde Sajuuk » Joi Ian 21, 2010 2:40 pm

Eu unul am inteles ce a vrut sa spuna glumetu in postul sau, si nu imi asum totusi riscul sa imi bag D40-ul sub dus... Ce-i drept am fotografiat putin pe afara cand fulguia [nu ningea serios] dar cam atat.

Ar fi totusi interesant de stiut in ce masura D40 [sau alt aparat entry-level] rezista la umezeala. Nu vorbesc aici de condens unde apar alte probleme.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator