Acum este Vin Mai 03, 2024 3:56 pm

Articole Nikonisti.ro

Scadere de pret Nikon D3x

Diverse despre Nikon

Scadere de pret Nikon D3x

Mesajde Robert77 » Mie Ian 27, 2010 10:12 am

A avut loc o scadere semnificativa de pret de la 28.999 ron la 26.999 ron la D3x:
link magazin online

Aparatele D3x oricum sunt facute in numar limitat de catre nikon, targetul mondial de achizitie fiind unul foarte mic.

Scaderea de pret a fost o politica de marketing a celor de la Nikon pentru a-l alinia concurentei Canon.

Deci se poate d-lor, se prea poate. Ar fi bine sa mai scadeti si pretul la D3s si D700 parerea mea. Noroc cu cei de la Canon ca mai fac miscari in acest segment.

Lider in domeniul fotografiei profesionale la cele mai inalte standarde ramane dupa parerea mea Hasselblad (senzor de dimensiune 35X48mm cu o rezolutie de pana la 50mpx), e o comparatie Maybach (pe care putini si-l permit) fata de Nikon (Mercedes sau BMW) care il poate achizitiona o mare parte. Deocamdata Nikon este departe de aceste performante poate au doar prototipuri, dar pentru piata larga nu se va produce atat de curand un aparat foto ca brandul H.
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Scadere de pret Nikon D3x

Mesajde KodiaK » Mie Ian 27, 2010 12:41 pm

Deci se poate d-lor, se prea poate. Ar fi bine sa mai scadeti si pretul la D3s si D700 parerea mea

Nu inteleg cui te adresezi aici? magazinului f64, sau poate chiar skin romania? Preturile DSLR-urilor nikon de la noi de pe piata depind de preturile stabilite de firma mama. Cand nikon japonia va scadea preurile atunci o sa scada si la noi preturile, la fel cum se poate intampla si reversul medaliei (cum a fost cazul acum un an pe vremea asta)

Nu intelg deloc comparatia cu Hasselblad, diferenta de pret dintre ele fiind colosala.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Scadere de pret Nikon D3x

Mesajde Robert77 » Mie Ian 27, 2010 1:24 pm

Brandul H e un dream on ptr multi, acolo era doar o sugestie.

Daca maine Canon ieftineste din nou, Nikon va ieftini din nou D3x-ul s.a.m.d. Oricum politica preturilor tot timpul a fost dictata de Canon, nu au facut Nikon niciodata ieftiniri inaintea lor.

Nu ma adresez f64 era logic sa o fac ptr Nikon Romania, f64 doar cumpara din stg si vand in dreapta si castiga comisionul ca orice comerciant in domeniul vanzarii.
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Scadere de pret Nikon D3x

Mesajde KodiaK » Mie Ian 27, 2010 5:05 pm

Este perfect logic ca nikon sa ieftineasca produsele cand o face sai concurenta. Sincer sa fiu nu am stat sa urmaresc daca nikon ieftineste ca a ieftinit si canon sau invers. Dar oare canon de ce ieftinieste? Sunt convins nu pt ca ii e mila de buzunarale noastre, ci pt ca nu mai se vand anumite produse cum ar dori ei (posibil si din cauza ca nikon este mai bun :D) si atunci o ieftinire ar atrage mai multi cumparatori :P

Nikon Romania nu cred ca are vreun cuvand de spus in ceea ce priveste pretul produselor nikon. Poate daca exista o fabrica nikon la noi in tara alta ar fi fost povestea.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Scadere de pret Nikon D3x

Mesajde glumetu » Mie Ian 27, 2010 7:14 pm

KodiaK scrie:Poate daca exista o fabrica nikon la noi in tara alta ar fi fost povestea.

Doamne fereste! :o
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Scadere de pret Nikon D3x

Mesajde Dan Pop » Mie Ian 27, 2010 8:20 pm

Robert77 scrie:Lider in domeniul fotografiei profesionale la cele mai inalte standarde ramane dupa parerea mea Hasselblad (senzor de dimensiune 35X48mm cu o rezolutie de pana la 50mpx), e o comparatie Maybach (pe care putini si-l permit) fata de Nikon (Mercedes sau BMW) care il poate achizitiona o mare parte. Deocamdata Nikon este departe de aceste performante poate au doar prototipuri, dar pentru piata larga nu se va produce atat de curand un aparat foto ca brandul H.

Studiaza putin performantele lui Hasselblad si vei ajunge repede la concluzia ca nu-ti doresti asa ceva. 1 fps, fisiere uriase, sensibilitate relativ redusa. Este optimizat pentru generarea de imagini ce vor fi imprimate la dimensiuni foarte mari, facute, de preferinta, in studio, cu aparatul pe trepied. Eminamente, fotografie in scopuri publicitare. Nu-l vad pe posesorul de Hasselblad iesind cu el sa faca instantanee pe strada, peisaj sau wildlife (nici nu cred ca exista obiective adecvate pentru wildlife).

Genul asta de aparate nu este pentru piata larga. Dupa parerea mea, la ora actuala, D3s este cea mai buna aproximatie a aparatului de vis pentru pasionatii fotografiei DSLR. Canonistii care s-au aruncat la 5D II au descoperit repede ca multimea de pixeli (si marimea fisierelor aferente) mai curind ii incurca decit sa le fie de vreun real folos.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori