Acum este Vin Apr 26, 2024 10:30 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum fotografiem copiii

Diverse despre Nikon

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Feb 09, 2010 12:59 pm

Hai că mi-aţi făcut poftă... Cu toată discuţia asta mi-aţi adus aminte că eu nu i-am mai făcut poze fiicei mele tare demult....
deci m-am enervat, am instalat uzina de fotografiat şi iată câteva din ele, pentru exemplificarea şi susţinerea postului meu de mai sus. Neprelucrate, doar redimensionate. D300 rullz :lol:


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde sorinsava » Mar Feb 09, 2010 1:13 pm

glumetu scrie:nimic stiintific, doar din propria experienta: la 70mm nu poti "ingheta" un copil vioi decat daca ai sub 1/200s.


Am uitat de topic :)

Nu e nici o legatura focala fotografului cu viteza copilasului.
Daca ala micu' alearga cu 1/200s doar nu crezi ca pozat cu 24mm ar fi inghetat la 1/72s si la 70mm ar fi inghetat la 1/210s ?!?!

Nici povestea sa nu iti tremure mina faci cu 1/focala nu e tocmai adevarata. Daca apuci corect de aparat+obiectiv poti sa scoti durate mult mai lungi decit atit, iar daca o faci prost iti trebuie si 1/2x.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde Merlin » Mar Feb 09, 2010 3:34 pm

Bun topicul asta, la fel ca si articolul de pe Nikonisti. Uite ce face pofta din om! Niste amintiri placute si frumoase. Sa va traiasca!
... avand in vedere cele discutate ... au iesit astea .. cum va par? La cadrele 5, 6, 7 nu m-am putut hotara care sa ramana. Ma puteti ajuta cu argumente? Va multumesc!
Fişiere ataşate
 1.jpg
 2.jpg
 3.jpg
 4.jpg
 5.jpg
 6.jpg
 7.jpg
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde CristiFaghi » Lun Mar 01, 2010 12:01 am

Nu stiu cum faceti....chiar nu se poate obtine cu un bridge ceva decent?
Am incercat in toate chipurile, in casa nu iese si basta! Daca mai e si lumina de bec (seara) - dezastru total.
Exista vreo tehnica speciala? Cum se seteaza cumsecade balansul de alb?
Nu am putut obtine sub nici un chip ceva mai bun ca cea de jos...
Fişiere ataşate
DSCN0167.jpg
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde FullMetalJacket » Lun Mar 01, 2010 11:48 am

Ce anume te nemultumeste mai exact la poza postata? Pentru ca din cate observ, nu balansul de alb e problema, ci iluminarea si claritatea. Foloseste focale mai scurte (maxim 100mm echivalent), foloseste blitzul (daca nu vrei sa ii bata in ochi acopera-l cu o hartie semitransparenta, gen calc) si viteze de shutter mai mari (macar 1/60s). Daca vrei sa fotografiezi in interior poti incerca sa iti creezi surse aditionale de lumina, in plus fata de cele existente deja. Intr-un studio foto de exemplu este mai importanta solutia de iluminare folosita decat camera cu care se face fotografia, si cam asta e directia pe care trebuie s-o urmezi.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde CristiFaghi » Lun Mar 01, 2010 7:29 pm

Scuze, dar....nu stiu ce inseamna focale.
Viteze de shutter mai mari nu pot folosi pentru ca asta inseamna ISO mai mare si de aici zgomot. La ISO 200, maxim 400 merge, dar asta inseamna viteze mici, lumina becului, chiar daca sunt 300W nu este suficienta.
Asta pe Manual cu WB pe auto sau pe P cu WB pe auto, fara blitz. Daca fac cu blitz, culorile ies complet aiurea...albastre...
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde FullMetalJacket » Mar Mar 02, 2010 1:33 am

Probabil pozele iti ies albastre cu blitz tocmai pentru ca nu folosesti WB pe auto; pe scurt, cred ca ai WB deplasat catre albastru, pentru a compensa rosul predominant.
Cat despre focale si alte nelamuriri, te rog sa studiezi manualul aparatului si http://www.foto-magazin.ro/dictionar.php .
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde KodiaK » Mar Mar 02, 2010 10:43 am

CristiFaghi, poza ta este miscata, de aceea nu esti multumit de ea. FullMetalJacket, nu s-a exprimat bine cand ti-a zis ca ai nevoi de timpi de expunere mai mari. Este exact invers, ai nevoie de timpi mai mici (maxim 1/60). La 1/13s (cat ai tu timpul de expunere pe poza ta) obturatorul a stat prea mult timp deschis si ti-a "prins" si vibratiile miini.

Daca vrei neparat sa faci poza fara blitz, at foloseste un trepied.
Daca faci poza cu blitz, pune WB pe auto, sau pe flash.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde CristiFaghi » Mar Mar 02, 2010 11:14 am

Timpul de expunere mare a fost dat de lumina insuficienta data de toate becurile aprinse.
ISO mai mare de 400 duce la un zgomot urias.
De regula folosesc WB si ISO pe auto, dar la lumina artificiala in casa este imposibil sa faci poze daca subiectii se misca, catusi de putin.
Poza este facuta cu P90.
Drept comparatie, am un Canon A509 IS, care a fost mult mai ieftin. Are toate optiunile lui P90, mai putin super zoom. Constat insa ca este sensibil superior la cam toate capitolele...sau nu stiu eu (inca) sa lucrez cu P90....
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde FullMetalJacket » Mar Mar 02, 2010 12:39 pm

KodiaK scrie:FullMetalJacket, nu s-a exprimat bine cand ti-a zis ca ai nevoi de timpi de expunere mai mari. Este exact invers, ai nevoie de timpi mai mici (maxim 1/60).

Din contra, am zis viteze de shutter mai mari, care e totuna cu timpi de expunere mai mici.
LE: e drept ca am zis "macar 1/60s", din cauza perceptiei timpului de expunere ca o viteza; am documentatii si documentare numai in engleza. :(
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron