Acum este Mar Apr 16, 2024 12:56 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum fotografiem copiii

Diverse despre Nikon

Cum fotografiem copiii

Mesajde admin » Lun Feb 01, 2010 11:01 am

Pentru ca inerent au ramas multe lucruri nespuse in articolul de pe site, http://www.nikonisti.ro/articol.php?id_articol=261, va invit sa impartasiti celorlalti din cunosintele si experientele voastre legate de fotografierea copiilor.

Puteti sa atasati si fotografii pentru a le discuta cu ceilalti nikonisti.
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde glumetu » Lun Feb 01, 2010 11:26 am

interesant subiect (mai ales pentru mine).

As adauga ca si sfaturi:
- aparatul la nivelul ochilor copilului. O perspectiva gen "plonjon" nu face bine subiectului, chiar daca va salveaza spinarea (oricum v-ati luat gandul de la binele spatelui vostru din momentul in care ati hotarat ca vreti copii :) ). Pregatiti-va deci sa va murdariti si sa va tarati daca vreti imagini speciale :)
- timpi de expunere mai mici de 1/(3x), unde x este focala la care trageti
- intrati in jocul copilului sau, mai bine, atrageti copilul in jocul cu camera daca vreti un subiect cooperant si foarte creativ :)
- alegeti cu grija fundalul ca sa nu va treziti de ex. ca o expresie adorabila este subminata de copacul/stalpul care ii creste din cap
- in situatii "contre-jour" tineti masurare spot sau CW pe chipul copilului, eu unul nu ma complic cu flash-ul ca se strica distractia prea repede, ba chiar copiii mici invata sa clipeasca fix inainte sa declansezi ca sa evite flashul :lol:
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde sorinsava » Lun Feb 01, 2010 2:36 pm

De ce zici < 1/3x ?
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde glumetu » Lun Feb 01, 2010 8:02 pm

nimic stiintific, doar din propria experienta: la 70mm nu poti "ingheta" un copil vioi decat daca ai sub 1/200s.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde Cosmin Gheorghita » Mar Feb 02, 2010 9:05 am

În fotografierea copiilor, în special a celor mici, trebuie neapărat să intri în jocul lor. Să te maimuţăreşti cu ei, să le vorbeşti tot timpul, eventual prinde bine o altă persoană care te ajută făcând tot felul de măscări în spatele tău, încercând să-i atragă atenţia şi să-l facă să râdă.
Se pot obţine imagini foarte interesante cu un copilaş mic care e pe burtică şi să-i pui o jucărie preferată undeva aproape de el, la care să tindă să ajungă de-a buşilea.
Alta chestie, nu am o explicaţie neapărat ştiinţifică sau teoretică, dar am observat din experienţa proprie faptul că ei sunt oarecum mai predispuşi decât adulţii la apariţia fenomenului de ochi roşii (nu e cazul în studio sau la lumina naturală sau continuă).
Şi da, cum zicea cineva mai sus, trebuie să te târăşti la nivelul lor. În genunchi, pe burtă, cum consideraţi. Nu vrem să-i deformăm în fotografii. Este exact acelaşi caz în care unii fotografi fotografiază femei frumoase, care vor să-şi arate picioarele lungi şi frumoase în mini, iar datorită deformării perspectivei prin fotografierea oarecum de sus, le ies picioare de raţă, scurte şi groase :lol:
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde sorin_manta » Mar Feb 02, 2010 10:38 pm

Salut.acest topic este intradevar foarte interesant.As avea cateva imagini de adaugat pentru a fi comentate.
DSC_5730.JPG
DSC_5747.JPG
DSC_5748.JPG
DSC_5750.JPG
DSC_5751.JPG
DSC_5755.JPG
sorin_manta
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 08, 2009 5:33 pm

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde FullMetalJacket » Mie Feb 03, 2010 1:27 am

Dupa parerea mea, lumina laterala in general creeaza un efect dramatic, matur. Incearca sa creezi un ambient luminos cat mai cald, cu lumina multa si difuza, care indulceste trasaturile.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde sorin_manta » Joi Feb 04, 2010 4:06 pm

Salut.in legatura cu lumina,am folosit clarobscurul,acesta fiind insusi un efect dramatic.cred ca trebuie sa aducem si ceva mai special si mai putin comercial in poze pentru a nu cadea in alte categorii ale artei fotografice sau in general,pe care nu as vrea sa le amintesc.industrializarea culturala in general denatureaza conceptul de arta.intr-o fotografie,dupa parerea mea,trebuie sa scoatem in evidenta anumite trasaturi,nu numai sa fim experti in tehnica.
sorin_manta
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 08, 2009 5:33 pm

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Feb 04, 2010 9:00 pm

Mie-mi place lumina, îmi plac imaginile colegului (mai ales a 5-a). Ce mă deranjează este blurul prea puternic. Soft-focusul. Ai folosit un filtru, ceva, sau le-ai blurat din post procesare? Sau chiar le-ai fotografiat out-of-focus? Aş fi vrut să-i văd mărgeluţele alea de ochişori mai bine :)
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: Cum fotografiem copiii

Mesajde sorin_manta » Joi Feb 04, 2010 11:01 pm

fotografiile nu au fost editate,nici filtru nu am folosit,doar le-am micsorat,lumina in camera era putin cam slaba,aceasta creand si efectul mai "dramatic" al pozelor.am folosit un teleobiectiv tamron70-300mm.multumesc pentru comment.
sorin_manta
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 08, 2009 5:33 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori