Acum este Joi Mai 30, 2024 6:14 am

Articole Nikonisti.ro

Incepatorul, incepatorilor :)

Diverse despre Nikon

Incepatorul, incepatorilor :)

Mesajde iulian anghel » Mie Feb 10, 2010 10:26 pm

Salutare tuturor si bine v-am gasit!

Iulian este numele meu si dupa cum spune si titlul topicului, nu stiu daca ma pot numii nici macar incepator.:) Mi-am facut cont pe nikonisti.ro pentru ca din intamplare am pus mana pe un aparat Dslr un nikon D60 si ca sa zic asa, am deschis ochii.

Apoi am inceput sa citesc pe net, una alta... si ma intereseaza arta aceasta numita fotografie. Va spun sincer ca nu stiu de unde sa incep.

Nu stiu ce aparat Dslr e potrivit pentru mine, dar stiu ca prind foarte repede si sunt destul de tehnic. Pot spune ca ma familiarizez destul de repede cu termenii si cu semnificatia lor.

Bugetul nu este (dar se aloca prin munca :D) in viitor pt un aparat. Momentan folosesc un Nikon coolpix (care s-a si defectat din pacate) si un Sony CyberShot 7.2 megapixeli, deci compacte pentru a capta momente.
Nu stiu cum sa aleg obiectivele, dar m-am jucat un pic cu D60 ul si m-a fascinat.

Rugamintea mea este, daca se poate in afara recomandarii unui curs foto (pe care am de gand sa il fac cand am un aparat personal, niste obiective si ceva cunostiinte totusi. am inteles ca este unul f bun la sala Dalles...) daca ma puteti initia cu ceva informatii in lb romana de preferat (ma descurc si in engleza dar mai greu).
Va multumesc anticipat, al vostru boboc pe nikonisti.ro...:))

PS: mi-as dorii sa pot face imagini foarte clare si corecte. Conforme cu tehnicile de foto-compozitie.
iulian anghel
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Feb 10, 2010 9:41 pm
Localitate: bucuresti

Re: Incepatorul, incepatorilor :)

Mesajde FullMetalJacket » Joi Feb 11, 2010 10:17 am

Salutare si bine ai venit!
In primul rand, daca esti hotarat sa intri in domeniul fotografiei creative, iti recomand sa incepi cu manualul D60-ului, din scoarta in scoarta. Absolut orice termeni care poate iti sunt necunoscuti (expunere, sensibilitate ISO, f-stop, viteza shutterului, deschidere de diafragma etc.) ii gasesti imediat amplu explicati printr-o simpla cautare pe google. Odata deprinse aceste elemente teoretice de baza, vei incepe sa faci distinctia intre modelele de aparate si obiective, apoi vei incepe sa explorezi aparatul si obiectivul tau si capacitatile lor.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Incepatorul, incepatorilor :)

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Feb 11, 2010 10:39 am

Salut Iulian.

Bine ai venit printre noi.
Legat de postul tau si de calea pe care vrei sa o urmezi sunt doua directii distincte dar care merg bine impreuna.
Tehnica si arta fotografica.
Legat de tehnica nu sunt foarte multe de spus: citesti manualul camerei, te documentezi pe internet (iti recomand http://www.bythom.com), lucrezi cu camera, etc.

Legat de arta fotografica subiectul este mult mai amplu si presupune cultura vizuala incepand chiar de la picturile rupestre de acum cateva zeci de mii de ani, curentul gotic, trecand prin renastere, impresionism, cubism, suprarealism, inceputurile fotografiei (Ansel Adams, Joseph Koudelka, Cartier Bresson, etc).
E mult de lucru in acest sens si aici este, practic, greul unde marea majoritate renunta.
De aruncat un ochi si pe imaginile de pe http://www.magnumphotos.com, merita.
Daca te interseaza subiectul iti pot recomanda un curs care te poate organiza si care face in acest moment diferenta in ceea ce priveste diversii care promoveaza cursuri. Sunt prea multi habarnisti aroganti in piata gata sa profite de timpul si banii tai.
Poti sa vezi si acest site http://www.fotopoetica.ro si sa incerci sa iti faci o parere despre rezultatele acestei scoli de fotografie.
Oricum, inainte sa iei decizia finala referitoare la curs incearca sa obtii informatii referitoare la rezultatele pe care le are scoala, cursul respectiv. Expozitii, nume in curs de consacrare ale studentilor absolventi.
Vei vedea ca astfel se restrang foarte mult optiunile si ca alegerea devine mult mai usoara.

Iti doresc succes,

Bogdan.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorul, incepatorilor :)

Mesajde Dan Pop » Joi Feb 11, 2010 6:31 pm

bogdan_dumitru scrie:(Ansel Adams, Joseph Koudelka, Cartier Bresson, etc).

Din insiruirea asta nu se poate intelege decit ca a existat un fotograf al carui prenume a fost Cartier, membru al familiei Bresson. Poate ca chiar a existat (sau inca mai exista) un fotograf cu acest nume, dar eu n-am auzit de el. Am auzit, in schimb, de un anume Henri Cartier-Bresson, considerat de multi a fi parintele fotojurnalismului modern.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorul, incepatorilor :)

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Feb 11, 2010 10:39 pm

Dan Pop scrie:
bogdan_dumitru scrie:(Ansel Adams, Joseph Koudelka, Cartier Bresson, etc).

Din insiruirea asta nu se poate intelege decit ca a existat un fotograf al carui prenume a fost Cartier, membru al familiei Bresson. Poate ca chiar a existat (sau inca mai exista) un fotograf cu acest nume, dar eu n-am auzit de el. Am auzit, in schimb, de un anume Henri Cartier-Bresson, considerat de multi a fi parintele fotojurnalismului modern.



Foarte bune sfaturi pentru incepatorul nostru, nu?
Sigur o sa ii foloseasca :-).

Acuma, ma scuzati pentru ca nu am rostit numele intreg al Maestrului, dar am considerat suficient Cartier Bresson.
Google contine referinta numelui acestuia si noi astia mai putin tehnici asa ii rostim numele cand vorbim despre Maestru: Cartier Bresson.
Sau chiar mai simplu: Bresson...si atat.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorul, incepatorilor :)

Mesajde Dan Pop » Vin Feb 12, 2010 12:36 pm

bogdan_dumitru scrie:Acuma, ma scuzati pentru ca nu am rostit numele intreg al Maestrului, dar am considerat suficient Cartier Bresson.

Fara cratima, este pur si simplu incorect. Nu faci in felul asta nici un serviciu, nimanui.
bogdan_dumitru scrie:Sau chiar mai simplu: Bresson...si atat.

Daca numele tau de familie ar fi Dumitru-Ionescu, nu cred ca ai fi foarte incintat sa ti se spuna Ionescu si sa-ti vezi numele pe liste ordonate alfabetic la litera I.

Cunosc un fotograf profesionist, pe nume Alex Dinu-Serban, participant la mai toate excursiile organizate de orasul.ro. Omul e cit se poate de nemultumit cind isi vede numele pe liste la litera S, pentru ca cineva a omis cratima.

Oamenii tin, in general, la numele lor, si e o dovada de nesimtire crasa sa le mutilezi numele in mod deliberat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorul, incepatorilor :)

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Feb 13, 2010 8:50 am

Trebuie sa recunosc ca sunteti un perfectionist in...semantica si lingvistica.
Daca acea cratima era atat de importanta, ei bine, imi prezint pe loc scuzele ca am omis-o.
Daca aveti o recomandare pentru incepatorul din discutia proaspat deschisa poate ar fi bine sa o formulati cat mai on-topic, nu de altceva, dar utilizatorul ar putea sa creada ca a nimerit pe un forum al Academiei Romane unde un "nesimtit" ca mine insista aiurea cu sfaturi fotografice.
:lol:
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorul, incepatorilor :)

Mesajde Sajuuk » Sâm Feb 13, 2010 1:34 pm

Off-topic: iar incepem cu dezbateri inutile dle. dumitru ? Pentru cunostinta dvs. generala, daca cineva scrie CARTIER si da search pe google, prima pagina aparuta este cea a renumitului bijutier francez Cartier. Apoi urmeaza o editura... etc. Deci acea cratima este importanta... Si eu tin ca numele meu sa fie scris corect pe liste sau stiu eu pe unde.

On topic: Dle. Anghel, de vreme ce inca nu aveti un DSLR v-as recomanda un D80 sh sau un D90. Motivul este simplu: D60 este un aparat entry-level care este sau va deveni in scurt timp EOL [end of life]. De asemenea, un aparat entry level il veti depasi in scurt timp daca va tineti de capul lui.
Lasand aceste aspecte de-o parte, D80/D90 au o multitudine de functii care la inceput nu le veti folosi dar mai tarziu veti descoperi ca sunt foarte folositoare. Mentionez aici numai posibilitatea comandarii unui blit extern cu ajutorul commander-ului inclus in D90.
Motorul de focalizare automata inclus in aceste aparate va permite utilizarea unor obiective foarte bune, chiar daca de generatie mai veche.
Legat de alegerea obiectivelor sunt foarte multe topicuri legate de specificatiile tehnice ale obiectivelor si mai ales a terminologiei folosite. Este si un articol pe http://www.nikonisti.ro ce precede acel topic.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorul, incepatorilor :)

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Feb 13, 2010 1:44 pm

Si as mai face o adaugare.
Recomand site-ul http://www.badorgood.com pentru feedback-ul portofoliului.
Este vorba despre o comunitate stransa, deosebit de activa ce are cunostinte serioase in domeniul fotografiei.
Poti obtine recomandari avizate si nu neaparat favorabile, dar care te vor ajuta pe drumul ce doresti sa mergi.
Inca o data, succes!
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorul, incepatorilor :)

Mesajde AlexCarbune » Sâm Feb 13, 2010 7:06 pm

nu stiu cat de folositoare e cratima aceea dl-ului iulian anghel (daca aprofundeaza subiectul si mai pune un tag simplu si deductibil la cautare gaseste si fara cratima ) dar este foarte adevarat ca si pe mine m-ar deranja sa mi se stalceasca numele.
la fel de adevarat este ca pe d60 putem folosi niste obiective mai vechi ( dar foarte ok optic ) care pe d90 nu ar putea fi montate fara a strica baioneta (daca tot am inceput sa-l bagam in ceata pe dl iulian sa o facem pana la capat !)

stiu ca sunt pe dinafara dar cred ca ranchiuna (daca gresesc imi cer scruze anticipat ) care a aparut intre niste useri de pe acest forum nu-si are rostul ( incepem vanatoarea de vrajitoare / greseli neesentiale .)

de ce nu l-a intrebat nimeni pe dl iulian ce tip de fotografie ar dori sa abordeze ? pentru pozele de vacanta ce are acum ar fi indeajuns. pentru peisaje un d60 este ok chiar daca i se apropie momentul retragerii de pe piata( teoretic nici d90 nu mai are viata lunga... )

daca vreti sa ajutati faceti-o din suflet si nu pentru a minimaliza ajutorul / parerea celuilalt. parerea mea de baiat simplu de la tara... :)
aici e locul unde sa te lauzi cu ce ai! trec contravaloarea in euro sau dolari? :)

https://www.facebook.com/alexcarbunepage
Avatar utilizator
AlexCarbune
 
Mesaje: 321
Membru din: Sâm Mar 21, 2009 12:25 pm
Localitate: Constanta

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori