Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:07 am

Articole Nikonisti.ro

cursuri iasi

Diverse despre Nikon

cursuri iasi

Mesajde morduk » Mie Feb 17, 2010 12:02 pm

Buna ziua. Sunt o incepatoare in materie de fotografie si stiu ca in Iasi nu prea se tin cursuri. Intrebarea mea este daca ne putem aduna mai multi oameni vreo 15-20 sa organizam un curs cu cineva de la Bucuresti.Ar fi o idee buna sa avem mai multe oferte de cursuri, nu credeti?
morduk
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 10, 2010 2:22 pm

Re: cursuri iasi

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Feb 17, 2010 4:50 pm

Stiu ca Dan Mititelu tine un curs foarte interesant chiar in Iasi.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: cursuri iasi

Mesajde RPP » Mie Feb 17, 2010 6:38 pm

In Iasi recomand fara nici o retinere

http://foto-grame.blogspot.com/

Ultima oara era 100 de ron din motive pe care o sa le explice Mititelu la momentul potrivit. Fara discutii merita, vezi cand incepe o noua serie.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: cursuri iasi

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Feb 17, 2010 7:16 pm

La sfarsitul lui Noiembrie 2009 am deschis un topic referitor la activitatea fotografica a lui Dan Mititelu.
Postez aici link-ul care contine si cateva fotografii din portofoliul acestui om deosebit.

viewtopic.php?f=70&t=4689&p=17369&hilit=dan+mititelu#p17369
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: cursuri iasi

Mesajde morduk » Mie Feb 17, 2010 10:40 pm

Stiam de acest curs si mai mult ca sigur am sa-l urmez. Dar am vazut si alte cursuri interesante la Bucuresti care s-ar putea organiza la Iasi. Important e sa ne adunam. E vorba de Adrian Nasturica. Ar fi interesant sa avem asa ceva si la noi.
morduk
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 10, 2010 2:22 pm

Re: cursuri iasi

Mesajde RPP » Joi Feb 18, 2010 4:40 pm

Merita de precizat ca respectivul parcurs in ale fotografiei nu e ceva la un nivel avansat, e mai mult decat recomandat incepatorilor. Si chiar daca multe lucruri le stiam principial oricum au fost mult mai multe la care am aflat "de ce" si la fel de multe despre habar nu aveam nimic.

Pe de alta parte sa nu te astepti sa fie ceva gen seminar sau in care sa vina Dan sa-ti spuna "uite asta e Nikon D60, atat recomand contrast, asa sa setezi iso si cam tot atat sharpnes si ca sa faci poze cu femei goale neaparat sa folosesti CS4 cu urmatoarele setari....".

CATEGORIC NU ... la cursul lui vei invata principiile de baza ale fotografiei si mai presus de orice vei avea ocazia sa inveti de la cineva care face fotografie de f. multi ani, peste 30 din cate stiu eu. Eu prefer oricand sa petrec cateva ore pe sapt in compania unor fotgrafi profesionisti si pasionati decat orice super curs de specialitate.
Ultima oară modificat de RPP pe Vin Feb 19, 2010 5:08 pm, modificat 1 dată în total.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: cursuri iasi

Mesajde bogdan_dumitru » Joi Feb 18, 2010 9:33 pm

morduk scrie:Stiam de acest curs si mai mult ca sigur am sa-l urmez. Dar am vazut si alte cursuri interesante la Bucuresti care s-ar putea organiza la Iasi. Important e sa ne adunam. E vorba de Adrian Nasturica. Ar fi interesant sa avem asa ceva si la noi.


Daca vrei sa inveti fotografie glamour si sa fotografiezi fete lascive si semidezbracate cursul lui Adrian Nasturica se potriveste perfect.
Daca vrei sa inveti tehnica si nu arta fotografica, de asemenea este o buna optiune.
Daca vrei sa lucrezi intr-un studio si sa butonezi "Nikon D700, D3 si D300, obiective Nikon 24-70 f/2.8, 70-200 f/2.8, 14-24 f/2.8, 105 macro f/2.8" din dotarea tinatorului de curs (ceea ce eu personal nu prea cred ca vei avea sansa) si aparatura cu care se lauda pe site-ul care promoveaza cursul, mi se pare iarasi o excelenta optiune.

Daca vrei sa inveti fotografie, sa simti fotografic, sa intelegi de ce unele lucrari sunt bune si altele penibile, sa faci diferenta dintre arta si comercial, daca crezi ca sufletul tau este suficient de sensibil, atunci iti recomand sa te indrepti in alta directie.

La Bucuresti mai exista si aceasta scoala de fotografie www.fotopoetica.ro ale carei cursuri au inceput si se vor finaliza in toamna cand va reincepe urmatoarea promotie.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: cursuri iasi

Mesajde morduk » Mie Feb 24, 2010 9:19 am

multumesc foarte mult de raspunsuri. oricum eram decisa sa merg la cursul din iasi, dar in acelasi timp erau o gramada de lucruri pe care nu le stiam despre cele de la bucuresti.din cate imi spuneti, cred ca e mai apropiat cursul domnului mititelu de ceea ce-mi doresc eu..asa ca ma voi indrepta doar catre cursul dumnealui deocamdata.va multumesc din nou pentru opinii si pentru sfaturi.
morduk
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 10, 2010 2:22 pm

Re: cursuri iasi

Mesajde hyp » Mar Mar 09, 2010 12:15 pm

se pare ca prea tarziu am aflat de acest curs...astept o noua serie si ma voi inscrie si eu :ugeek:
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: cursuri iasi

Mesajde Robert77 » Lun Mar 15, 2010 1:40 pm

Sal "morduk".

Imi poti da un add pe messenger la id-ul:robert_Lcro si mai discutam despre fotografie. Sunt si eu din Iasi fac iesiri destul de des in materie de foto.

Am mai fost si pe la clubul fotografilor, dar parerea mea ca stilul fotografic ti-l definesti tot singur in timp si cu practica. Aprecieri sau critici ai sa primesti si din stg si din dr. Dupa un anumit timp de fotografiat de la lucruri banale iti vei descoperi orientarea. Parerea mea...

Toti incepem de jos de la multitudinea de clickuri pana la raritatea acestora in cautarea unui cadru cat mai bun. Tot in timp ai sa inveti si regulile compozitiei si tehnici de folosire a flash-ului sau a altor accesorii adiacente "lighting-ului"
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron