Acum este Joi Apr 25, 2024 7:49 am

Articole Nikonisti.ro

Probleme procesare raw

Diverse despre Nikon

Probleme procesare raw

Mesajde valyy_dvd » Mar Mar 02, 2010 11:17 am

Salut
Amsi eu o problema . In momentul in care deschid o fotografie in formar raw ,pentru cateva secunde are culorie ok,asa cum le-am setat eu pe aparat, dupa care se transforma in cuori cu tente rosiatice. E din cauza programului pe care il folosesc ,adica Adobe photoshop Lighteroom,PS sau DxO,la toate se intampla acelas lucru. Se poate seta cumva din program sa nu mi le mai proceseze? si sa imi dea culorile pe care le-am setat eu deja in momentul fotografieri. Ca asa nu mai vad rostul sa imi setez culorile cu un gri card sau altceva daca programele de editare mi le da bruute.Sau in momentul in care ele apar rosiatice,defapt sunt ok si monitorul meu nu este calibrat si mi da acele tente rosiatice?
Multumesc anticipat
Nikon d300s, Nikon d200 Nikon 80-200 f2.8 ,Nikon 50mm f1.8D ,Tokina 11-16 f2.8 ATX , Nikon SB600 ,Metz 58 AF-1 , trepied Giottos MTL9251B/cap Giottos MH-5001+accesorii.
valyy_dvd
 
Mesaje: 233
Membru din: Joi Oct 22, 2009 2:53 pm

Re: Probleme procesare raw

Mesajde sorinsava » Mar Mar 02, 2010 11:41 am

Probabil in windows ai ales default un profil de culoare aiurea si programele se uita acolo si convertesc. Vezi la Settings - Advanced - Color Management ce profil apare.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Probleme procesare raw

Mesajde valyy_dvd » Mar Mar 02, 2010 4:26 pm

Am intrat la profilele de culoare si am gasit doar sRGB si kodak_dc si am dat sRGB,cum pot inporta si RGB? sau nu e de acolo buba pe care o am eu cu procesarea ? dar intrebarea este urmatoarea ,de ce pentru o secunda imi arata culorie ok iar pe imagine scrie procesing ,e dupa ce proceseaza e acea culoare rosiatica
Nikon d300s, Nikon d200 Nikon 80-200 f2.8 ,Nikon 50mm f1.8D ,Tokina 11-16 f2.8 ATX , Nikon SB600 ,Metz 58 AF-1 , trepied Giottos MTL9251B/cap Giottos MH-5001+accesorii.
valyy_dvd
 
Mesaje: 233
Membru din: Joi Oct 22, 2009 2:53 pm

Re: Probleme procesare raw

Mesajde sorinsava » Mar Mar 02, 2010 4:49 pm

Probabil o fractiune de secunda pina ajusteaza softul culorile in profilul selectat in windows.
Intii verifica daca nu gasesti pe cd-ul monitorului sau pe net un profil de culoare de la producator si foloseste-l pe ala. Daca nu gasesti un profil dedicat, sRGB e ok. Alte idei nu am.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Probleme procesare raw

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 02, 2010 9:15 pm

valyy_dvd scrie:dar intrebarea este urmatoarea ,de ce pentru o secunda imi arata culorie ok iar pe imagine scrie procesing ,e dupa ce proceseaza e acea culoare rosiatica

Simplu: pina cind editorul apuca sa proceseze informatia din raw afisaza jpeg-ul integrat in raw, care a fost generat de aparat conform setarilor pentru jpeg-engine-ul lui. Cind informatia din raw a fost procesata, imaginea obtinuta, fara alte modificari sau modificata conform setarilor default ale editorului ia locul jpeg-ului generat de aparat.

CNX se comporta diferit, deoarece stie sa acceseze si informatia referitoare la setarile jpeg-engine-ului aparatului, deci poate aplica aceleasi setari si pe imaginea reconstituita din raw, astfel incit imaginea supusa editarii arata la fel ca jpeg-ul scos de aparat.

Uneori jpeg-ul scos de aparat arata foarte bine si e necesara multa munca in Lr sau alt editor third party pentru a obtine ceva similar din raw, motiv pentru care recomand salvarea imaginilor in format NEF + JPEG. Jpeg-urile care arata suficient de bine se pastreaza ca atare si se trec prin editor doar imaginile care chiar au nevoie de corectii.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme procesare raw

Mesajde valyy_dvd » Mie Mar 03, 2010 10:55 am

deci asa trebuie sa arate fisierul raw? mai urat ca jpg-ul? Dupa care trebuie procesat?
Initial am crezut ca raw-ul este partea originala a imagini si culorile trebuie sa fie asa cum sunt in realitate ,iar daca vrei sa le accentuiezi tu sau sa le modifici ,o poti face.Se pare ca m-am inselat,dar mai este inca ceva ,ca rezolutie raw-ul este mai sharp,cum pot face sa nu deteriorez acest sharp?
Nikon d300s, Nikon d200 Nikon 80-200 f2.8 ,Nikon 50mm f1.8D ,Tokina 11-16 f2.8 ATX , Nikon SB600 ,Metz 58 AF-1 , trepied Giottos MTL9251B/cap Giottos MH-5001+accesorii.
valyy_dvd
 
Mesaje: 233
Membru din: Joi Oct 22, 2009 2:53 pm

Re: Probleme procesare raw

Mesajde Dan Pop » Mie Mar 03, 2010 3:14 pm

valyy_dvd scrie:deci asa trebuie sa arate fisierul raw? mai urat ca jpg-ul? Dupa care trebuie procesat?

Da. Pentru ca nu a fost deja procesat, ai acces la toata informatia inregistrata de senzor si esti liber sa faci ce vrei cu ea.
valyy_dvd scrie:Initial am crezut ca raw-ul este partea originala a imagini si culorile trebuie sa fie asa cum sunt in realitate ,iar daca vrei sa le accentuiezi tu sau sa le modifici ,o poti face.

Lucrurile sint mult mai complicate. Ochiul vede realitatea cromatica intr-un fel, senzorul altfel. Aici intervine balansul de alb, pentru a compensa diferentele de perceptie.
valyy_dvd scrie:Se pare ca m-am inselat,dar mai este inca ceva ,ca rezolutie raw-ul este mai sharp,cum pot face sa nu deteriorez acest sharp?

Nici poveste: imaginea rezultata din demozaicarea senzorului este mai soft decit ce scoate jpeg-engine-ul aparatului. Nu se fotografiaza raw pentru a obtine o imagine mai clara ci pentru a avea o latitudine mai mare la post-procesare. Daca nu esti fan al post-procesarii, fotografiaza jpeg si cu asta basta. Oricum, si pe jpeg-uri se pot face multe corectii cu editoarele de imagini.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme procesare raw

Mesajde valyy_dvd » Vin Mar 05, 2010 11:35 am

Sunt fan un fan inrait al post procesari,de acea incerc sa imi dau seama cum uni reusesc sa scoata fotografii exceptionale prin procesare iar eu pe ale mele le vad mereu inferioare. Nu reusesc sa redau claritatea pe care o vad la alti,oare o fi din cauza aparatului? sau din cauza necunoasteri post procesari corecte.
Aseara am incercat sa fac poze raw dar am modificat profilul de culoare din RGB1998 in sRGB,asa par culorile mai reale dar mai saturate,cineva mi-a zis ca ADOBE RGB 1998 face culorile mai reale,deacea am fotografiat doar cu acest profil. Am sa incerc sa vad ce poate face si sRGB-ul.
La windows al setat adobe RGB 1998 ,ca profil de culoare implicit.
Stie cineva vreun tutorial photoshop cs3 unde pot invata sa lucres si sa setez culorile bine?
Multumesc mult lui Dan Pop care incearca sa ma ajute.
Respect , o zi buna tuturor.
Nikon d300s, Nikon d200 Nikon 80-200 f2.8 ,Nikon 50mm f1.8D ,Tokina 11-16 f2.8 ATX , Nikon SB600 ,Metz 58 AF-1 , trepied Giottos MTL9251B/cap Giottos MH-5001+accesorii.
valyy_dvd
 
Mesaje: 233
Membru din: Joi Oct 22, 2009 2:53 pm

Re: Probleme procesare raw

Mesajde Dan Pop » Vin Mar 05, 2010 12:20 pm

Singura solutie pentru Windows este sa nu folosesti un profil de culoare prefabricat ci sa-ti calibrezi monitorul cu un colorimetru (link magazin online este, probabil, cel mai accesibil din cele disponibile la ora actuala). Softul colorimetrului va creea un profil de culoare adecvat si il va activa automat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme procesare raw

Mesajde valyy_dvd » Sâm Mar 06, 2010 12:34 pm

Cum pot face un test ,sa vad daca isi merita bani acest colorimestu? Are cineva si imi poate da exemple de fotografii lucrate pe un monitor calibrat cu un colorimetru? Sau cineva care are colorimetru sa imi lucreze o poza de a mea si sa mi-o trimita inapoisa vad cat de deviate sunt culorile de la monitorul meu.
Nikon d300s, Nikon d200 Nikon 80-200 f2.8 ,Nikon 50mm f1.8D ,Tokina 11-16 f2.8 ATX , Nikon SB600 ,Metz 58 AF-1 , trepied Giottos MTL9251B/cap Giottos MH-5001+accesorii.
valyy_dvd
 
Mesaje: 233
Membru din: Joi Oct 22, 2009 2:53 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori