Acum este Vin Mar 29, 2024 11:21 am

Articole Nikonisti.ro

Nelamurire setare aparat

Diverse despre Nikon

Re: Nelamurire setare aparat

Mesajde hyp » Dum Apr 11, 2010 2:46 pm

FullMetalJacket scrie:Salut.
Modul "fara blitz" este un mod automat (care calculeaza singur parametrii unei expuneri optime, fortandu-se sa nu se ajute de blitz), de aceea pozele ies mai bine. Nu te crampona de modul Manual, decat daca te simti limitat de celelalte moduri (P, S, A). Eu de exemplu comut pe Manual doar in unele situatii in care folosesc blitz extern si un tele, si doresc neaparat o anume diafragma si un timp de expunere mai scurt decat cel default, compensand in acelasi timp din blitz sau expunere daca este nevoie. In rest, in 90% din cazuri celelalte moduri sunt de preferat.

si eu eram unul care vroia sa treaca de la chestiile automate pe full manual..am inceput sa ma obisnuiesc chiar :)
cu niste exemple mai clare...cand sunt de preferat celelalte moduri P-S-A?
spun asta ptr ca poate eu as folosi modul P intr-o situatie in care A ar scoate in evidenta cel mai bine ce as dori sa redau
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nelamurire setare aparat

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 11, 2010 3:22 pm

PMihai scrie:De exemplu eu de obicei folosesc modul "M" Manual la aparat.

Eu nu-l folosesc decit atunci cind utilizez flash-uri in mod manual si aparatul este in imposibilitate de a determina expunerea. Altfel, e mult mai simplu sa aplic o corectie de expunere, daca nici unul din modurile de evaluare a expunerii nu ma satisface.
PMihai scrie:Mai pe scurt .. voi cum fotografiati ziua,seara fara blitz? ce setari?

Ziua, cita vreme e lumina suficienta, folosesc P, A sau S, functie de necesitati. Daca nu am constringeri de diafragma sau timp de expunere, folosesc modul P. Evaluare matriciala, daca nu am motive sa prefer alt mod (daca e prea mult cer in cadru, exista riscul ca partea cu adevarat interesanta sa fie subexpusa).

Seara, pe intuneric, expunerea in mod P, in general evaluare matriciala. Daca nu am trepied la indemina, stabilizarea optica de pe obiectiv activata (atunci cind e disponibila) si auto ISO activat pina la sensibilitatea maxima suportata bine de senzor. Daca aparatul nu "ghiceste" ca e o scena nocturna si expune prea mult, introduc o corectie de expunere, de obicei -1EV da rezultatul dorit. Dar am intilnit si situatii in care imaginea era excesiv de intunecata si am avut nevoie de corectie pozitiva. De preferat ca fotografia sa fie facuta inainte ca cerul sa fie complet intunecat.

E bine sa folosesti formatul raw, ca sa mai poti corecta expunerea si la post-procesare, fara a risca sa umpli imaginea de zgomot.
PMihai scrie:Apropo folosesc un nikon d3000 cu obiectiv 18 - 55 mm.

In cazul de fata, nu prea conteaza, problematica e aceeasi, indiferent de aparat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamurire setare aparat

Mesajde nehamusitu » Dum Apr 11, 2010 5:18 pm

@Dan Pop: White balance-ul cum il aveti setat? Eu mi-am cumparat grey-carduri, dar imi ia destul de mult timp sa le folosesc.. Acum setez direct temperatura de culoare..De obicei trag doar 1-2 foto de test(il setez initial doar cu o treapta mai rece/mai cald).
Eram curios cum procedeaza profesionisti... :)

O zi placuta,
Ionut
nehamusitu
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 02, 2010 3:31 am

Re: Nelamurire setare aparat

Mesajde VEGH MIHALY » Dum Apr 11, 2010 8:51 pm

PMihai scrie:Mai vin cu o intrebare.
Cum faceti voi atunci cand faceti o poza subiectul iese in evidenta si restu se vede in ceata.
Ce setari folositi?
Am incercat si eu dar nu am reusit .
Mi-a iesit dar numai daca fac de aproape.


camera :nikond60
shutter :1/320
aperture :f5.6
focal lenght :85mm
iso :200
Fişiere ataşate
 DSC_1879_resize_resize_resize.JPG
Avatar utilizator
VEGH MIHALY
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Apr 06, 2010 9:52 am
Localitate: Petrosani

Re: Nelamurire setare aparat

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 11, 2010 8:57 pm

nehamusitu scrie:@Dan Pop: White balance-ul cum il aveti setat? Eu mi-am cumparat grey-carduri, dar imi ia destul de mult timp sa le folosesc.. Acum setez direct temperatura de culoare..

Daca Auto da rezultate bune, ramin pe Auto. Daca alt mod da rezultate bune, folosesc acel mod. Altfel, folosesc expodisc-ul pentru un balans customizat situatiei concrete de iluminare, nu dureaza decit citeva secunde.

Din fericire, cu ultimul firmware, D700 da rezultate bune pe Auto in foarte multe situatii. Folosind oricare alt mod, trebuie sa-ti amintesti sa schimbi modul in functie de schimbarile intervenite in iluminare (e.g. te decizi sa folosesti flash-ul pentru o fotografie, sau treci de la lumina artificiala la lumina naturala).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nelamurire setare aparat

Mesajde nehamusitu » Dum Apr 11, 2010 9:40 pm

Dan Pop scrie:
nehamusitu scrie:@Dan Pop: White balance-ul cum il aveti setat? Eu mi-am cumparat grey-carduri, dar imi ia destul de mult timp sa le folosesc.. Acum setez direct temperatura de culoare..

Daca Auto da rezultate bune, ramin pe Auto. Daca alt mod da rezultate bune, folosesc acel mod. Altfel, folosesc expodisc-ul pentru un balans customizat situatiei concrete de iluminare, nu dureaza decit citeva secunde.

Din fericire, cu ultimul firmware, D700 da rezultate bune pe Auto in foarte multe situatii. Folosind oricare alt mod, trebuie sa-ti amintesti sa schimbi modul in functie de schimbarile intervenite in iluminare (e.g. te decizi sa folosesti flash-ul pentru o fotografie, sau treci de la lumina artificiala la lumina naturala).


D90-ul de cele mai multe ori alege un balans gresit. La lumina naturala este aproape corect... La fluorescent sau flash, ies prea reci! O sa achizitionez si eu in viitorul foarte apropiat un expodisc, si sper sa lanseze Nikon un firmware nou.

Multumesc pentru raspuns,
Ionut
nehamusitu
 
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 02, 2010 3:31 am

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori