Acum este Vin Apr 19, 2024 8:44 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon video features stunning motorcycle photography

Diverse despre Nikon

Nikon video features stunning motorcycle photography

Mesajde Dinu Lazar » Vin Apr 17, 2009 5:03 pm

you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon video features stunning motorcycle photography

Mesajde sorinsava » Vin Apr 17, 2009 7:41 pm

:shock: bun filmulet
motociclete cu d3x si 45 PC
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon video features stunning motorcycle photography

Mesajde Dan Pop » Sâm Apr 18, 2009 10:44 am

Frumoase fotografiile, nu zic, dar parca mi-ar fi placut sa vad si una facuta dintr-o perspectiva fireasca, sa am si eu o idee despre cum arata, exact, obiectul cu pricina.

Am senzatia ca, in ziua de azi, multi fotografi fug ca dracul de tamiie de fotografiile care lasa impresia ca ar putea fi facute si de un amator fara pretentii si cauta cu orice pret unghiuri si perspective cit mai sofisticate, chiar daca nu se mai intelege mare lucru din obiectul fotografiat, important e sa se vada maiestria artistului fotograf, restul nu mai conteaza...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon video features stunning motorcycle photography

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Apr 18, 2009 6:17 pm

Am senzatia ca, in ziua de azi, multi fotografi fug ca dracul de tamiie de fotografiile care lasa impresia ca ar putea fi facute si de un amator fara pretentii si cauta cu orice pret unghiuri si perspective cit mai sofisticate, chiar daca nu se mai intelege mare lucru din obiectul fotografiat, important e sa se vada maiestria artistului fotograf, restul nu mai conteaza...


Domnule Pop, aici e o mare problema, care in mod normal nu se vede. In realitate, in viata reala, fotograful nu prea are treaba cu unghiurile, cu perspectiva, cu ceea ce dincolo de cortina pare miraj si meserie.

Astfel de imagini trebuie sa respecte ori un corporate identity foarte strict, in care ti se spune si ce se vede si cum se vede in viitoarea imagine pe trei pagini scrise marunt, ori fotograful are pe cap, in viata reala, un designer, sau macheta exacta a prospectului finit, desenata cu creionul la milimetru, ori o echipa de timpiti ( clientul, care vrea ceva, art designerul, care vrea altceva, graficianul, care vrea altceva,) si fotograful trebuie si el sa incerce sa se descurce si sa mai prinda comenzi si pe viitor.

Filmele astea sunt frumoase, interesante, ne arata ceva din ce face un fotograf, dar au putina tangenta cu viata reala.
Oricum sunt placute si foarte utile si prin ceea ce nu arata.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon video features stunning motorcycle photography

Mesajde Dan Pop » Sâm Apr 18, 2009 6:59 pm

Dinu Lazar scrie:
Am senzatia ca, in ziua de azi, multi fotografi fug ca dracul de tamiie de fotografiile care lasa impresia ca ar putea fi facute si de un amator fara pretentii si cauta cu orice pret unghiuri si perspective cit mai sofisticate, chiar daca nu se mai intelege mare lucru din obiectul fotografiat, important e sa se vada maiestria artistului fotograf, restul nu mai conteaza...


Domnule Pop, aici e o mare problema, care in mod normal nu se vede. In realitate, in viata reala, fotograful nu prea are treaba cu unghiurile, cu perspectiva, cu ceea ce dincolo de cortina pare miraj si meserie.
...

Aveti, fara indoiala, dreptate, dar afirmatia mea era facuta intr-un context mai larg decit cel al fotografului aflat in serviciul unei firme care "stie" ce vrea.

Uitati-va, de exemplu, la fotografiile de pe orasul.ro, excursia la muzeul aviatiei, si veti vedea ca multi participanti nu au expus o singura fotografie cu un avion sau elicopter cu cap si coada, facuta dintr-un unghi din care sa poata fi recunoscut obiectul respectiv. Abunda, in schimb, imagini cu fragmente irelevante ale acestor masini zburatoare, luate din cele mai bizare unghiuri. Iar aici nu se poate pune problema vreunei constringeri de orice natura, domnul Birsan ne-a lasat sa fotografiem ce vrem si cum vrem si sa-i trimitem spre publicare niste imagini supuse doar unor constringeri de ordin tehnic (marime in pixeli si kB).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon video features stunning motorcycle photography

Mesajde Dinu Lazar » Sâm Apr 18, 2009 9:16 pm

Ah, inteleg. Sigur, aveti perfecta dreptate.
Ca sa-i scuz pe colegii de la orasul.ro, cred ca fiecare s-a gindit la stari, la redarea prin forta detaliului a unei realitati nu tocmai atragatoare... si era foaaaarte greu de facut o imagine buna in acel spatiu a unui avion intreg si normal...
Dar sigur, aveti dreptate mie in suta, fara indoiala.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon video features stunning motorcycle photography

Mesajde sorinsava » Dum Apr 19, 2009 11:11 am

Dan Pop scrie:Uitati-va, de exemplu, la fotografiile de pe orasul.ro, excursia la muzeul aviatiei, si veti vedea ca multi participanti nu au expus o singura fotografie cu un avion sau elicopter cu cap si coada, facuta dintr-un unghi din care sa poata fi recunoscut obiectul respectiv. Abunda, in schimb, imagini cu fragmente irelevante ale acestor masini zburatoare, luate din cele mai bizare unghiuri. Iar aici nu se poate pune problema vreunei constringeri de orice natura, domnul Birsan ne-a lasat sa fotografiem ce vrem si cum vrem si sa-i trimitem spre publicare niste imagini supuse doar unor constringeri de ordin tehnic (marime in pixeli si kB).



e o diferenta intre un reportaj in care subiectul sa aiba un context si teme libere. daca o publicatie facea un articol despre muzeul aviatiei si venea cineva cu fragmente de avion nu era de bine. in excursie fiecare face poze la orice din acea locatie. cit mai diverse cu atit mai bine. ce nu iti place tie poate sa placa altora. cum ar fi sa fie toate pozele la fel?

cit despre echipa de supraveghetori cind ai client e alta treaba. e exact ca la fizica, daca ceva se poate intimpla se va intimpla oricit de putin probabil e. citi oameni implicati atitea pareri diferite, mi s-a intimplat mie in domeniul prezentarilor legate de arhitectura.
citeodata nici macar unghiul nu poti sa-l alegi singur si ramine cum vor altii chiar daca e de-a dreptul urit. daca se schimba ceva pe drum trebuia modificat fara sa strici restul pt ca nu era timp de refacut. cu alte cuvinte ce trebuie sa stii ca sa faci treaba nu e neaparat proportional cu calitatea rezultatului insa cine se pricepe la subiect, sau a incercat singur, sigur are alta evaluare.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon video features stunning motorcycle photography

Mesajde Dan Pop » Dum Apr 19, 2009 11:45 am

sorinsava scrie:
Dan Pop scrie:Uitati-va, de exemplu, la fotografiile de pe orasul.ro, excursia la muzeul aviatiei, si veti vedea ca multi participanti nu au expus o singura fotografie cu un avion sau elicopter cu cap si coada, facuta dintr-un unghi din care sa poata fi recunoscut obiectul respectiv. Abunda, in schimb, imagini cu fragmente irelevante ale acestor masini zburatoare, luate din cele mai bizare unghiuri. Iar aici nu se poate pune problema vreunei constringeri de orice natura, domnul Birsan ne-a lasat sa fotografiem ce vrem si cum vrem si sa-i trimitem spre publicare niste imagini supuse doar unor constringeri de ordin tehnic (marime in pixeli si kB).

e o diferenta intre un reportaj in care subiectul sa aiba un context si teme libere. daca o publicatie facea un articol despre muzeul aviatiei si venea cineva cu fragmente de avion nu era de bine. in excursie fiecare face poze la orice din acea locatie. cit mai diverse cu atit mai bine. ce nu iti place tie poate sa placa altora. cum ar fi sa fie toate pozele la fel?

Ma tot uit sa vad unde am sugerat ca toate pozele ar trebui sa fie la fel si nu gasesc locul... Nici nu-mi amintesc sa fi protestat pe undeva impotriva diversitatii... Am fotografiat si eu tot felul de detalii care mi s-au parut, dintr-un motiv sau altul interesante, indiferent cit de irelevante erau in context. Ideea era ca mi s-a parut cam nefiresc ca, in selectiile multora din participantii la excursia de la muzeul aviatiei, sa nu existe un singur avion cu cap si coada fotografiat dintr-un unghi reprezentativ. O fi oare rusinos sa faci sau sa expui asemenea fotografii in ziua de azi :?:
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon video features stunning motorcycle photography

Mesajde George21 » Dum Mai 03, 2009 11:57 am

atat de periculos e d3x :lol: de iti trebuie echipament de protectie [genunchiere +manusile] :lol:
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: Nikon video features stunning motorcycle photography

Mesajde claudiuo » Dum Mai 03, 2009 12:52 pm

Dan Pop scrie:
Am senzatia ca, in ziua de azi, multi fotografi fug ca dracul de tamiie de fotografiile care lasa impresia ca ar putea fi facute si de un amator fara pretentii si cauta cu orice pret unghiuri si perspective cit mai sofisticate, chiar daca nu se mai intelege mare lucru din obiectul fotografiat, important e sa se vada maiestria artistului fotograf, restul nu mai conteaza...


Mare dreptate aveti.
Din punctul meu de vedere nu poti spune ca ai vazut un lucru pana nu l-ai fotografiat (Emile Zola)
Nikon D60 DoubleKit
claudiuo
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Apr 06, 2009 10:11 am


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron