Acum este Vin Apr 19, 2024 3:39 pm

Articole Nikonisti.ro

intrebare

Diverse despre Nikon

intrebare

Mesajde adina82 » Joi Apr 08, 2010 10:39 am

Salut,

M-ar interesa f mult sa stiu care ap (nikon D60, D3000 sau D5000) are functie manuala, dar sa aiba si kit, card de memorie...
Multumesc mult pt ajutor:d
adina82
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 08, 2010 9:35 am

Re: intrebare

Mesajde DannyMC » Joi Apr 08, 2010 5:13 pm

Oricare din cele trei modele are functie manuala! Cat despre obiectiv de kit si card de memorie inclus aici trebuie sa urmaresti tu ofertele pentru a decide care iti convine mai mult. Cat despre cea mai buna oferta pret/calitate la ora actuala este buy-backul pentru D5000 unde duci orice gioarsa aruncata prin dulap :D si primesti un D5000 nou-nout! Insa vei cumpara doar body-ul ,obiectivul/obiectivele, cardul si alte accesorii trebuie cumparate separat. Oricum la 1700 de lei D5000 este aproape de "pomana" zic eu ;) si merita!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare

Mesajde adina82 » Joi Apr 08, 2010 5:28 pm

Multumesc f mult pt proptitudine:d
adina82
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 08, 2010 9:35 am

Re: intrebare

Mesajde pl87128 » Joi Apr 08, 2010 6:16 pm

cred ca nu mai este valabil buy back ul la D5000 a fost anuntat pana pe 28 martie.. daca totusi ai noroc se merita sa mergi pe D5000 daca nu te dau banii afara din casa... daca da direct D90 are unele avantaje interesante ..

mod manual toate au .. ce intelegi prin mod manual.. ? reglare diafragma .. timp exp.. viteza exp.. etc.. ?

sau focus manual .. unii mai confunda stii .. de accea intreb... :)) :P

apropo parerea mea este ca la folosirea modului manual depinde de tine cat de bine sti ce cum si cand trebuie facut..

cunosc multi care doar "modul cel verde.. " il cunosc.. si sunt extrem de multumit ce poze frumoase fac .. deci .. :) depinde de asteptarile fiecaruia..

eu nu mi-as lua obiectivul kit... sa zicem daca este mai avantajos asa mai mai ..dar in rare cazuri este asa.. de obicei ideea este ca sa fie si cv obiectiv cu el asa pare complect.. :)) omul mai " linistit " repede gandeste ca este cea mai buna afacere caci nu mai trebuie sa cheltuie si alti bani ... :)) cam asta e ideea cu ele..

despre card daca iti iei separat iei de care vrei care este recomandat nu care ti-l dau ei ...

acum depinde de tine cum alegi .. bafta`

eu mi-am luat tot separat... si ma refer la tot.. inclusiv comp tot.. ( am cumparat fiecare componenta separat .. ) :P cele kit intotdeauna au cv care "da un pic de dorit.. " :)

by LeVi
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: intrebare

Mesajde DannyMC » Joi Apr 08, 2010 6:34 pm

pl87128 scrie:cred ca nu mai este valabil buy back ul la D5000 a fost anuntat pana pe 28 martie..

Promotia este valabila pana la 11 Aprilie! ;) Uite aici:
Nikon_prelungeste_promotia_buy-back_D5000.jpg
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare

Mesajde pl87128 » Joi Apr 08, 2010 6:53 pm

si eu eram disperat cand f64 a ramas fara stoc.. prin 10-15 martie.. :))) repede l-am cumparat cand a reaparut.. :))

:D :D :D :D :D
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: intrebare

Mesajde redfox » Joi Apr 08, 2010 7:27 pm

DannyMC scrie:Cat despre cea mai buna oferta pret/calitate la ora actuala este buy-backul pentru D5000 unde duci orice gioarsa aruncata prin dulap :D si primesti un D5000 nou-nout!


vezi ca gioarsa trebuie sa fie perfect functionala

DannyMC scrie:Oricum la 1700 de lei D5000 este aproape de "pomana" zic eu ;) si merita!


Comparativ cu D60-ul meu luat anul trecut:
• Un performant senzor CMOS cu rezolutie 12.3 MPx
• Un ecran LCD generos de 2.7" cu posibilitate de rotire pe toate axele
• Filmare la o rezolutie de 1280 x 720 (720p) cu 24 fps si sunet
• Live View cu AF bazat pe detectia a contrastului
• 11 puncte de focus cu functie 3D Tracking

DAR...
nu are motor de autofocus intern, deci cumperi un aparat ieftin, dar esti obligat sa cumperi obiective cu autofocus (notate AF-S) - crede-ma ca acest lucru te limiteaza dupa o perioada de timp
Oricum, bafta
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: intrebare

Mesajde DannyMC » Joi Apr 08, 2010 8:02 pm

redfox scrie:vezi ca gioarsa trebuie sa fie perfect functionala

Nope ,doar sa fie intr-o singura bucata, adica sa nu vii cu cioburile in plasa :lol: !
• Pretul este valabil DOAR daca aduceti in magazin sau trimiteti prin curier (in cazul comenzilor online) la schimb un aparat foto (pe film sau digital, compact sau SLR) functional sau nefunctional,complet, nu se accepta aparate foto cu bucati lipsa si nici parti componente lipsa ale acestora (acumulator, incarcator in cazul celor digitale; baterii la cele pe film). Aparatele de unica folosinta nu sunt acceptate.
Citat de pe site-ul unui magazin on-line.

redfox scrie:DAR...
nu are motor de autofocus intern, deci cumperi un aparat ieftin, dar esti obligat sa cumperi obiective cu autofocus (notate AF-S) - crede-ma ca acest lucru te limiteaza dupa o perioada de timp
Oricum, bafta

Stii cate obiective cu motor inclus exista pe piata? Sunt mai scumpe e adevarat (poate asta sa fie un factor de limitare) ;) dar nu cred ca un amator va ajunge sa le cumpere vreodata pe toate.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: intrebare

Mesajde redfox » Joi Apr 08, 2010 8:49 pm

DannyMC scrie:Pretul este valabil DOAR daca aduceti in magazin sau trimiteti prin curier (in cazul comenzilor online) la schimb un aparat foto (pe film sau digital, compact sau SLR) functional sau nefunctional,complet, nu se accepta aparate foto cu bucati lipsa si nici parti componente lipsa ale acestora (acumulator, incarcator in cazul celor digitale; baterii la cele pe film).

Aha. Am sărit peste amănuntul acesta

DannyMC scrie:Stii cate obiective cu motor inclus exista pe piata? Sunt mai scumpe e adevarat (poate asta sa fie un factor de limitare) ;) dar nu cred ca un amator va ajunge sa le cumpere vreodata pe toate.

Uitati-le aici link magazin online[]=Obiective+%2F+Convertoare&q=af-s&opt=&sec=4&orderby=&dir=
Să trăiască mătuşa Tamara.

Binenţeles, probabil după febra începutului va începe: vreau un macro, un teleobiectiv, un obiectiv luminos, etc. Sfatul tuturor de pe forum este "începe cu ce ai, observă limitările şi apoi decide-te ce îţi trebuie în funcţie de vrei să faci în continuare"
Nikon D7100 + Nikon 70-300mm f/4.5-5.6 VR + Sigma 18-35mm f/1.8 Art + Nikon 50mm f/1.8, Nikon 200-500mm f/5.6 VR, trepied Manfrotto 190XPROB + cap 496RC2
http://marianhuc.blogspot.com/
Avatar utilizator
redfox
 
Mesaje: 340
Membru din: Lun Feb 02, 2009 3:25 pm
Localitate: Sibiu

Re: intrebare

Mesajde Maniac » Vin Apr 09, 2010 12:39 am

Binenţeles, probabil după febra începutului va începe: vreau un macro, un teleobiectiv, un obiectiv luminos


Si ce fain e cand trece aceasta febra, si realizezi ca limita principala esti tu, si nu lipsa unui obiectiv de nu stiu care...

PS: Nu, nu poti strange suruburi cu un ciocan (depinde de suruburi ce-i drept), deci sculele specializate sunt necesare. Dar sunt necesare in momentul cand iti este tie foarte clar de ce sunt necesare si cum le vei folosi. Altfel spus, daca trebuie sa intri pe forum sa intrebi daca obiectivul x e mai bun ca obiectivul y, atunci nu ai nevoie nici de obiectivul x nici de y...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori