Acum este Mar Apr 16, 2024 7:52 am

Articole Nikonisti.ro

Poze botez

Diverse despre Nikon

Re: Poze botez

Mesajde pl87128 » Mar Apr 13, 2010 7:33 pm

daca subiectul se misca dar tu nu misti mana deloc iese poza clara.. in cele mai multe cazuri .. sa vedem daca reusesc sa iti arat si un exemplu.. :) :D

deci am atasat .. poze.. toate sunt facute la o miscare destul de mare.. si au iesit destul de clare .. miscarea omului prin biserica.. pe langa astea este o nimika... :)

si nu am avut P90 ci un amarat de mobil sony ericsson K800i camera cybershoot 3 mpx ce zici de poze./. ? :D ahh si asta mobilu` nu are nici viteza de declansare nici diafragma etc.. :)

salut
Fişiere ataşate
 DSC00020_ltt.jpg
in tren spre Budapesta aprox 120km /h
 DSC04325_ltt.jpg
o plimbarica :)
 DSC00024_ltt.jpg
Ultima oară modificat de pl87128 pe Mar Apr 13, 2010 10:42 pm, modificat de 2 ori în total.
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Poze botez

Mesajde pl87128 » Mar Apr 13, 2010 7:41 pm

FullMetalJacket scrie: cea mai simpla metoda e sa il folosesti in mod TTL).


ai fi amabil sa expici cum functioneaza modurile astea la blitz? :-| adic ce si cand.. sa folosim care cand este bun ? am sa ma uit si in manual dar acolo unele cazuri sunt prea "brut " si pe limbaj "profesional " explicate .. :) aici din "onvataturile.. " celor mai experimentati cred ca invatam mai mult..

multumesc :) salut
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Poze botez

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Apr 13, 2010 8:36 pm

pl87128 scrie:daca subiectul se misca dar tu nu misti mana deloc iese poza clara..


In numele pasionatilor de fotografie aflati mai la inceput de drum, (care ar putea sa va creada) va rog ca atunci cand nu sunteti foarte sigur pe ceva, sa evitati sa raspundeti cu o asemenea autoritate.

Mai precis, sa evitati sa bateti campii :-)

Avand in vedere ca si dumneavoastra va aflati oarecum la inceput, ar fi excelent daca v-ati abtine sa raspundeti la cele mai multe intrebari de pe forum.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze botez

Mesajde pl87128 » Mar Apr 13, 2010 8:51 pm

eu nu raspund.. eu imi spun parerea daca cineva este capabil sa ma corecteze si sa explice de ce este asa si nu cum am spus eu atunci tot respectul ...

eu nu vreau sa ma contazic cu dvs si cu nimeni .. dar acesta este un forum unde oricine isi poate exprima opinia parerea la orice intrebare subiect etc..

exista admin.. moderatori care decid daca postul cuiva s-a incadrat sau nu in topicul respectiv

deobicei observ faptul ca in general toate forumurile sunt insusite de utilizatorii mai vechi si mai experimenti care se considera "proprietari" :)) si incearca sa elimine intrusii .. :)

apropo raspunsul a fost cam ptr incepatori in devenire cum observasem si la domnul in cauza..

nu ma deranjeaza acest post al dvs deoarece si eu cand nu sunt de acord cu ceva "intervin .. " dar de obicei incerc sa si motivez "interventia "

la revedere si o seara placuta in continuare ;)
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Poze botez

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Apr 13, 2010 9:00 pm

pl87128 scrie:exista admin.. moderatori care decid daca postul cuiva s-a incadrat sau nu in topicul respectiv

deobicei observ faptul ca in general toate forumurile sunt insusite de utilizatorii mai vechi si mai experimenti care se considera "proprietari" :)) si incearca sa elimine intrusii .. :)


Postul dumneavaostra s-a incadrat foarte bine in topic, nu de asta este vorba.

Cat despre ”insusirea” forumului, departe de mine gandul acesta :-)

Ba chiar apreciez ca stilul dumneavoastra, inclusiv alegerea cuvintelor, topica, ortografia, se imbunatateste de la un mesaj la altul.

pl87128 scrie:daca subiectul se misca dar tu nu misti mana deloc iese poza clara..


Aici sunt multe de discutat. Dar initial era vorba de imagini facute in biserica, la timpi relativ lungi de expunere, nu in plin soare cu probabil 1/1000s.

La timpi de 1/60s si mai lungi, aparatul poate fi pus pe trepied si declansat de la distanta, cu mirror-up cu tot si daca subiectul da din cap o sa se vada miscat.

Partea buna cu fotografia e ca daca sunt alese cu grija imaginile se poate demonstra orice. Si eu pot sa va arat imagini clare din biserica la lumina existenta cu 1/5s, dar asta nu inseamna ca toate imaginile vor iesi clare la 1/5s din mana :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze botez

Mesajde WpK » Mar Apr 13, 2010 9:10 pm

Radu_Grozescu scrie:Partea buna cu fotografia e ca daca sunt alese cu grija imaginile se poate demonstra orice. Si eu pot sa va arat imagini clare din biserica la lumina existenta cu 1/5s, dar asta nu inseamna ca toate imaginile vor iesi clare la 1/5s din mana :-)

facem panning pe mireasa? desi sunt sigur ca se fac chestii de genu...doar ca e nevoie de ceva incercari si o mana foarte sigura (sau un monopied)
Nikon D700 with Nikon 80-200mm f/2.8, Nikon 20mm f/2.8, Nikon 50mm f/1.8, Nikon TC201 teleconverotr, Tamron 28-75mm f/2.8, and Nikon SB-900
WpK
 
Mesaje: 135
Membru din: Sâm Apr 03, 2010 11:38 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze botez

Mesajde pl87128 » Mar Apr 13, 2010 9:11 pm

Radu_Grozescu scrie:Si eu pot sa va arat imagini clare din biserica la lumina existenta cu 1/5s, dar asta nu inseamna ca toate imaginile vor iesi clare la 1/5s din mana :-)


sunt de acord.. :) si eu exemplele le-am ales.. din mai multe nereusite .. :) nu stiu cat a expus mobilul meu .. :) pe vremea accea.. important este ca mi-a placut rezultatul .. a fost cel dorit

apropo ma straduiesc .. :) nu "compun " in limba romana de 3-4 ani sau mai binee.. :) deci s-au rugint rulmetii :) si in plus nici limba nu o vorbesc foarte mult.. :) in afara de mess unde este un limbaj destul de cioplit .. :)

la revedere..
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Poze botez

Mesajde CristiFaghi » Mar Apr 13, 2010 9:39 pm

Offfff...topicul meu viza cu totul altceva: sa invat ceva de la cei experimentati.
La lumina naturala, afara, pozele facute copilului care alearga si se rostogoleste au iesit absolut impecabil, fara pic de miscare sau tremur. Problema mea este in incinte luminate artificial.
Asa cum m-a sfatuit Dl. Grozescu Duminica (si pentru care ii multumesc), am folosit modul P, WB si ISO pe auto, am folosit blitzul si am incercat si fara, acolo unde lumina mi-a permis. Metering pe Matrix. Am mai umblat pe la Flash exp. acolo unde mi s-a parut ca blitzul e (poate) prea puternic. Rezultatul a fost cel pe care vi l-am aratat....
Am cumparat ieri numarul din aprilie a revistei Foto-Video si am vazut ca exista o carte, Ghid de fotografie digitala, Editura Polirom, pe acre am sa o cumpar negresit. Mai mult de atat....doar sfaturoi pe forum.

Seara Buna,
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: Poze botez

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Apr 13, 2010 9:51 pm

CristiFaghi scrie: Rezultatul a fost cel pe care vi l-am aratat....

Mai mult de atat....doar sfaturi pe forum.


Dupa cum am spus, nu am experienta extinsa cu bridge-urile, uneori e mai usor cu un DSLR.

Pe langa ce se poate afla de pe forumuri, mai sunt materiale pe Internet, mai sunt cursuri, workshop-uri, seminarii:
link magazin online

Imi cer scuze ca dau un link din alt forum, dar daca aveti 1-2 imagini de portret sau nunta, poate reusiti sa prindeti o participare gratuita:
http://www.foto-magazin.ro/forum/viewtopic.php?t=12126
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Poze botez

Mesajde pl87128 » Mar Apr 13, 2010 9:57 pm

sa ne spui si noua cum e cartea cat despre despre obs cu sfaturoi ..
exista o alta carte la F64 vreo 50 lei .. nu ii stiu numele exact si mie lene sa dau link ul cauta si tu .. :)

sfaturi ...
si eu am unul ptr u .. daca nu iti convine vezi ca sunt si altele dar in engleza unde poate iti prinzi urechea.. vb Dl-ui Dan Pop nu ne ajunge ca primim cate ceva si gratis mai si comentam si avem pretenti .. :-| pfff

nu am sa ma cert cu tine sa iti reprosez una si alta doar iti spun mai gandeste inainte sa acuzi si sa sustii unele chestii.. :)

salut
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron