Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:43 pm

Articole Nikonisti.ro

Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Diverse despre Nikon

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde Dan Pop » Joi Iun 10, 2010 9:41 am

mihaibaboi scrie:In cazul in care mi-as lua un aparat in viitorul apropiat, acesta ar fi folosit mai mult la peisaje. Calatoresc cat pot de mult, in special pe munte si fac multe poze. Pe de alta parte, din cand in cand "se mai umfla artistul in mine" si vreau sa am ceva care sa faca poze cu zgomot redus si la interior. Curiozitatea mea era, pentru un incepator pasionat, merita diferenta de la D3000 la D5000?

Lucrurile stau cam asa: CCD este mai bun la sensibilitati mici, dar diferentele nu sint usor de pus in evidenta si nu afecteaza pe marea majoritate a utilizatorilor, fie ei amatori sau profesionisti. In schimb, CMOS este mai bun la sensibilitati mari, si aici diferentele le vede oricine. Asta e motivul pentru care CMOS-ul cistiga teren si popularitate in rindul utilizatorilor.

Un alt aspect de avut in vedere este ca diferenta dintre D3000 si D5000 nu consta doar in senzor. D5000 are display articulat si meniuri aproape la fel de stufoase ca ale lui D90, oferind un grad mai mare de control asupra aparatului.

Dupa parerea mea, diferenta de pret dintre cele doua aparate este cit se poate de rezonabila si merita sa iei D5000 daca bugetul iti permite.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde KodiaK » Joi Iun 10, 2010 9:44 am

In momentul actual pachetul promotional D90+18-55VR cred ca ar fi cea mai buna optiune pt tine. Este adevarat ca 18-55-ul nu este cel mai stralucit, insa este un obiectiv decent pe care iti poti face mina fara probleme, iar mai incolo, daca simti nevoia il poti schimba sau completa.
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde mihaibaboi » Joi Iun 10, 2010 9:47 am

Dan Pop scrie:Un alt aspect de avut in vedere este ca diferenta dintre D3000 si D5000 nu consta doar in senzor. D5000 are display articulat si meniuri aproape la fel de stufoase ca ale lui D90, oferind un grad mai mare de control asupra aparatului.

Dupa parerea mea, diferenta de pret dintre cele doua aparate este cit se poate de rezonabila si merita sa iei D5000 daca bugetul iti permite.


Sunt convins ca multitudinea de optiuni din meniu poate fi utila la un moment dat. Deocamdata, eu sunt obisnuti cu modul aperture priority. Eu imi reglez diafragma, ISO si WB si las aparatul sa determine timpul de expunere. Nu sunt fan al modurilor presetate, gen sport, moonlight si altele.

Chiar si asa, inteleg acum superioritatea lui D5000 si inteleg si diferenta de pret. Sper sa mi-l pot si permite in urmatoarele cateva luni.
mihaibaboi
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 11, 2010 4:12 pm

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde mihaibaboi » Joi Iun 10, 2010 9:50 am

KodiaK scrie:In momentul actual pachetul promotional D90+18-55VR cred ca ar fi cea mai buna optiune pt tine. Este adevarat ca 18-55-ul nu este cel mai stralucit, insa este un obiectiv decent pe care iti poti face mina fara probleme, iar mai incolo, daca simti nevoia il poti schimba sau completa.


D90 imi depaseste bugetul chiar si cu reducerea substantiala care se aplica in momentul asta. Face fiecare banut, dar si asa e mult pentru mine. Si D5000 e mult la pretul afisat acum la f64. Eu as astepta o oferta sa-l gasesc pe la 2200 - 2300 kit, ca mai mult nu cred ca imi permit. Sa vedem...
mihaibaboi
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 11, 2010 4:12 pm

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde laurentiu.ilie » Joi Iun 10, 2010 10:18 am

KodiaK scrie:
Poate te va mai mira ceva: 18-55 II la 35mm f/7.1-f/11 este mult mai sharp decat obiectivul de 35mm f/1.8.

Nu ma mira deloc, daca 35-ul era setat la f/1.8. In general obiectivele, mai ales cele non-pro, sunt destul de slabe wide open (adica la diafragma cea mai deschisa). Deci un 35mm isi atinge maximul de sharpness de pe la f/3.5-4 in sus.
Pt ca testul sa fie corect, compara ambele obiective la aceeasi diafragma.


In afirmatia pe care ai citat-o nu scrie "35mm la f/1.8" ci "obiectivul de 35mm f/1.8".

Evident, am comparat obiectivele "18-55 II" si "35mm f/1.8" la diafragme comparabile, la f/7.1-f/11.
La 35mm primul obiectiv este f/4.8 "wide open", iar "35mm f/1.8" isi atinge maximul la f/4-f/5.6, pe cand "18-55 II" isi atinge maximul pe la f/7.1-f/9.

In concluzie: "18-55 II", la 35 mm si diafragme f/7.1-f/11 este net superior obiectivului "35mm f/1.8", la diafragme f/7.1-f/11. In teste am folosit numai cadre trase RAW.

Daca testezi si ajungi la alte concluzii, astept cu interes mesajul tau.

Obiectivul "35mm f/1.8", este chiar destul de sharp "wide-open", chiar fata de multe obiectie cu focala fixa din clasa pro. Are el alte neajunsuri, dar este destul de sharp.



KodiaK scrie:
mihaibaboi, ultimul lucru dupa care iti alegi aparatul este tipul de senzor al lui. Nu te mai crampona asupra acestui subiect, pt ca risti sa fi dezamagit de alegerea facuta.
Acum in functie de buget, cea mai buna alegere pina in 3000 lei este un D90, urmat indeaproape de D5000 si la mare distanta de D3000. Asta este valabil pt ORICE gen de fotografie faci.


Da, D90 e cea mai buna oferta a momentului, daca bugetul permite. Daca nu, in functie de ceea ce vrei sa faci, exista si alte optiuni, mai bune decat sa tragi in continuare du P&S si sa astepti sa ai bugetul de D90, care probabil va avea un succesor intr-un orizont de timp apropiat. :)
Fb: Larentiu Ilie
Web: Laurentiu Ilie.ro
Caut fotograf colaborator / asociat in firma - fotografie in studio / fashion.
Avatar utilizator
laurentiu.ilie
 
Mesaje: 316
Membru din: Mar Noi 10, 2009 12:37 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

cron