Acum este Dum Apr 28, 2024 11:55 am

Articole Nikonisti.ro

Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Diverse despre Nikon

Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde mihaibaboi » Mie Mai 12, 2010 9:01 am

Salut. Am si eu o nelamurire legata de senzorii CCD si CMOS la aparatele foto D-SLR. Am luat ca exemplu un Nikon D3000 CCD 10.2MP si un D5000 CMOS 12.3MP; dimensiunea senzorului este aceeasi. Am luat aceste doua aparate ca reper, pentru ca au preturi de care as putea sa ma apropii la un moment dat :D .

Acum, intrebarea este: care este diferenta dintre cei doi senzori? Cu ce este mai bun unul fata de celalalt? Am observat deja ca pe aceeasi suprafata a senzorului, CMOS permite mai multi megapixeli decat CDD, dar cum afecteaza restul parametrilor, sensibilitate, zgomot, etc... Ce face ca diferenta de pret de la un senzor CCD la un CMOS sa merite?

Multumesc
mihaibaboi
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 11, 2010 4:12 pm

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde Relu » Mie Mai 12, 2010 9:19 am

Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde mihaibaboi » Mie Mai 12, 2010 9:44 am

Multumesc pentru link. Informatiile sunt utile, dar nu suficiente. Am sa va spun ce am inteles eu din articolul respectiv. Daca ma insel, va rog sa-mi spuneti in ce privinta.

- Contrar la ce credeam eu, CCD ofera o calitate mai buna a imaginii decat CMOS (mai ales in privinta zgomotului).
- CMOS are avantajul ca e mai mic si consuma mai putin, plus ca reactioneaza mai rapid, dar sacrifica din calitate.
- CMOS ofera sensibiltate mai mare, dar din nou in detrimentul calitatii pozei.

Acum, vin cu o presupunere. Nu am prea multa experienta, asa ca e pura teorie ce spun: Daca timpii de reactie ai lui CMOS sunt mai buni, nu cumva ofera avantajul unui focus mai precis intr-un timp mai scurt? Daca da, cat de notabila e diferenta fata de CCD?

Concluzia pe care o trag din articolul de mai sus (din nou, daca ma insel va rog sa ma corectati):

Pentru un amator ca mine CCD e mult mai potrivit decat CMOS pentru ca ofera poze de calitate mai buna cerand pricepere mai putina :D si pentru ca pretul este ceva mai mic.

Daca aveti argumente (teoretice sau practice) pentru care ati folosi CCD respectiv CMOS va rog sa le exprimati. Poate mi se deschid ochii la ceva ce mi-a scapat in toata treaba asta.
mihaibaboi
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 11, 2010 4:12 pm

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde KodiaK » Mie Mai 12, 2010 9:57 am

Te complici prea tare si mai rau te bagi singur in ceata :P
Mai bine ne zici de ce suma dispui si la ce va fi folosit si te putem indruma spre un DSLR potrivit.
Ca sa faci o comparatie relevanta intre cei 2 senzori iti trebuie 2 aparate identice din toate punctele de vedere mai putin tipul senzorului.
Diferentele dintre D5000 si D3000 sunt mult mai mari decat tipul de senzor folosit, si overall D5000 este net superior lui D3000.

Ca fapt divers aproape toate aparatele foto DSLR de la entry level la professional folosesc senzori CMOS
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde glumetu » Mie Mai 12, 2010 10:35 am

diferenta se vede doar in analizele inginerilor si in dezbaterile inutile de pe forumuri. in realitatea unui fotograf, ea pur si simplu nu exista.

Nu cred ca exista cineva pe lumea asta care sa poata spune: "daca as fi avut senzor CCD acum, imi iesea poza mai bine decat cu prostia asta de CMOS"...
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde mihaibaboi » Mie Mai 12, 2010 11:06 am

Nelamurirea mea a plecat de la o discutie pe care am purtat-o cu un amic de-al meu, posesor de Nikon D5000. Imi spunea ca unul din motivele pentru care l-a ales este senzorul CMOS, superior CCD-urilor. Asta m-a facut sa incep sa-mi pun intrebari, sa incerc sa aflu care e diferenta, si mai ales cum se justifica diferenta de bani. Presupun ca diferenta dintre un D3000 si un D5000 nu e data strict de senzor, ci mai degraba de suma calitatilor aparatului. Pe de alta parte, ramanea dilema. De ce body-urile care costa 1500-1700 RON folosesc CCD, iar cele care costa 1800-2500 RON folosesc CMOS. Ma gandeam ca exista vreo diferenta majora pe care eu nu o cunosc sau nu o inteleg.

Acum, plecand de la o situatie ipotetica (pentru ca nu am niciun ban in momentul asta :D)

Sa zicem ca vreau un aparat cu care sa fac poze din cand in cand. Nu numai la mesele din familie, ci sa ma mai "sparg in figuri" cu cate o poza cand ma loveste "simtul artistic". Mentionez ca sunt pasionat de mersul pe munte, asa ca fotografiez multe peisaje. Vreau un aparat care sa faca poze cu cat mai putin zgomot (asta e principala problema pe care o am acum cu Panasonic FZ8). Nr. de megapixeli nu stiu daca e foarte relevant, pentru ca nu fac print-uri, iar pe monitorul de la calculator sunt suficienti si cei 7MP pe care ii am acum.

Acestea fiind spuse, de ce un D5000 si nu un D3000. Ce primesc de diferenta de bani...?
mihaibaboi
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 11, 2010 4:12 pm

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde RPP » Mie Mai 12, 2010 11:13 am

mihaibaboi scrie: Acestea fiind spuse, de ce un D5000 si nu un D3000. Ce primesc de diferenta de bani...?


Cu siguranta zgomot mai putin. Seria D90/D5000 sun recunoscute si testate deja ca avand un nivel de zgomot scazut in clasa lor.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde bitterblue2087 » Vin Mai 14, 2010 12:31 am

mihaibaboi scrie:Acum, plecand de la o situatie ipotetica (pentru ca nu am niciun ban in momentul asta :D)

Sa zicem ca vreau un aparat cu care sa fac poze din cand in cand. Nu numai la mesele din familie, ci sa ma mai "sparg in figuri" cu cate o poza cand ma loveste "simtul artistic". Mentionez ca sunt pasionat de mersul pe munte, asa ca fotografiez multe peisaje. Vreau un aparat care sa faca poze cu cat mai putin zgomot (asta e principala problema pe care o am acum cu Panasonic FZ8). Nr. de megapixeli nu stiu daca e foarte relevant, pentru ca nu fac print-uri, iar pe monitorul de la calculator sunt suficienti si cei 7MP pe care ii am acum.

Acestea fiind spuse, de ce un D5000 si nu un D3000. Ce primesc de diferenta de bani...?


Parerea mea este ca mai bine te axezi pe o camera bridge... se adapteaza mai usor cerintelor tale .... cu un DSLR ai sa observi ca dupa un timp obiectivul de kit nu te ajuta in toate dorintele si nici flash-ul incorporat datorita puterii si marimii destul de mici ,moment la care vei opta pentru obiective diferite un flash extern mai puternic si cu un cap mobil in diferite directii sau comandat la distanta. Daca ti neaparat la DSLR si vrei sa iei ceva de care sa fi foarte multuit iti recomand D 90 de la Nikon . Un DSLR cu un nivel tehnic destul de ridicat daca e sa facem comparatie pretul si clasa din care face parte .... eu am unul si am investit 4000 E in el pana acum cu un SB 600, un 35mm 1.8 si un 70-300 mm si cateva accesorii (destul de ridicat pretul dar e o investitie in timp nu am luat totul odata)... deci depinde si bugetul de care dispui si dorinta de a te implica in acesta pasiune dar un DSLR vine cu o cheltuiala suplimentara. Cam asta e parerea mea ca posesorul unui D90.

Cu toata stima Valer Bologa
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde KodiaK » Vin Mai 14, 2010 9:58 am

Nu prea imi dau seama cum ai ajuns tu la 4000E, ca ce ai descris acolo face in jur de 2000-2500E
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Cat de mare e diferenta dintre CCD si CMOS?

Mesajde Dan Pop » Vin Mai 14, 2010 10:25 am

KodiaK scrie:Nu prea imi dau seama cum ai ajuns tu la 4000E, ca ce ai descris acolo face in jur de 2000-2500E

Cum ai evaluat pretul celor "citeva accesorii"? :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

cron