Acum este Dum Apr 28, 2024 9:17 am

Articole Nikonisti.ro

Acumulator fake

Diverse despre Nikon

Acumulator fake

Mesajde bbb » Dum Mai 23, 2010 11:39 am

Am si eu o problema....am cumparat acum o luna un acumulator neoriginal pt camera foto si nu se mai incarca.Nu am folosit aparatul o vreme si cand am vrut sa il aprind bateria era descarcata,am pus-o la incarcat,dar nu se mai incarca :(.Stie cineva vreo metoda de a o "invia"din nou???
bbb
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 08, 2010 9:36 pm

Re: Acumulator fake

Mesajde Relu » Dum Mai 23, 2010 12:53 pm

Metoda se numeste "tomberon" .. Chiar daca nu iei acumulatori originali, ia macar unii cu garantie dintr-un magazin serios.
Mai degraba te folosesti de "zece" lei decit sa arunci cinci ... :roll:
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Re: Acumulator fake

Mesajde bbb » Dum Mai 23, 2010 1:07 pm

Am garantie la acumulator,l-am luat dintr-un magazin online.
bbb
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 08, 2010 9:36 pm

Re: Acumulator fake

Mesajde Relu » Dum Mai 23, 2010 1:09 pm

Atunci trimite-l la ei.
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Re: Acumulator fake

Mesajde bbb » Dum Mai 23, 2010 9:55 pm

Nu se merita sa-l trimit ca ma costa transportul dus-intors la fel ca si acumulatorul :)
bbb
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 08, 2010 9:36 pm

Re: Acumulator fake

Mesajde Dan Pop » Dum Mai 23, 2010 9:56 pm

bbb scrie:am cumparat acum o luna un acumulator neoriginal pt camera foto si nu se mai incarca.Nu am folosit aparatul o vreme si cand am vrut sa il aprind bateria era descarcata,am pus-o la incarcat,dar nu se mai incarca :(.

Presupunind ca acumulatorul a fost incarcat dupa cumparare, nu se putea descarca singur in mai putin de o luna. Mai curind a cedat una din sudurile interne, lucru care se vede usor din comportamentul incarcatorului: daca se comporta ca si cind nu ar avea acumulator la incarcat, o sudura interna a cedat, daca se comporta ca si cind l-ar incarca, dar acumulatorul nu se incarca, una din celule e nefunctionala. Unele incarcatoare depisteaza singure ultimul caz si semnalizeaza "acumulator defect" clipind des din lumina de control.

Functie de pret, ai de ales intre a-l returna in vedera inlocuirii si a-ti cumpara unul nou, preferabil de la link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Acumulator fake

Mesajde bbb » Dum Mai 23, 2010 11:32 pm

L-am mai folosit intre timp,l-am si incarcat de 2-3 ori si a functionat perfect.Acum incarcatorul arata ca se incarca
,se aprinde becul verde ca de obicei,iar cand ar fi incarcat ar trebui sa se aprinda cel rosu,dar nu se aprinde,ramane verde.Am citit pe net cum ca se intampla la acumulatoarele neoriginale daca le lasi sa se descarce complet sa nu se mai incarc,dar s-a mai descarcat complet si a mers :(.Multumesc de raspunsuri.
bbb
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Apr 08, 2010 9:36 pm

Re: Acumulator fake

Mesajde Relu » Dum Mai 23, 2010 11:51 pm

Poate, cel mai intelept lucru e sa iei totusi un acumulator "original", chiar daca e mai scump. Mi s-a intimplat sa iau si eu o data un acumulator compatibil, dar asta pentru ca nu gaseam la acel moment original. L-am luat de la f64 si chiar a fost ok.
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Re: Acumulator fake

Mesajde tavi2x » Lun Mai 24, 2010 12:36 pm

LATER EDIT:
Mea culpa.
Se pare ca nu am fost documentat suficient. N-am stiut ca EN-EL9a este compatibil cu D60 (cu update firmware).
Multumesc pentru informatie

Cu stima
Ultima oară modificat de tavi2x pe Mar Mai 25, 2010 10:29 am, modificat 1 dată în total.
Trusa foto de vanzare: anunturile aici pe forum
Avatar utilizator
tavi2x
 
Mesaje: 426
Membru din: Lun Noi 09, 2009 4:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Acumulator fake

Mesajde Nikoninfo » Lun Mai 24, 2010 9:26 pm

Acumulatorul EN-EL9 nu se mai gaseste pentru ca a fost inlocuit de mai performantul EN-EL9a, compatibil cu toate modelele de DSLR entry-level de la Nikon, mai vechi (D40, D60) sau mai noi (D3000, D5000) http://www.skin.ro/index.php?module=Pro ... _prod=2893.
Multumim,
Nikon
Avatar utilizator
Nikoninfo
 
Mesaje: 59
Membru din: Joi Dec 03, 2009 12:16 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

cron