Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:18 pm

Articole Nikonisti.ro

Acumulator fake

Diverse despre Nikon

Re: Acumulator fake

Mesajde michi » Mar Mai 25, 2010 3:23 pm

Buna ziua,
tocmai am decis sa nu achizitionez un EN-EL9a pentru D40'ul meu.
Asta deoarece am citit in mai multe locuri ca trebuie facut un up-date de firmware pentru D40.
Ce imi vine la indemna intr-o cautare rapida pe google este acest site:
http://www.bestdigitalslrreviews.com/280/the-difference-between-en-el9-and-en-el9a-nikon-batteries/
Ei scriu aici asa:
The newer EN-EL9a should result in about 510 shots in the D40/D40x versus 470 shots with the EN-EL9 battery pack.
Either battery can be used in the D5000 or D40/D40x/D60 but you’ll want to update the D40/D40x firmware to take advantage of the EN-EL9a.
If you shoot with a D40, check to see if your firmware is v1.12 or later (Windows or Mac). If you have a D40x, check to see if you have firmware version v1.01 (Windows or Mac).

Mie nu imi este clar daca se poate folosi EN-EL9a pe D40 fara update de firmware.
Voua?
Imagine
flickr - my photostream
michi
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Apr 24, 2009 2:03 pm
Localitate: pitesti

Re: Acumulator fake

Mesajde Dan Pop » Mar Mai 25, 2010 4:29 pm

Mie nu imi e clar care e problema cu un upgrade de firmware. De cite ori a aparut asa ceva pentru orice dispozitiv care suporta upgrade-uri de firmware din posesia mea (unitate optica, DVD player/recorder, card reader, aparat foto, flash, mp3 player) am facut upgrade-ul si n-am avut nici un motiv sa regret. In cel mai rau caz, n-am observat nici o diferenta, in cel mai bun, m-am ales cu noi functionalitati sau cu o imbunatatire vizibila a celor existente.

Prima mea grija, de cite ori cumpar un asemenea dispozitiv, este sa verific ca am instalata ultima versiune de firmware. Nu vad nici un motiv pentru care m-as priva de ultimele imbunatatiri aduse firmware-ului respectiv.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Acumulator fake

Mesajde Nikoninfo » Mie Mai 26, 2010 10:22 am

Buna ziua,

Puteti gasi update-ul de firmware pentru Nikon D40 aici:
http://nikoneurope-ro.custhelp.com/app/ ... _id/139986
Multumim,
Nikon
Avatar utilizator
Nikoninfo
 
Mesaje: 59
Membru din: Joi Dec 03, 2009 12:16 pm

Re: Acumulator fake

Mesajde michi » Mie Mai 26, 2010 8:39 pm

domnule Dan Pop, si stimate Nikoninfo,
intrebarea mea este tot fara raspuns
Se poate folosi EN-EL9a pe D40 fara update de firmware ?
Multumesc anticipat pentru raspunsul !
Imagine
flickr - my photostream
michi
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Apr 24, 2009 2:03 pm
Localitate: pitesti

Re: Acumulator fake

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 26, 2010 10:52 pm

michi scrie:Se poate folosi EN-EL9a pe D40 fara update de firmware ?

Nu. Daca se putea, ce rost ar mai fi avut toata discutia asta despre update de firmware?

Acum, poate ne spui si noua ce motiv ai sa eviti update-ul de firmware. Tie teama de ceva sau pur si simplu ti-e lene sa citesti instructiunile aferente?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Acumulator fake

Mesajde michi » Joi Mai 27, 2010 9:18 pm

Dan Pop scrie:
michi scrie:Acum, poate ne spui si noua ce motiv ai sa eviti update-ul de firmware. Tie teama de ceva sau pur si simplu ti-e lene sa citesti instructiunile aferente?
nici una, nici alta!
Pur si simplu sunt multumit de D40'u meu asa cum este el. Sunt chiar incantat de cum se comporta.
Consider ca nu are rost sa fac update de firmware numai de dragu' de'a avea ultima versiune atata timp cit eu sunt OK cu ce am.
Sincer, nu am nevoie de mai mult. Oricum eu nu sunt in stare sa scot din el tot ce poate...
Si se pare ca am avut noroc si acumulatorul este OK :roll:
Imagine
flickr - my photostream
michi
 
Mesaje: 71
Membru din: Vin Apr 24, 2009 2:03 pm
Localitate: pitesti

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron