Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:44 pm

Articole Nikonisti.ro

Care e diferenta intre P, S si A

Diverse despre Nikon

Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde CristiFaghi » Joi Mai 27, 2010 9:56 am

Am si eu o intrebare:
folosind modurile P, S sau A, nu este, pana la urma, acelasi lucru? Sa explic de ce intreb:
P este modul in care poti selecta o serie de setari prestabilite, sa dau un exemplu: F=4.5 si T=1/160.
Daca selectez A in aceleasi conditii si pun F=4.5, timpul mi se va duce automat la 1/160.
Daca selectez S si pun timpul 1/160, deschiderea se duce la 4.5. Deci care e diferenta intre ele?
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde dumiflo » Joi Mai 27, 2010 10:20 am

Or avea aceeasi plaja de setari, dar:
in modul A : tu esti cel care seteaza Diafragma (F-ul). (nu poti seta timpul)
in modul S : tu esti cel care seteaza timpul.(nu poti seta diafragma)
Nikon D7100; 17-55 2.8, 70-200 2.8 VR1, 105 2.8
dumiflo
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Apr 28, 2010 8:20 am

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde emil » Joi Mai 27, 2010 10:30 am

Pentru a obtine o fotografie expusa corect (din punct de vedere tehnic, nu artistic) ai 2 valori cu care te poti juca, acestea sunt deschiderea diafragmei (aperture, F-ul) si timpul de expunere (T-ul). Ar mai fi si a 3-a valoare, cea a sensibilitatii filmului/senzorului (numarul ISO), dar acum presupunem ca pe aceea n-o modifici.

Diferenta dintre cele 3 moduri de fotografiere este :
Modul A - fotograful seteaza deschiderea diafragmei (F) la o valoare fixa si camera va schimba timpul de expunere pentru a ajunge la ceea ce crede ca este o expunere corecta.
Modul S - fotograful seteaza timpul de expunere (T) la o valoare fixa si camera va schimba deschiderea diafragmei (cat ii permite obiectivul de pe aparat) ca sa ajunga la ce crede ca e o expunere corecta.
Modul P - este un fel de mod AUTO, camera seteaza atata deschiderea diafragmei cat si timpul de expunere, dar permite fotografului sa ajusteze oricare din ele. Daca fotograful a schimbat una din valori atunci camera va ajusta cealalta pentru a incerca sa compenseze.

De fapt, diferenta dintre cele 2 moduri (S si A pentru ca modul P este o combinatie a celorlalte doua) este ca permite fotografului sa controleze ceea ce vrea el
- timpul de expunere ca sa poata fotografia obiecta in miscare sau sa obtina efecte de "bluring",
- deschiderea diafragmei pentru a obtine efectul de delimitare a subiectului de fundal (de exemplu la portrete) sau exact opusul, sa fie focalizat cat mai mult din cadru (de ex. la fotografia Macro)

D-voastra ati prezentat un caz ideal, adica lumina este fixa si nu se schimba, dar in realitate nu prea intalnesti asa ceva decat in studiouri foto.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde KodiaK » Joi Mai 27, 2010 2:03 pm

Daca selectez A in aceleasi conditii si pun F=4.5, timpul mi se va duce automat la 1/160.
Daca selectez S si pun timpul 1/160, deschiderea se duce la 4.5. Deci care e diferenta intre ele?


Pai daca tu setezi parametrii astfel incat la final sa ajungi la acelasi rezultat evident ca nu e nici o diferenta intre moduri :)
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde CristiFaghi » Joi Mai 27, 2010 2:17 pm

Ceea ce vroiam eu sa spun se refera la urmatorul fenomen:
Afara, in parc, ora pranzului. Lumina perfecta. Pe P, aparatul se deschide la F=4.5 si timpul 1/160. Daca schimbi timpul deschiderea actioneaza in consecinta.
Trec pe A. Daca schimb valorile deschiderii, timpul se modifica corespunzator, respectand intocmai, insa, valorile pe care le-as fi obtinut si in modul P. Acelasi lucru pentru modul S. Pana aici, ce fac modurile A si S poti obtine din P. Aceleasi valori.
Deci, care este diferenta de a lucra in A sau S si nu in P?
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde Haf » Joi Mai 27, 2010 2:34 pm

Depinde de ce vrei sa faci.

In modul M alegi tu diafragma si viteza obturatorului dupa buna ta credinta. In A sau S muncesti doar pe jumatate, fixezi de exemplu in modul A diafragma f/8 pentru ca vrei sa obtii o profunzime mai mare a campului si aparatul te ajuta "pe jumatate" si iti calculeaza el viteza obturatorului pentru a ajunge la parametrii de expunere pe care ii crede ca sunt corecti. In mod analog, in modul S specifici viteza obturatorului cand nu te intereseaza profunzimea campului si camera iti calculeaza diafragma.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde Dan Pop » Joi Mai 27, 2010 2:44 pm

CristiFaghi scrie:Deci, care este diferenta de a lucra in A sau S si nu in P?

In A lucrezi atunci cind vrei sa folosesti o anume diafragma, iar aparatul va calcula timpul de expunere corespunzator.
In S lucrezi atunci cind vrei sa folosesti un anume timp de expunere, aparatul urmind sa determine diafragma.

Sa luam un exemplu, in care modul P ar alege 1:8 si 1/250 sec.
Sa zicem ca vreau profunzime mai mare, si selectez diafragma 1:16 in modul A. Aparatul va face fotografia cu 1/60 sec.
Sa zicem ca vreau sa inghet miscarea si selectez 1/1000 sec in modul S. Aparatul va face fotografia cu diafragma 1:4.

In toate situatiile, expunerea este aceeasi, dar nu si imaginea scoasa de aparat. Sigur, s-ar putea lucra numai in modul P, urmind sa selectezi, dupa evaluarea expunerii, perechea timp/diafragma cea mai convenabila pentru ce vrei sa faci, dar e mai simplu sa selectezi inainte de evaluarea expunerii acel parametru care te intereseaza si sa lasi aparatul sa-l determine pe celalalt, in functie de lumina existenta.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde Vic » Joi Mai 27, 2010 4:24 pm

CristiFaghi scrie:[...]Afara, in parc, ora pranzului. Lumina perfecta.[...]


Lumina perfecta la amiaza :? In ce parc se intampla asta? :twisted:
Vic
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:44 pm
Localitate: Bucharest, Romania

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde CristiFaghi » Joi Mai 27, 2010 5:24 pm

Era o figura de stil....
CristiFaghi
 
Mesaje: 121
Membru din: Dum Feb 07, 2010 12:45 am

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde KodiaK » Vin Mai 28, 2010 8:49 am

In fotografie lumina perfecta este considerata dimineata imediat dupa ce a rasarit soarale, si seara inainte sa apuna soarele :P
Sper ca ti-a fost rezolvata dilema de catre dl Dan Pop :)
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori