Acum este Dum Apr 28, 2024 8:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Care e diferenta intre P, S si A

Diverse despre Nikon

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde pl87128 » Sâm Mai 29, 2010 9:57 pm

dap unele explicati date de voi scrie si in manual .. eu cred ca Dl Cristi a intrebat in situatia lui care este diferenta... ??

eu cred ca nici unul ... adik indiferent de mod daca parametri sunt identici aceasi lucru iese.. DACA... si ceilanti parametri sunt identici .. iso.. focus mode.. etc..

gresesc ?

deci eu cred ca modurile sunt ptr situatii diferite acum depinde cand si ce vrei sa fie rezultatul..
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde FullMetalJacket » Sâm Mai 29, 2010 11:59 pm

pl87128 scrie:eu cred ca nici unul ... adik indiferent de mod daca parametri sunt identici aceasi lucru iese.. DACA... si ceilanti parametri sunt identici .. iso.. focus mode.. etc..

gresesc ?

Pentru a gresi trebuie sa formulezi ceva; tu, insa, esti complet incoerent.
Un DX obisnuit, un blitz decent, niste obiective vechi si bune, si altele noi dar nu la fel de bune...
Avatar utilizator
FullMetalJacket
 
Mesaje: 167
Membru din: Dum Ian 10, 2010 2:39 pm

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde pl87128 » Dum Mai 30, 2010 9:10 am

macar is cv ... :D mersi ca te-ai silit sa bagi un comentariu lipsit de sens... parerea mea.. :)
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde KodiaK » Lun Mai 31, 2010 9:23 am

Evident ca daca faci o poza in orice mod vrei tu, dar ai aceleasi setari, rezultatul va fi identic. Modurile P, S si A nu fac exceptie de la aceasta regula, si nu inteleg ce diferenta de asteptui sa vezi intre ele? Diferenta intre poze se vede in momentul in care exista si o diferenta intre unul sau mai multi parametrii.

Daca vrei sa faci poze la un subiect in miscare at folosesti modul S ca sa obligi aparatul sa aiba un timp de expunere de maxim 1/250 de exemplu. Posibil ca daca lasi modul P timpul de expunere sa fie mai mare, ceea ce poate nu iti convine si de aceea recurgi la modul S.

Similar este si modul A, pe care il folosesti cand vrei neaparat o anumita diafragma (de ex in fotografia de portret - unde vrei o separatie buna a subiectului fata de fundal, sau in cea macro - unde vrei un DoF cat mai mare)

Este perfect normal ca daca tu in modul S sau A alegi parametrul corespunzator sa fie fix cat era cel ales automat de aparat pe modul P atunci si celalat parametru va fi fix cat era si corespondentul lui din modul P.

PS: nu exista ceilanti, corect este ceilalti (fara n) :P
KodiaK
 
Mesaje: 358
Membru din: Lun Mai 11, 2009 1:49 pm

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde VALER » Lun Mai 31, 2010 10:50 am

pl87128 scrie:macar is cv ... :D mersi ca te-ai silit sa bagi un comentariu lipsit de sens... parerea mea.. :)

lipsit de sens este tot ceea ce tu ai scris in toate posturile tale.
i-ti sugerez subtil s-o lasi mai moale cu datu' sfaturilor, poate asa te va lua si pe tine lumea-n seama. :lol:
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde pl87128 » Lun Mai 31, 2010 6:26 pm

mersi Kodiak :D omul pana moare tot invata .. :) ;))
pl87128
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Mar 10, 2010 7:42 pm

Re: Care e diferenta intre P, S si A

Mesajde bitterblue2087 » Lun Mai 31, 2010 11:02 pm

FullMetalJacket scrie:
pl87128 scrie:eu cred ca nici unul ... adik indiferent de mod daca parametri sunt identici aceasi lucru iese.. DACA... si ceilanti parametri sunt identici .. iso.. focus mode.. etc..

gresesc ?

Pentru a gresi trebuie sa formulezi ceva; tu, insa, esti complet incoerent.

Punct atins si totusi foarte bine formulat . Sustin si parerea d-lui Valer , care sfat ar trebui pus in practica.

Punctul meu de vedere la acest topic este ca modurile A,P,S sunt o preselectare rapida in care aparatul iti face jumatate din treaba; asta in momentul in care te grabesti sa prinzi ceva in cadru sau o idee de moment dar eu prefer din ce in ce mai mult selectarea manuala adica M, poate ca asa m-am obijnuit sa le reglez toate dupa dorinta mea pana si puterea blitului tot reglabila o fac in functie de subiect .
Diferentele intre modurile A,P,S, au fost explicate de alti colegi dornici sa impartaseasca experienta de aceea nu m-am apucat sa insir diferente; sunt complet de acord cu explicatiile dumnelor.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron