Acum este Mie Apr 24, 2024 11:15 am

Articole Nikonisti.ro

intrunirea de primavara a Nikonistilor

Diverse despre Nikon

Re: intrunirea de primavara a Nikonistilor

Mesajde Merlin » Joi Feb 05, 2009 6:20 pm

pai daca nu exista o sa o infiintam special pt dvs. Sa auzim ce aveti sa ne spuneti!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: intrunirea de primavara a Nikonistilor

Mesajde badeavasile » Vin Feb 06, 2009 2:55 am

Pai io incerc sa ma vindec de Nikon, da' imi vine mai greu, ca-s mai sarac, material vorbind (nu si spiritual) ;) asta am de zis. Ca altfel, as veni si io in Dobrogea, la o cutie de bere si la un mic, sa vad ce avetzi voi de zis :roll: Adica nu pot sa cred ca oamenii care utilizeaza un brand anume, dintr-un motiv anume (sau mai multe) au de impartasit atat de putzin (tot spiritual vorbind) si isi "incrucisheaza obiectivele" pe malu' Dunarii. "Operatiunea Monstrul" l-ati vazut? :lol: Si nu c-ar fi ceva rau in iesirea asta planificata...
badeavasile
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Feb 05, 2009 7:43 am

Re: intrunirea de primavara a Nikonistilor

Mesajde rafael_racaru » Vin Feb 06, 2009 7:03 pm

salutare. imi place si mie ideea aceasta cu intalnirea nikonistilor. am fost la o tura foto in muntii macinului si va pot garanta ca nu o sa va para rau. peisajul cat si sumedenia de specii atat faunistice cat si din flora va vor tine ocupati cat e ziua de lunga.
pensiuni ar fi. sau pentru cine doreste se poate caza in braila sau galati si pana in muntii macinului se ajunge in 20 de minute cu maxi-taxi. asa ca eu consider ca sunt variante pentru toate gusturile. astept in continuare noutati despre aceasta incursiune.
Lumina buna!
rafael_racaru
 
Mesaje: 44
Membru din: Vin Ian 16, 2009 8:28 pm

Re: intrunirea de primavara a Nikonistilor

Mesajde George21 » Mie Feb 11, 2009 9:25 pm

Macar astia din Galati, Braila de aproape se ne gasim intr-o zi si sa mergem .. intr-o sambata duminica
oricum eu sunt de acord sa mergem


cei din Galati poate mergem macar prin oras si pe langa intr-o zi
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: intrunirea de primavara a Nikonistilor

Mesajde Merlin » Vin Feb 13, 2009 8:56 pm

salutare oameni buni!

Uite ca .. tarziu dar am revenit! Fusei doar putin ocupat .. insa nu indeajuns de mult incat sa nu pun ceva la cale. Asa ca, iata noutatile:

1 - V-am rugat ca toti cei care doresc sa vina la aceasta prima intrunire a nikonistilor sa faca bine sa isi pregateasca 2 (doua) fotografii (personale si captate cu aparatura Nikon) scoase pe hartie la dimensiunea 40/30 cm ori 40/35 cm. De ce asemenea rugaminte? Pai doresc, ca fiecare intalnire a noastra sa fie precedata de o mica expozitie. Avand in vedere ca asta va fi prima intrunire a noastra, o sa inscriem fiecare cate 2 fotografii indiferent de genul ei (din cele 4 mari categorii foto: Peisaj; Portret, Eseu si Jurnalistica ... sper sa nu gresesc clasificarea) urmand ca la urmatoarele intruniri sa inscriem fotografii captate doar in intalnirea noastra precedenta. De exemplu, Intalnirea de Vara va fi deschisa de o expozitie in care vor fi inscrise fotografii captate in Intalnirea de Primavara, mai exact din ... Dobrogea!

2 - Cu ajutorul Fotoclubului Dunarea de Jos din Galati, voi face posibila aceasta prima expozitie, urmand ca pentru viitoarele sa ne organizam in functie de locul unde vom dori sa facem Intrunirea de Vara. Sper, si cred ca am sa reusesc ca la aceasta prima expozitie sa avem ca invitati printre noi cel putin doua persoane IMPORTANTE din "peisajul" fotografic romanesc. Pe langa aceasta surpriza mai pregatesc inca una care sper sa va surprinda placut.

3 - In privinta cazarii (cort ori pensiune) doresc sa mai aveti putina rabdare. Sper sa o rezolvam cumva la o pensiune, unde seara sa putem face ceva proiectii ori sa mai stam la o barfa in timp ce acumulatorii se mai incarca;)

4 - In linii mari, eu vad intrunirea cam asa (sfarsitul lunii Aprilie ori inceputul lunii Mai):
a - vineri: - in jurul orelor 14 - 15:00 deschiderea expozitiei si alte politetzuri;
- in jurul orelor 17 - imbarcarea (sper sa ne lipim la microbuzul Centrului Cultural Dunarea de Jos) ori vedem care vine cu masina si ne cuplam in consecinta;
- intre 19 - 19:30 ... cazarea (daca va fi la cort asta se va intampla mai devreme);

b - sambata - dis-de-dimineatza purcedem al vanatoarea foto: Cheile Chediu - Coltii Ioanesului - Saua Tutuiatu;
- dupa-amiaza: Culmea Pricopan (Vf. Serparu - Babele Dobrogene, Vf. Piatra Raioasa - Drumul Oaselor - Vf. Vraju I si II - Sfinxul Dobrogean)

c - Duminica
: imbarcare si cap compas Babadag (Cetatea Enisala) - Manastirea Cilik Dere - Man. Saon - Man. Cocos - Garvan (Cet. Dinogetia) - Galati


5 - Deci, cei care mai doresc sa participe, in urma primirii ultimilor detalii de la mine (cazare si data exacta) imi vor trimite cele doua fotografii (veti primi adresa) ...
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: intrunirea de primavara a Nikonistilor

Mesajde nikonians_ro » Joi Feb 19, 2009 12:26 am

Merlin scrie:salutare oameni buni!


Salut.
Recunosc ca sunt placut surprins sa constat ca sunt ceva galateni pe forumul asta. Eu m-am mutat de cateva luni in Galati si nu prea cunosc lume pe aici si asta ar fi un prilej foarte bun sa ne cunoastem.
Din pacate de-abia acum am vazut topicul asta. S-au inscris multi pana acum? Mai e vreun loc liber pentru un galatean? Daca da, trece-ma si pe mine pe lista, insa anunta-ma cat mai repede ca sa scot cele 2 poze ( sa le printez ).
daca vrei putem vb mai mult pe mess:
cristiphoto

Toate cele bune
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: intrunirea de primavara a Nikonistilor

Mesajde Merlin » Joi Feb 19, 2009 9:26 am

loc este pentru toata lumea .. dar vad ca interesul scade. Imi pare rau dar mai devreme de 2-3 saptamani nu pot afla detalii legate de cazarea in Dobrogea. Pentru ca in Galati exista pentru toate gusturile dar ne desparte .. Dunarea si nu se merita!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: intrunirea de primavara a Nikonistilor

Mesajde nikonians_ro » Joi Feb 19, 2009 9:35 am

Pai cati ne strangem atatia mergem. Daca suntem 10 e perfect . Daca suntem mai putini eu zic sa-i dam inainte. Chiar si 5-6 daca ne strangem, nu-i rau.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: intrunirea de primavara a Nikonistilor

Mesajde Cosmin Gheorghita » Joi Feb 19, 2009 11:08 am

Merlin scrie:loc este pentru toata lumea .. dar vad ca interesul scade. Imi pare rau dar mai devreme de 2-3 saptamani nu pot afla detalii legate de cazarea in Dobrogea.

Salutare, dimpotriva man, creste:) Mai ai un abonat in persoana subsemnatului. Iti dau un pm cu ID meu de mess, poate dai un add si mai putem si noi discuta...
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: intrunirea de primavara a Nikonistilor

Mesajde cristina winsel » Mar Mar 17, 2009 3:45 pm

Salutare tuturor,

Primiti incepatori in ale fotografiei? :D
Daca da, cu mare drag particip si eu.
O cabana ar fi super! :D

Si o rugaminte: puteti sa-mi recomandati un curs de fotgrafie in Timisoara?
Multumesc.

Toate cele bune,
Cristina
cristina winsel
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 17, 2009 2:49 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori