Acum este Dum Apr 28, 2024 12:53 am

Articole Nikonisti.ro

declansare D5000

Diverse despre Nikon

declansare D5000

Mesajde ciuncky » Sâm Iun 19, 2010 10:16 pm

salut,
as avea o mica curiozitate, exista vreo jucarioara care legata la un D5000, sa il declanseze atunci cand "vede" o sursa de lumina? fulgere , sa zicem....
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: declansare D5000

Mesajde bitterblue2087 » Sâm Iun 19, 2010 10:48 pm

La fulgere iti trebuie expunere cu timp lung deoarece descarcarea electrica e intr-un timp mult mai scurt decat sesizarea de acea fotorezistenta (daca esxista un sistem compatibil pentru dslr) si apoi trimite informatie ca aparatul sa declanseze o captura foto pentru a putea prinde acel traznet ... parerea mea
ciuncky scrie:salut,
as avea o mica curiozitate, exista vreo jucarioara care legata la un D5000, sa il declanseze atunci cand "vede" o sursa de lumina? fulgere , sa zicem....

Fulgerul este o descarcare electrica intre 2 nori sau in interiorul unui nor.
Traznetul este descarcarea electrica intre nor si pamant sau ceva ce ii permite legatura cu pamantul.
Prin concluzie ceea ce vrei tu sa prinzi intr-o fotografie este un traznet care este mult mai vizibil si spectaculos in raport cu un fulger care adesea este in interiorul norilor si nu vezi arcul electric.

Cred ca ar fi mai bine sa te gandesti ce vrei sa faca aparatul tau si ce subiect sa prinda in cadru si apoi sa formulezi intrebarea; in aceasta ordine ai putea primi o indrumare mai exacta.

Cat despre un astfel de sistem daca nu exista se poate face foarte usor cu ajutorul unei fotorezistente o telecomanda(care sa o desfaci si sa lipesti in paralel 2 fire care o sa meaga la un releu si acesta va fi comandat de acea fotorezistenta) si un circuit de adaptare intre acestea si utilizezi montajul cu fotorezistenta ca si "deget" care apasa pe telecomanda camerei foto la o sesizare de lumina, dar cu toate astea nu ai sanse sa prinzi traznete.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: declansare D5000

Mesajde sorinsava » Dum Iun 20, 2010 9:14 am

Principiul e asta
http://www.glacialwanderer.com/hobbyrobotics/?p=16
dar nu e neaparata nevoie de ceva asa complex.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: declansare D5000

Mesajde bitterblue2087 » Dum Iun 20, 2010 10:02 am

Sunt sanse sa prinda un traznet cu un astfel de sistem ? Tinand cont de timpul necesar sesizarii luminii si declansare foto ? Iar lumina de afara este redusa ceea ce necesita un obiectiv cat mai luminos care sa raspunda prompt la setarile necesare sau mai practic ar fi cu expuneri la 10-20 secunde si poate prinzi traznet in cadru.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: declansare D5000

Mesajde ciuncky » Dum Iun 20, 2010 10:25 am

multumesc amandurora pt raspunsuri.
@bitterblue2087: da, stiu ca fulgerele sunt intre nori, orizontale, iar traznetele sunt verticale sau aproape verticale. ideea era ca acum cateva zile (penultima furtuna din bucuresti) erau pe cer doi nori destul de mari unde erau cred ca 5-6 descarcari pe minut...in rest cerul era senin. desigur, n-am reusit sa prind nimic pe cadru.
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: declansare D5000

Mesajde sorinsava » Dum Iun 20, 2010 10:50 am

E bravo... cum sa faci poze la fulger cu 10-20s :shock:

Un fulger obisnuit are durate mai lungi decit shutter lag, cel putin de nikon, iar electronica nu adauga decit 2-3ms. E mai greu sa gasesti directia in care sa indrepti camera decit sa ratezi fulgerele din cauza detectorului.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: declansare D5000

Mesajde bitterblue2087 » Dum Iun 20, 2010 11:30 am

ahaaaa .... am inteles dle SorinSava ... era o teorie nu am incercat si poate ca depinde si momentul zilei in care se petrece descarcarea electrica si nu sunt in tema de viteza de lucru a unui fototranzistor in prezenta luminii si fotorezistenta presupun ca e mai lenta (depinde si modelul) ; prin urmare din lipsa de informatii si experienta in acesta ramura, am deschis si un topic "Cum fotografiem traznete/fulgere" in sectiunea TEHNICI DE FOTOGRAFIERE
Ultima oară modificat de bitterblue2087 pe Dum Iun 20, 2010 3:12 pm, modificat 1 dată în total.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

Re: declansare D5000

Mesajde ciuncky » Dum Iun 20, 2010 11:38 am

da, buna idee...dupa ce deschisesem si eu topicul mi-am dat seama ca ar fi mai bine sa fi fost la tehnici de fotografiere sau cum se fabrica, ca tot mesterim telecomenzi :)
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am


Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori

cron