Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce face un obiectiv sa fie macro?

Diverse despre Nikon

Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde mihaibaboi » Lun Iul 19, 2010 1:30 pm

Salut,

Zilele trecute citeam un articol in care era mentionat obiectivul "Tamron SP AF 90mm f/2.8 macro". M-am dat un pic pe site pe la f64 si pe google si am vazut ca este numit obiectiv macro dedicat. Intrebarea mea este urmatoarea: Exista anumite specificatii care il fac potrivit doar pentru fotografiile macro, sau pentru asta se preteaza cel mai bine? Ce ma opreste sa-l folosesc la portrete sau chiar la fotografiile de peisaj? (in afara de lipsa zoom-ului reglabil, evident)
mihaibaboi
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 11, 2010 4:12 pm

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde Meggido » Lun Iul 19, 2010 1:50 pm

Las pe ceilalti care se pricep mult mai bine decat mine sa explice detaliile unui obiectiv macro.
Eu ma gandesc doar la 2 aspecte:
1. raport de marire 1:1
2. sharpness iesit din comun.

Eu am obiectivul Tamron 90 macro si-ti pot spune din experienta ca poti sa-l folosesti la portrete, DAR nu prea poti sa le arati celui (celei) care i-ai facut poza.
Eu cum l-am cumparat am facut poze sotiei si era sa mi-l dea de cap.... nu cred ca va accepta nicio domnisoara/doamna sa fie pozata cu astfel de obiective :)... se vede si cea mica imperfectiune (sa nu zic altceva).

Toate cele bune,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde mihaibaboi » Lun Iul 19, 2010 2:00 pm

Meggido scrie:1. raport de marire 1:1
2. sharpness iesit din comun.


Ok, am inteles partea cu sharpness. Trebuie sa ai grija sa prelucrezi pozele cu mare atentie ca sa nu ai probleme dupa :D . Ce inseamna raport de marire 1:1 si de ce ma impiedica sa folosesc obiectivul la orice fel de poze? Ce problema as intampina daca as folosi obiectivul la o poza de peisaj?
mihaibaboi
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 11, 2010 4:12 pm

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde Maniac » Lun Iul 19, 2010 2:16 pm

Ce inseamna raport de marire 1:1 si de ce ma impiedica sa folosesc obiectivul la orice fel de poze? Ce problema as intampina daca as folosi obiectivul la o poza de peisaj?


Din cate stiu eu, raport de marire 1:1 inseamna ca dimensiunile imaginii subiectului pe film/senzor sunt egale cu cele ale subiectului real (imaginea unei albine cu lungimea de 1cm va ocupa 1cm pe senzor/film).
De asemenea, majoritatea obiectivelor macro isi schimba diafragma maxima pe masura ce te apropii de distanta minima de focalizare, si unele din cate stiu isi schimba si distanta focala (cele cu focalizare interna).

In rest, nu te impiedica nimic sa folosesti un obiectiv macro pentru portete, peisaje sau mai stiu eu ce (chiar as zice ca un Tamron 90mm e o alternativa buna la un Nikkor 85mm).

In rest:
http://en.wikipedia.org/wiki/Macro_photography
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde Dan Pop » Lun Iul 19, 2010 2:27 pm

mihaibaboi scrie:Exista anumite specificatii care il fac potrivit doar pentru fotografiile macro, sau pentru asta se preteaza cel mai bine?

Cu o notabila exceptie de la vecinul Canon, obiectivele macro pot focaliza la infinit si pot fi folosite la fel de bine ca orice alte obiective de aceeasi focala. Sau chiar mai bine, obiectivele macro avind, in general, o optica de buna calitate.

Obiectivele macro se disting de restul obiectivelor prin capabilitatea de a focaliza la distante relativ mici, fara compromiterea claritatii imaginii. In general obiectivele dedicate macro pot focaliza la o distanta suficient de mica incit imaginea subiectului formata pe senzor sa aiba aceeasi marime cu a subiectului (raport de marire de 1:1). Exista, insa, si obiective care nu ajung decit pina la un raport de 1:2 (imaginea e de doua ori mai mica decit subiectul). Obiectivele care poarta eticheta macro dar nu reusesc sa atinga nici macar 1:2 sint de fapt obiective close up, adica obiective care focalizeaza mai aproape decit uzual, dar fara a ajunge in domeniul macro.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde mihaibaboi » Lun Iul 19, 2010 2:40 pm

Maniac scrie:In rest, nu te impiedica nimic sa folosesti un obiectiv macro pentru portete, peisaje sau mai stiu eu ce (chiar as zice ca un Tamron 90mm e o alternativa buna la un Nikkor 85mm).


Bun, am inteles partea cu 1:1. In articolul de pe Wikipedia scria ca, in general, lentilele din obiectivele macro sunt mai sharp la distante mici. Oare diferenta de sharpness dintre focalizarea la distante mici si cea la infinit este una notabila, sau e vizibila mai degraba in laborator? Ma gandesc totusi ca e un avantaj foarte mare sa poti sa combini sharpness-ul unui obiectiv fix cu zoom-ul oferit de cei 90mm pentru a obtine fotografii de calitate in orice domeniu...
mihaibaboi
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 11, 2010 4:12 pm

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde Meggido » Lun Iul 19, 2010 2:42 pm

In principiu orice obiectiv poate fi folosit la orice (in limita distantei focale).Deci poti sa faci peisaje cu el fara probleme, dar in limita celor 90 mm (in cazul tamronului) pe Full Frame, respectiv 135mm pe DX. Adica ofera un unghi prea mic de cuprindere pt fotografie de peisaj/arhitectura/etc.

Cat despre raportul 1:1 (sper sa nu gresesc), dar inseamna ca se pot fotografia subiecte de marimea senzorului.


LE..se pare ca nu am gresit :) legat de raportul 1:1.
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde mihaibaboi » Lun Iul 19, 2010 2:45 pm

Dan Pop scrie:Exista, insa, si obiective care nu ajung decit pina la un raport de 1:2 (imaginea e de doua ori mai mica decit subiectul).


Tamron-ul despre care citeam eu are raportul 1:1 asa ca n-ar trebui sa existe problema asta. E bine de stiut ca ele sunt capabile sa faca focus la infinit. Cea mai mare teama a mea era ca obiectivele dedicate macro pot focaliza doar intre 0.03m - 5m, sau ceva de genul asta, si ca asta le face de fapt "dedicate".
mihaibaboi
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 11, 2010 4:12 pm

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Iul 19, 2010 3:25 pm

mihaibaboi scrie:
Tamron-ul despre care citeam eu are raportul 1:1 asa ca n-ar trebui sa existe problema asta. E bine de stiut ca ele sunt capabile sa faca focus la infinit. Cea mai mare teama a mea era ca obiectivele dedicate macro pot focaliza doar intre 0.03m - 5m, sau ceva de genul asta, si ca asta le face de fapt "dedicate".


Daca e vorba de link magazin online, daca maresti imaginea din pagina, o sa vezi clar ca focalizeaza la infinit :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde mihaibaboi » Lun Iul 19, 2010 3:32 pm

Radu_Grozescu scrie:Daca e vorba de link magazin online, daca maresti imaginea din pagina, o sa vezi clar ca focalizeaza la infinit :-)

Da, despre el e vorba. Si da, ai dreptate. Nu m-am gandit sa ma uit acolo :D
mihaibaboi
 
Mesaje: 25
Membru din: Mar Mai 11, 2010 4:12 pm

Următorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

cron