Acum este Dum Apr 28, 2024 12:41 pm

Articole Nikonisti.ro

Ce face un obiectiv sa fie macro?

Diverse despre Nikon

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 20, 2010 1:30 pm

Maniac scrie:A voi reformula, sa am dubii ca toata lumea a inteles

"Nu zic ca VR pe [un obiectiv] macro nu are utilitatea lui"

"Din punctul meu de vedere, strict pentru macro[lucru la raport de marire 1:1], VR-ul nu isi are rostul."

Sper ca se poate observa diferenta

Fraza originala fiind:
Nu zic ca VR pe macro nu are utilitatea lui, dar este mult mai important in lucrul la distante normale.

este limpede pentru oricine ca te refereai la VR in domeniul macro al obiectivului.
Maniac scrie:Din linkul dat de nea Pop..deci experienta foto se masoara in obiectivele detinute...

Experienta in materie de obiective se obtine lucrind cu ele, nu citind review-uri pe net.
Maniac scrie:PPPS: imi cer scuze fata de ceilalti forumisti...

Ai motive cit se poate de intemeiate s-o faci.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde Maniac » Mar Iul 20, 2010 1:41 pm

Dan Pop scrie:este limpede pentru oricine ca te refereai la VR in domeniul macro al obiectivului.


"Pe" si "pentru" din cate stiu se folosesc in situatii diferite(nu sunt multiplu expert in lingvistica si fotografie precum nea Pop).
Daca dumneavoastra spuneti "Cutitul este pentru masa" si "Folosesc cutitul pe taiat paine"...atunci doriti un Abecedar, ceva?
Si ma indoiesc ca este limpede pentru oricine. Doar pentru unu ca nea Pop ce cauta harta.


Dan Pop scrie:Experienta in materie de obiective se obtine lucrind cu ele, nu citind review-uri pe net.

Si de cand este obligatoriu sa detii un obiectiv pentru a lucra cu el?

Dan Pop scrie:Ai motive cit se poate de intemeiate s-o faci.

Imi ceream scuze pentru iesirea ta evident, nea Pop...este limpede pentru oricine ca nu ai adus nimic constructiv ;)

In fine, daca nea Pop vrea sa isi satisfaca orgoliul certandu-se cu un troll, in loc sa faca ceva constructiv, placerea lui.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 20, 2010 2:26 pm

Maniac scrie:
Dan Pop scrie:
Dan Pop scrie:Experienta in materie de obiective se obtine lucrind cu ele, nu citind review-uri pe net.

Si de cand este obligatoriu sa detii un obiectiv pentru a lucra cu el?

De cind nu ai privilegiul de a lucra cu obiectivele altora. Exista o oarece diferenta intre a trage citeva cadre de test la magazin, cit sa-ti faci o vaga idee, si a lucra cu un obiectiv in cele mai diferite conditii de fotografiere.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde Maniac » Mar Iul 20, 2010 4:34 pm

Dan Pop scrie:De cind nu ai privilegiul de a lucra cu obiectivele altora. Exista o oarece diferenta intre a trage citeva cadre de test la magazin, cit sa-ti faci o vaga idee, si a lucra cu un obiectiv in cele mai diferite conditii de fotografiere.


Complet de acord. La fel cum exista si o diferenta intre a trage cateva cadre de test la magazin si de a face schimb de echipamente cu un amic pentru o zi, asa, sa mai vezi si cum e pe la altii.

Acum putem sa revenim la problema initiala? Obiective macro si proprietatile lor...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde nik » Mar Iul 20, 2010 6:58 pm

Maniac scrie:nu sunt multiplu expert in lingvistica si fotografie precum nea Pop


Asta este evident pentru oricine citeste acest thread, dar n-ar fi fost o problema... nimeni nu se naste expert... suntem aici ca sa invatam unii de la altii. Lipsurile mai mari pe care le manifesti sunt de alta natura, din pacate pe alea nu le vezi si nu ti le asumi, nici in gluma macar. Cel mai izbitor ar fi cel legat de atitudine. Sa stii ca repetitia asta obositoare cu "nea Pop" nu ii diminueaza valoarea d-lui Dan Pop, chiar daca asta intentionezi... ma tem ca ti-o diminueaza tot tie. Asa ca ar trebui sa te mai uiti si in oglinda, din cand in cand. Poate vei avea o revelatie!
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde Dan Pop » Mar Iul 20, 2010 7:00 pm

Maniac scrie:
Dan Pop scrie:De cind nu ai privilegiul de a lucra cu obiectivele altora. Exista o oarece diferenta intre a trage citeva cadre de test la magazin, cit sa-ti faci o vaga idee, si a lucra cu un obiectiv in cele mai diferite conditii de fotografiere.

Complet de acord. La fel cum exista si o diferenta intre a trage cateva cadre de test la magazin si de a face schimb de echipamente cu un amic pentru o zi, asa, sa mai vezi si cum e pe la altii.

Din nefericire, n-am avut niciodata amici mai bine dotati decit mine, cu care sa am ce schimba :( Ce bine mi-ar prinde un amic cu un 200/2, 400/2.8, sau "macar" un 24 PCE...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde Maniac » Mar Iul 20, 2010 9:05 pm

nik scrie:
Maniac scrie:nu sunt multiplu expert in lingvistica si fotografie precum nea Pop


Asta este evident pentru oricine citeste acest thread, dar n-ar fi fost o problema... nimeni nu se naste expert... suntem aici ca sa invatam unii de la altii. Lipsurile mai mari pe care le manifesti sunt de alta natura, din pacate pe alea nu le vezi si nu ti le asumi, nici in gluma macar. Cel mai izbitor ar fi cel legat de atitudine. Sa stii ca repetitia asta obositoare cu "nea Pop" nu ii diminueaza valoarea d-lui Dan Pop, chiar daca asta intentionezi... ma tem ca ti-o diminueaza tot tie. Asa ca ar trebui sa te mai uiti si in oglinda, din cand in cand. Poate vei avea o revelatie!


Daca ai vrut sa fii amuzant, ai dat gres.
Daca simti nevoia sa il aperi pe nea Pop, stai calm ca se descurca si singur...cauta prin istoria forumului ;)
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde nik » Mar Iul 20, 2010 9:52 pm

Maniac scrie:Daca ai vrut sa fii amuzant, ai dat gres.
Daca simti nevoia sa il aperi pe nea Pop, stai calm ca se descurca si singur...cauta prin istoria forumului ;)


Daca nu ai inteles ce am vrut sa fac, asta e! Legat de apararea d-lui Pop, sunt sigur ca n-are nevoie de mine pentru asa ceva. Doar ca am invatat sa respect 'stiinta' celor care au acumulat-o in ani lungi de incercari, studiu, experimente si practica. Am observat de-a lungul timpului ca respectul fata de asemenea persoane ma imbogateste si ma ajuta sa culeg multe lucruri folositoare pentru mine. De aceea am zis ca ai o problema de atitudine. Sunt convins ca asemenea oricarui om, dl.Pop probabil are si puncte slabe... dar astea nu anuleaza punctele tari si nici nu-i micsoreaza meritele. Daca ne-am focaliza mai mult pe punctele forte ale celor din jurul nostru, am trai intr-o lume mai buna. Dar asta deja nu mai are legatura cu obiectivele macro :D
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde branix » Mar Iul 20, 2010 11:15 pm

Dragi forumisti: SUNTETI OFFTOPIC! sunt sigur ca asta incalca cel putin una din regulile forumului, sau daca nu macar rabdarea celor care citesc acest thread. Avand in vedere ca posturile sunt cu auto aprindere, ar fi bine daca un admin ar lua atitudine si sa dea macar split thread-ului.

Multumesc pentru intelegere!
Nikon D7000 + 16-85 + 55-200 + 50mm/f1.8
http://photography.1on1.ro/
branix
 
Mesaje: 20
Membru din: Joi Mai 20, 2010 12:49 pm

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde bitterblue2087 » Mie Iul 21, 2010 6:57 am

e o minune .... ii 6:50 dimineata (ora frantei) si ma amuz usor de vb romaneasca "unde dai si unde creapa" ... in schimb parerile sunt diferite de la om la om dar mai multe pareri e bine si o alegem pe cea mai buna !
Incercam sa las o idee simpla la topic si mai ales la acel obiectiv Tamron 90mm f2.8 si mai exact incercam sa imi fac o idee , sa il iau acela dar nu are "VR" sau sa mai astept (fiindca am niste tuburi de alungire) si sa mai pun ceva Euro si sa iau un obiectiv (nu neaparat Tamron) dar care detine si minunea de stabilizare optica, care, o pot dezactiva cand vreau eu si atunci ar intrea in parametri lui Tamron 90mm f2.8 . In alte utilizari ale obiectivului cand se cere "VR" se poat activa destul de simplu.
Asta era nedumerirea mea exacta dar am formulat incomplet in postul precedent.
Toate cele bune,
Valer Bologa


D 7000 cateva obiective si alte accesorii ...
http://www.flickr.com/photos/bologa-valer/
bitterblue2087
 
Mesaje: 166
Membru din: Lun Oct 19, 2009 11:30 pm
Localitate: Paris,Franta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

cron