Acum este Dum Apr 28, 2024 1:11 am

Articole Nikonisti.ro

Ce face un obiectiv sa fie macro?

Diverse despre Nikon

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde aind » Mie Iul 21, 2010 8:51 am

bitterblue2087 scrie:e o minune .... ii 6:50 dimineata (ora frantei) si ma amuz usor de vb romaneasca "unde dai si unde creapa" ... in schimb parerile sunt diferite de la om la om dar mai multe pareri e bine si o alegem pe cea mai buna !
Incercam sa las o idee simpla la topic si mai ales la acel obiectiv Tamron 90mm f2.8 si mai exact incercam sa imi fac o idee , sa il iau acela dar nu are "VR" sau sa mai astept (fiindca am niste tuburi de alungire) si sa mai pun ceva Euro si sa iau un obiectiv (nu neaparat Tamron) dar care detine si minunea de stabilizare optica, care, o pot dezactiva cand vreau eu si atunci ar intrea in parametri lui Tamron 90mm f2.8 . In alte utilizari ale obiectivului cand se cere "VR" se poat activa destul de simplu.
Asta era nedumerirea mea exacta dar am formulat incomplet in postul precedent.


Valer, atentie, Tammy 90mm nu e fan al actiunii, eu il gasesc perfect pentru macro si portret (enervant de sharp) dar pentru subiecte in miscare ori cand sunt eu in miscare focalizarea e foarte putin probabil sa iti lase vreun "keeper" pe card..
am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70 :)
si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 af-d si tokina 12-24 si tamron 90..
..dar acum ma bucur de un D7000 cu un 16-85 (si un Tammy 60mm f2) !
Avatar utilizator
aind
 
Mesaje: 600
Membru din: Vin Mai 15, 2009 3:40 pm
Localitate: Pitesti

Re: Ce face un obiectiv sa fie macro?

Mesajde admin » Mie Iul 21, 2010 10:24 am

Va multumim ca ati revenit la subiect. Va rog in continuare sa pastrati discutia in limita subiectului.
Deci, ce face un obiectiv macro?
At the Heart of the Image
Avatar utilizator
admin
Site Admin
 
Mesaje: 1258
Membru din: Vin Noi 28, 2008 10:31 am

Anterior

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron