Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:49 pm

Articole Nikonisti.ro

FotoClass - o noua revista fotografica

Diverse despre Nikon

Re: FotoClass - o noua revista fotografica

Mesajde glumetu » Joi Iun 11, 2009 3:53 pm

Laud initiativa, dar mi-ar placea mult sa existe in Romania si o revista concentrata exclusiv pe tehnica si practica fotografica: tehnica de compozitie, locatii interesante in Romania, utilizari creative ale modurilor camerelor, prezentari de portofolii de fotografi romani etc. De multe ori aceste tipuri de articole apar in subsidiarul unui efort colosal de descriere de tehnologii.

Imi doresc mult ceva care sa nu mai despice firul tehnologic in patru, sunt destule informatii pe site-uri care fac asta mult mai bine si mai ieftin decat am putea aspira noi, romanii, sa facem.

Am senzatia ca in lumea asta sunt prea multi posesori de camere performante, prea multi analisti si prea putini fotografi. Imi cunosc foarte bine sculele si acum caut mai multa inspiratie, nu explicatie.

Gasesti pe multe forumuri discutii interminabile despre ce curea sa-ti iei la camera, despre ce rucsac sa-ti cumperi, despre ce capac sa pui pe obiectiv. E mult prea multa inflatie de informatie tehnica si de multe ori irelevanta, daca te opresti putin din alergat si iti pui problema in mod serios.

De aceea mi-as dori o oaza de "liniste tehnologica", un loc in care sa privim picturi, nu sa vorbim despre pensule.

Stiu - e un demers mai riscant, intram in zona subiectiva, dar parca ar fi mai frumos...

Oricum e bine ca se intampla si astfel de reviste, e un exercitiu admirabil.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: FotoClass - o noua revista fotografica

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iun 11, 2009 5:43 pm

glumetu scrie:De aceea mi-as dori o oaza de "liniste tehnologica", un loc in care sa privim picturi, nu sa vorbim despre pensule.

Oricum e bine ca se intampla si astfel de reviste, e un exercitiu admirabil.


Pai sunt cel putin doua: http://cameraobscura.ro/ , http://www.focusmagazine.net/

Sper ca exercitiile lor sa vi se para net mai bune decat al nostru :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: FotoClass - o noua revista fotografica

Mesajde glumetu » Joi Iun 11, 2009 8:11 pm

Radu_Grozescu scrie:
glumetu scrie:De aceea mi-as dori o oaza de "liniste tehnologica", un loc in care sa privim picturi, nu sa vorbim despre pensule.

Oricum e bine ca se intampla si astfel de reviste, e un exercitiu admirabil.


Pai sunt cel putin doua: http://cameraobscura.ro/ , http://www.focusmagazine.net/

Sper ca exercitiile lor sa vi se para net mai bune decat al nostru :-)

Le citesc si imi plac, totusi parca imi doresc altceva. Poate nu prea stiu sa ma exprim in totalitate.

Nu, nu sunt mai bune - sunt TOATE la un nivel calitativ si editorial excelent! Doar ca imi doresc un alt continut.
De asta am si afirmat ca exercitiul Dvs, si acum si celelalte doua, sunt absolut admirabile si binevenite oricand. :D
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: FotoClass - o noua revista fotografica

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iun 11, 2009 9:02 pm

glumetu scrie:
Le citesc si imi plac, totusi parca imi doresc altceva. Poate nu prea stiu sa ma exprim in totalitate.
.....
De asta am si afirmat ca exercitiul Dvs, si acum si celelalte doua, sunt absolut admirabile si binevenite oricand. :D



Puteti si dumneavoastra incerca un "exercitiu", de genul sa scrieti un articol (sau mai multe) si sa-l ilustrati cu imaginile necesare.

Daca se potriveste in tematica, va fi cu siguranta luta in considerare pentru publicare in FotoClass.

Daca va tenteaza un asemenea "exercitiu", luati legatura cu mine.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: FotoClass - o noua revista fotografica

Mesajde glumetu » Vin Iun 12, 2009 5:20 am

multumesc foarte mult pentru oferta, este extrem de tentanta! - din pacate am doua probleme majore:

1/ din punct de vedere artistic sunt un mare zero - nu sunt fotograf profesionist si nici nu voi fi vreodata

2/ am o mare problema cu timpul alocat acestui hobby - am o viata profesionala si personala extrem de bogata (nu ma plang :) ) - abia reusesc sa "smulg" un pic de timp pentru a mai face si fotografii, de cele mai multe ori in jurul casei sau la evenimente cu cei apropiati - poate de aceea si imi doresc mai multa inspiratie, sa ma determine sa ies din aceasta relativa zona de confort.

Multumesc inca o data, as da curs cu cea mai mare placere si cel mai profund respect daca as simti ca pot contribui cu ceva la efortul Dvs.!
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: FotoClass - o noua revista fotografica

Mesajde VALER » Vin Iun 12, 2009 8:32 am

glumetu scrie:2/ am o mare problema cu timpul alocat acestui hobby - am o viata profesionala si personala extrem de bogata (nu ma plang :) ) - abia reusesc sa "smulg" un pic de timp pentru a mai face si fotografii, de cele mai multe ori in jurul casei sau la evenimente cu cei apropiati - poate de aceea si imi doresc mai multa inspiratie, sa ma determine sa ies din aceasta relativa zona de confort.

"Ad augusta per angusta". Si eu (ma) m-am confruntat cu problema pe care o expui. Solutii exista. Iata cateva:
a) participa la evenimente organizate de asociatii foto consacrate;
b) traininguri gratuite sau contra cost asa cum sunt la f64;
c) fa-ti un grup de prieteni pasionati de fotografie cu care poti schimba pareri, iesi la diverse evenimente, etc.
d) si evident cea mai accesibila este sa culegi informatii de pe net.
Articolul urmator mi se pare cel mai sugestiv in acest sens:
http://www.foto-magazin.ro/tutorial_ope ... rmam1.html
Eu le aplic pe toate cele 4 de mai sus in functie de situatie, timp si costuri.
Intalnirea de pe 20 iunie de la f64 este o ocazie sa vii sa intregesti familia nikonistilor pasionati de fotografie. :geek:
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: FotoClass - o noua revista fotografica

Mesajde glumetu » Vin Iun 12, 2009 9:19 am

Multumesc VALER, din pacate toate solutiile recomandate de tine cer tot timp... eu asta nu am, cu precadere.

Daca se poate sa rupem divagatiile intr-un alt thread, ar fi pacat sa fim asa mult off-topic, distragand atentia de la revista propusa.
Bogdan.
D800 14-24 24-70 70-200/4
Avatar utilizator
glumetu
 
Mesaje: 321
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:19 pm

Re: FotoClass - o noua revista fotografica

Mesajde equinoxe » Mie Sep 30, 2009 10:00 pm

Dl-e. Radu Grozescu, Dl-e. Dinu Lazar, Dl-e Dan Pop, Dl-e. Costas Dumitrescu, si tuturor celorlalti nikonisti implicati inrealizarea numarului 2 al revistei FotoClass am atat sa va spun:

FELICITARI !!!

Daca multe reviste promit ca se vor imbunatati, Fotoclass nr. 2, mi-a depasit orice asteptari. Va rog sa-mi promiteti ca si de acum incolo, nivelul calitativ se va mentine cel putin la acelasi nivel.

Am o mica intrebare, la pagina 51, fotografia nr 12 a doamnei (sau domnisoarei) Simona Bucurei. Nu cumva este acelasi golf din Vietnam unde s-a filmat un episod din Top Gear (pentru cine urmareste) ?

Foarte bun si articolul domnului Razvan Savaliuc vis-a-vis de panorame. Trucul cu realizarea panoramelor in mod Portrait fata de Landscape, eu personal l-am descoperit accidental, urmand ca mai apoi sa-l "aflu" din seria Nikon D-Town cu Scott Kelby si Matt Kloskowski.

Iar ca coup-de-grace, articolul domnului Andrei Iliescu, din Cuba mi se pare SEN-ZA-TI-O-NAL.


Sper ca in viitorul apropiat sa va pot propune si eu un articol pentru revista (hint: lucrez la ceva)
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: FotoClass - o noua revista fotografica

Mesajde vid313 » Mie Sep 30, 2009 10:24 pm

Unde ai citit Fotoclass nr. 2? Poti pune un link? :mrgreen:
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: FotoClass - o noua revista fotografica

Mesajde equinoxe » Mie Sep 30, 2009 10:26 pm

Am avut norocul sa fiu ultimul client astazi la F64 (mi-am luat D700 + 14-24 - impresii mai tarziu, dar pana acum sunt :shock: :o :shock: :o :shock: :o ) si am intrebat de curiozitate daca se stie ceva de Fotoclass Nr.2. Mi-au dat un exemplar. De maine cred ca il veti gasi acolo.
Avatar utilizator
equinoxe
 
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 3:17 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii libere

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori